Steinwand Klettersteig Arzl im Pitztal

Ferrata Steinwand v obci Arzl im Pitztal se nachází v rakouském Tyrolsku, kousek od města Imst a na začátku Pitztalského údolí. Ferrata je dobře dostupná autem, skála se nachází téměř v obci a nelze jí přehlédnout. Ferrata Steinwand nabízí 2 varianty lezení: obtížnost C nebo obtížnost D/E. Pro lezce je vyhrazené označené neplacené parkoviště, kde najdeme i informační tabuli. K nástupu na ferratu je to z parkoviště do 15 minut.

V první části ferraty Steinwand Arzl se leze po kovových ale i po dřevěných stupech.

V dolní části je skála hodně posetá vegetací. Ve vyšších částech už vegetace ubyde a poleze se víceméně po čisté skále.

Zhruba ve třetině výšky skály se dá odbočit doprava a nedlouhou slepou cestou se dostat na vyhlídkové místo. Po rozhlédnutí se lezec vydá zpět a pokračuje traverzem doleva, kde nakonec lehce sleze dolů do takového řekněme centrálního bodu.

V tomto „centrálním“ bodu se dá odpočinout a rozhodnout se, zda pokračovat v lezení varianty C. Nebo ostřílení borci můžou zvolit cestu D/E s názvem Angy Eiter Route. Název odkazuje na profesionální rakouskou lezkyni Angelu Angy Eiter.

Ferrata obtížnosti C stoupá strmě doprava vzhůru po skále. Částečně se šlape na kramle a částečně se leze po skále. Nepříjemné překvapení přichystala v některých místech mokrá skála se stékající vodou.

Po dlouhém strmém výstupu s obtížností B a B/C na lezce čeká klasický ocelový žebřík. Lezení po žebříku je pohodové, zdržuje jen neustálé přecvakávání.

Po přelezení žebříku už zbývá jen lehký diagonální výlez přírodním terénem označený obtížností A.

Na konci ferraty je velká vyhlídková plošina, ze které jsou nádherné rozhledy na městečko Arzl, na blízký Imst a samozřejmě úžasné hory v okolí. K vyhlídkové plošině vede turistická cesta. A právě tu použijete pro návrat k parkovišti.

Pohled z plošiny doleva dolů ukazuje právě vylezenou ferratu C.

Pohled z plošiny doprava dolů ukazuje challenge ferratu D/E. Tuhle variantu jsme nelezli, proto tu není více informací.

Nejsou ty hory nádherné?

Sestup k parkovišti vyjde na zhruba půl hodiny. Cestou jsme potkali fotogenického kámoše 🙂

Ferrata Steinwand v městečku Arzl im Pitztal nabízí středně těžkou (C) a těžkou ferratu (D/E). Každá z nich vyžaduje cca 45 minut času. Lezení tady bych nedoporučoval začátečníkům, místy má ferrata těžší kroky, kdy se vyžaduje odšlap do skály a výrazné využití síly v rukách. Dalším negativem byla místy protékající voda a tudíž kluzká a bahnitá skála.

Praktické informace

Obtížnost: C nebo varianta D/E.

Časová náročnost: ferrata C 45 minut.

Cesta z parkoviště: 15 minut, cesta zpět 30 minut.

Souřadnice ferraty: 47.206867475885296, 10.757321911204597.

Parkování: 47.207655548918076, 10.759130806491646.

Další informace: popis ferraty a obrázek topo.