Huterlaner Klettersteig Mayrhofen

Ferrata Huterlaner Klettersteig se nachází v městečku Mayrhofen v rakouském Tyrolsku. Ve stejné lokalitě jsou celkem 4 ferraty – tahle je druhá nejlehčí. Úplně nejlehčí je ferrata Klettersteig und Hochseilgarten, kde jsou navíc zábavné lanové překážky jako v nějakém lanovém parku, navíc zdarma. Huterlaner má s tou nejlehčí ferratou společný nástup.

Na ferratě Huterlaner vylezete asi 200 výškových metrů za zhruba hodinu času. Přitom budete mí nádherné výhledy na Zillertalské údolí.

Od místa, kde se ferrata osamostatní od Klettersteig und Hochseilgarten, vede výstup po skále s obtížností C.

A po krátkém úseku B/C nastává „nejtěžší“ místo této ferraty, úsek C/D. Píšu nejtěžší v uvozovkách, protože jde o překonání asi metrového úseku v místě vhloubení skály. Je tu potřeba zabrat rukama za jistící lano. Pro nohy jsou pořád připravené kramle.

Po vylezení skalní stěny (obtížnost B/C a B) je kousek nudný choďák v terénu. Jistící lano je pořád k dispozici.

Pak následuje výlez po dvou položených hliníkových žebřících. Samozřejmě s jištěním.

Po žebřících ferrata nabízí opět Céčkovou pasáž na skále – většinou opět po kramlích.

A za rohem následuje lanový most s klasickou konstrukcí 3 lan.

Z mostu pokračuje výlez po skále nahoru a docela delší traverz doleva a opět nahoru. Pro nohy se používá buď odšlap na skálu nebo stání na kramlích.

Pak následuje lehký úsek v terénu (dokonce překročíme cestičku, po které se dá z ferraty utéct) a ještě kousek lehkého B a A lezení po skalce. Po dokončení ferraty je možné se vrátit po cestě dolů k parkovišti nebo pokračovat k chatě s občerstvením. Není překvapením, že většina hostů restaurace má na sobě sedací úvazky, ferratové sety a helmy 🙂

Zásobování chaty probíhá nákladní lanovkou. Právě u dolní stanice této lanovky (betonová budova) jsou k dispozici i toalety pro návštěvníky ferraty.

Výhledy z terasy restaurace jsou úchvatné.

Ferrata Huterlaner má v průvodci uvedenou obtížnost C/D, ale je potřeba říct, že úsek obtížnosti C/D je jen jeden a to ještě o délce zhruba jednoho metru – prostě jeden těžký krok (pohyb). Velká část ferraty má obtížnost B, místy B/C a těžší úseky C jsou jen 2, ale nijak moc složité. Na ferratu bych klidně vzal i začátečníky a děti, pokud už si před tím užili nějakou jinou, alespoň jednu ferratu – nabízí se třeba ta nejlehčí tady v Mayrhofenu s názvem Klettersteig und Hochseilgarten.

Pro parkování pod skálou je vyhrazené placené parkoviště.

Praktické informace

Obtížnost: C/D.

Časová náročnost: ferrata 60 minut.

Cesta z parkoviště: 5 minut, zpáteční cesta 25 minut.

Souřadnice ferraty: 47.17334260244769, 11.861500391802227.

Parkování: 47.17511286872725, 11.862273959783414.

Další informace: popis ferraty a obrázek topo.