Klettersteig Stuibenfall Ötztal Umhausen

Ferrata Stuibenfall Klettersteig se nachází u městečka Umhausen v Ötztalském údolí rakouského Tyrolska. Je to jedna z nejvyhledávanějších ferrat, protože je v hezkém místě, lehce přístupná a rozumně zajištěná. Při lezení překonáte 230 výškových metrů za hodinu a 15 minut. Pokud se to tedy zrovna neprotáhne při velké návštěvnosti kvůli čekání na lezce před vámi.

Z placeného parkoviště se po asi 25 minutách dostanete k začátku ferraty. Prvním úsekem je lanový most přes potok.

Pak následuje kousek choďák v lesním terénu.

A až teprve za chvíli začne správné lezení po ferratě. Celou dobu už budete cvakat ocelové jistící lano a většinu cesty budete mít k dispozici kramle pro nohy.

Překvapením na ferratě Stuibenfall byla v některých úsecích mokrá skála. Prostě jak voda teče shora, tak si nevybírá. Bohužel při nutném odšlapu na skálu lezec zjistí, že skála se stala hodně kluzkou.

Celá ferrata má podle průvodce obtížnost C, ale Céčkový úsek je jen jeden, v dalších místech jde již jenom o B/C nebo úseky lehčí.

Postup lezení je celkově diagonální – doprava nahoru, takže se nemusíte být jen vertikálních výstupů, užijete si delší traverzovací kroky.

Nezapomeňte si dělat fotografie, přibližující se vodopád vypadá úžasně.

Čím víc se lezec blíží ke konci ferraty, tím víc zjišťuje, jak je vodopád vysoký, prudký, silný a hlučný.

Těsně před koncem ferrata Stuibenfall nabízí lahůdku ve formě lanového mostu přes vodopád. Kdo by se bál, může ferratu opustit exitovou cestou obtížnosti A ještě před mostem.

Zajímavostí lanového mostu je uspořádání lan: obvykle bývá jedno lano pro nohy a dvě pro jištění a ruce – tady jsou horní lana také dvě, ale nad sebou. To znamená, že se lezec nemůže držet levou rukou vlevo a pravou rukou vpravo. Ale je nutné se buď o lano opřít nebo obráceně zavěsit a tělo vyvěsit do prostoru nad vodopád. Navíc je nutné během traverzu přes most přecvaknout karabiny. A do třetice ještě perlička – čas od čas trošku vody vystříkne hodně vysoko a lezce osvěží 🙂

Po dolezení ferraty je možné pokračovat turisticky ještě kousek dál nahoru po cestičce.

Pro návrat se použije soustava schodišť, vyhlídek a zavěšených ocelových lávek, které vedou až k úpatí vodopádu.

x

x

Tady je celkový pohled na vodopád. Vlevo na skále je ferrata, nahoře lanový most, vpravo ocelový „chodník“ pro turisty.

Parkoviště je placené (automad) a poblíž jsou minimálně 2 restaurace.

Ferratu Stuibenfall v Umhausenu bych doporučil všem, i dětem a začátečníkům. Je velice dobře odjištěná a v nádherné lokalitě. Jediný negativem může být vysoká návštěvnost, myšleno jak na ferratě, tak turistů kolem vodopádu.

Praktické informace

Obtížnost: C, ale spíš jen B/C.

Časová náročnost: ferrata 75 minut.

Cesta z parkoviště: 25 minut, cesta zpět 45 minut.

Souřadnice ferraty: 47.129005981016576, 10.942848624445379.

Parkování: 47.13208096437861, 10.930680925369195.

Další informace: popis ferraty a topo obrázek.