Klettersteig und Hochseilgarten Mayrhofen

V Mayrhofenu v rakouském Tyrolsku najdeme 4 ferraty jednoduše dostupné z města. V průvodci píšou, že na ferratu můžete dokonce přijet vlakem. Tenhle článek je o nejlehčí z nich, která se jmenuje Klettersteig und Hochseilgarten, krkolomně přeloženo do češtiny „Zajištěná cesta a lanový park vysokých překážek“. Ferrata je vhodná pro děti a začátečníky. Cestou potkáte na 4 stanovištích překážkové atrakce, které obvykle bývají součástí lanových parků. Tady jsou atrakce k dispozici během lezení a ještě navíc bez vstupného 🙂

Tahle ferrata začíná společným nástupem s další ferratou Huterlaner Klettersteig (obtížnost C/D), o které najdete povídání v jiném článku. Odbočka je označená cedulkou. Nástup je po železných kramlích, další traverz je víceméně s odšlapem na skálu.

Z ferraty jsou celou dobu nádherné výhledy na Zillertalské údolí a na městečko Mayrhofen.

První atrakcí je dřevěná roura, skrz kterou se prolézá po čtyřech. Kdo nechce, nemusí, jistící lano vede uvnitř i venku obchozí trasou.

Pak následuje lanový most klasické konstrukce se 3 ocelovými lany. Kdo nechce, opět nemusí, dá se obejit po skále. Jištění neustále pokračuje.

Z další podesty na stromě pokračuje opičí lezení po zavěšených lanech.

A z další podesty pokračuje malá lanovka. A je funkční, kladka je neustále připravena k použití. Pomocným lanem se kladka přitáhne na startovní pozici.

Ferrata pak pokračuje položenými žebříky.

Jako další atrakci objevíme zavěšený lanový žeřík s dřevěnými stupnicemi. Samozřejmě s postranním lanem pro jištění.

Než se ale dostaneme k zavěšenému žebříku, je možné překonat další přelézací překážku. Kdo nechce, může jít okolo. Jištění neustále k dispozici.

Ze zavěšeného žebříku pokračuje ferrata po skobách doleva nahoru. Slabší povahy budou vnímat místo jako vzdušné, ale kroky nejsou nijak složité – průvodce uvádí obtížnost B.

Budu se opakovat, ale panaroma údolí je fakt úžasné.

Další atrakce tvoří lanové překážky z pneumatik a zavěšených klád.

Úplně poslední atrakcí je průchod po vysoko zavěšených dřevěných chodnících a kládách k poslední podestě, kde začíná ještě jedna lanovka.

Tahle lanovka je o něco delší a opět je zde připravená funkční kladka.

Po poslední atrakci zbývá krátký výlez po skále a to je konec celé ferraty. Nyní je možné se vrátit po cestě dolů k parkovišti nebo pokračovat k chatě s občerstvením. Nebylo překvapením, že většina hostů restaurace měla na sobě sedací úvazky, ferratové sety a helmy 🙂

Tahle ferrata je skutečně jednoduchá a zároveň díky lanovým překážkám hodně zábavná. Bez problémů se na ní můžou vydat začátečníci i děti. Během cesty vylezete 250 výškových metrů za zhruba hodinu času, pokud se nezdržíte opakováním některých lanových překážek 🙂

Pro parkování pod skálou je vyhrazené placené parkoviště. A u dolní stanice zásobovací lanovky (betonová budova) byly pro návštěvníky ferraty k dispozici i toalety.

Praktické informace

Obtížnost: B.

Časová náročnost: ferrata 60 minut.

Cesta z parkoviště: 5 minut, zpáteční cesta 25 minut.

Souřadnice ferraty: 47.17334260244769, 11.861500391802227.

Parkování: 47.17511286872725, 11.862273959783414.

Další informace: popis ferraty a obrázek topo.