Kreutzberg alias Křížový vrch

Křížový vrch (Křížová hora) neboli Kreutzberg leží v Českém středohoří a nachází se 4 km od Litoměřic nad vesnicí Pohořany. Kreutzberg je výsledkem sopečné činnosti. Okraje tefritového vrchu tvoří skály vysoké až 30 metrů s typickou sloupcovitou odlučností. Na skalách se leze od 60. let minulého století. Velkou předností je velice dobré odjištění většiny cest. Lezení zde je vhodné i pro děti a začátečníky, protože obtížnost položených cest začíná od úrovně 3 a 4 UIAA.

Nejdříve lezeme na Prostředním masivu. Cesty tu vedou přes 4 až 5 nýtů, obtížnost se pohybuje od 4 kolem 5+ do 6.

Nejtěžší v některých cestách je nastoupit a dostat se přes převislý spodek do položené části. V položené části je pak už lezení hezké.

Takhle vypadá horní segment cest s topovým kruhem. Místy je na skále lišejník.

Tady na levé části Prostředního masivu jsou cesty Velký mejdan 5+ a Pánská jízda 5+.

Uprostřed Prostředního masivu je kolem výrazné spáry cesta Pohoda 4.

Tady je Pravý masiv, kde jsme dnes nelezli vůbec nic.

Galerie se nachází vlevo od Prostředního masivu a nabízí několik krátkých položených cest obtížnosti 3: Stopařská, Kočkodrom, Labůžo, Koutek. A také jednu cestu obtížnosti 5.

Nakonec lezeme na Levém masivu. Názvy cest uvádím odhadem, protože na skalách není vše napsáno. Čísla obtížnosti jsou u většiny cest barvou na skále. Takže pravděpodobně na následujících fotkách je Biskupská 4.

A tady následuje cesta Barbar 4.

Na koncích cest je tu obvykle jeden kruh, ze které se dá slanit dolů. U některých cest je společný kruh pro 2 sousední cesty.

Jak už jsem zmiňoval, cesty jsou označené na skále pomocí čísla obtížnosti. I když někdy je to těžké dešifrovat, jako třeba na následujícím místě.

Na vrchol nad skály se dá dostat příkrou lesní pěšinkou okolo. Je tu nádherný rozhled do kraje.

Poblíž vrcholového sloupu je i tábořiště. Jestli oficiální nebo nelegální, netuším, ale evidentně používané.

Ještě musím zmínit přístup ke skalám, který je dost utajený. Je to detailně popsané v průvodci, ale při první návštěvě hrozí, že hledáním cesty strávíte nějaký čas. Po projetí obcí Pohořany je potřeba odbočit z asfaltové silnice na louku a to v místě souřadnic 50.56771084560432, 14.17505523830729. Dá se to dost jednoduše přehlédnout, je to obyčejná louka a přístup na okolní pole, vůbec to nevypadá jako polní nebo lesní cesta. Jakmile sjedete z asfaltky, jedna možnost je nechat auto tady hned u silnice. Druhá možnost je pokračovat po louce po luční cestě lehce do kopce až k lesní závoře na souřadnice zmíněné níže jako doporučený parking. U závory se dá zaparkovat. Pozemek louky je údajně obecní a jízda po louce by neměla být problém. Jen doporučuji jet pomalu, aby člověk na těch hupech něco nezničil na spodku auta. Na fotce je závora – nezávora, před kterou se (ještě na louce) parkuje.

Přístup z doporučeného parkingu ke skalám může trvat 10 až 15 minut, protože je to lehce do kopce. Mně pomohlo koukat do online mapy na lesní cestičky.

Lezení na Křížovém vrchu neboli Kreutzbergu je hezké polezení v lehčích a ne moc dlouhých cestách. Cesty jsou dobře odjištěné. Nahoře cesty končí jedním kruhem, takže je nutné slanění nebo spuštění po převázání. Dá se tu lézt na top-rope, ale je potřeba cestu nejdříve vytáhnout, protože přijít na skálu shora a hodit lano dolů tu není možné. Skála má sopečný původ, je strukturovaná, takže se na ní leze dobře. V položených cestách je to hodně o důvěře v nohy a lezečky.

Praktické informace

Lokalita: Kreutzberg alias Křížový vrch

Parametry: cesty od obtížnosti 3, 4, 5, nejdelší do 30 metrů, většina kratší, dobře odjištěné

Souřadnice skal: 50.56780406579769, 14.163817168713889

Parkování: 50.57057656266303, 14.168857952091276

Cesta z parkoviště: 15 minut od místa na louce u závory, 30 minut od silnice

Další informace: průvodce v PDF z roku 2009 na stránkách ČHS. Původní link na PDF na místní oddíl horce.cz již nefunguje.