Ferrata Kavárnička Srbská Kamenice

Ferrata Kavárnička v Srbské Kamenici je hodně malá a krátká ferrata. Výška skály je odhadem jenom 10 metrů a délka ferraty je tak 10 až 12 metrů.

V průvodci píšou, že je to cvičná ferrata. To proto, že se dá lezec přijišťovat lanem shora. Pokud poleze i úplný začátečník, může v případě problému v pohodě odsednout (spadnout) do lana a nemusí se nikdo bát dlouhého nepříjemného pádu, který by chytal až ferratový tlumič.

Vpravo: B Cesta domů (sestup), Vlevo: dojišťovací lano jiných lezců.

K dispozici jsou na ferratě Kavárnička celkem 4 cesty: obtížnost B po hraně – s názvem Život na hraně, což je perfektní cesta pro začátečníky. Pak další B s názvem Cesta domů, která slouží pro sestup – ano, na skále se leze nahoru i dolů, není tam obchozí pěší trasa. A pak jsou ještě dvě ferratové cesty: obtížnost C Moribundus a D Brute force. Tyto cesty jsou těžké vlastně jenom tím, že v nich téměř nejsou umělé stupy na nohy, takže se skoro celou dobu používá odšlap na skálu. Ale protože je pískovcová skála hodně odřená (ohoblovaná), není tam moc výčnělků, takže je to hodně o tření vůči ploché skále. To už je věc pro pokročilejší lezce, pro začátečníky bych to nedoporučoval – snad jedině v kombinaci s dojišťováním lanem shora.

Cesta Život na hraně, obtížnost B

Na skále se dá lézt i klasicky na laně, ale jen na nataženém top-rope. A i to bude zábava jen na chvíli.

Ferrata Kavárnička – sestupová cesta.

Parkovat se dá přímo u ferraty, u silnice je místo pro několik málo vozidel.

Jet na ferratu Kavárnička jako hlavní cíl cesty asi nemá smysl, je příliš krátká a malá. Ale pokud budete mít cestu z jiného důvodu kolem a ferratové vybavení s sebou, určitě se na chvíli zastavte.

Praktické informace

Obtížnost: 1x B, 2x C, 1x D.

Časová náročnost: do 30 minut.

Souřadnice ferraty: 50.832792935066855, 14.358954089796073.

Parkování: přímo u ferraty.

Popis ferraty Kavárnička jde najít na několika serverech, třeba na stránkách viaferraty.cz.