Via ferrata Nonnensteig – Jeptiška

Ferrata Jeptiška, německy Nonnensteig, se nachází u městečka Jonsdorf v Saském Švýcarsku v Lužických horách kousek za hranicemi ČR/Německo. O ferratě Jeptiška se často mluví jako o vstupu na alpské ferraty. O pár kilometrů vedle je ještě jedna ferrata s názvem Alpiner Grat.

Na Jeptišce si vyzkoušíte různé pohybové situace, které se na ferratách vyskytují. Je tu žebřík, lanový most, vzdušný přelez za roh, výlez po skobách v těžkém převisu, přelezy přes úzké vrcholy (tzv. přes koně), úseky bez kramlí, prostě od každého něco. Celková obtížnost ferraty je C, protože se na třech místech objevuje těžší úsek B/C a v jednom jediném místě lze hovořit o C/D (jojo, ten převis). Pískovcová skála je hodně příjemná na lezení, nohy drží na skále všude, kam je postavíte. Jako bonus vás čekají nádherné vyhlídky ze skály. Jediným negativem můžou být davy lezců, kteří sem proudí ať už samostatně nebo jako organizované skupiny různých horoškol a zážitkových outdoorových agentur.

Začátek cesty je označen informační tabulí. Ferrata hned zpočátku vede strmě vzhůru, jde o první těžší úsek s označením B/C.

Později zjistíte, že první úsek ferraty je takový rozehřívací.

Vzápětí se dostanete na lanový most, který není složitý, jen se dost houpe. Doporučuje se, aby na mostě šel v jednu chvíli pouze jeden lezec.

Pak ferrata pokračuje výstupem po kamenech k hlavnímu masivu.

V této časti uděláte hezké fotky s výhledem do krajiny. Následuje přelez za roh, který je zajímavý svou vzdušností – v průvodci označen opět jako těžší úsek B/C.

Za hranou se pak dá odpočinout na relativně rozlehlém platu. Nabízí se možnost se občerstvit, případně předběhnout odpočívající lezce nebo se naopak nechat předběhnout těmi rychlejšími.

A pak přichází na řadu nejtěžší místo zdejší ferraty označené jako C/D – převis vyžadující překonat ho rychle přes několik kramlí nahoru.

Za převisem už se lezení vrátí opět do pohodového Béčka.

A třetí úsek označený B/C v této ferratě vyžaduje přelézt špičatý vršek skály a trošku slézt dolů.

A tím se blížíte ke konci ferraty. Malou odbočkou můžete slézt na vyhlídkovou plošinu. Úplný konec ferraty je až za závěrečným lanovým mostem s klasickou konstrukcí 3 lan: jedno pro nohy a dvě jistící lana pro ruce a karabiny.

Pod mostem vede pěší stezka po schodech, kde chodí turisté nelezci.

Po skončení lezení ferraty si můžete dojít na vrchol Jeptišky. Na něj přímo ferrata nevede a můžou tak na něj dojít všichni turisté. Kousek před vrcholem je výletní restaurace. V době naší návštěvy byl zrovna ten den Ruhetag (zavřeno).

Tohle je pohled z vrcholu Jeptišky na Jonsdorf, kde je vidět rybník s restaurací Gondola a kousek za ní je veřejné parkoviště.

Z veřejného placeného parkoviště se k Jeptišce jde kolem restaurace Gondola s rybníkem. Tohle je pohled od restaurace na Jeptišku. Ferrata na ní vede zleva doprava.

Zpáteční cesta z Jeptišky na parkoviště nemusí být stejná s cestou, kterou se jde k ferratě. Při obchozí cestě uvidíte další skalní zajímavosti.

Ferrata Jeptiška (Nonnensteig) je moc hezká pískovcová ferrata obtížnosti C, na které se dá mnohé naučit. Podle průvodce by přelezení ferraty mělo být možné do 30 minut, ale to se nemusí vždy povést, když budou na ferratě další lezci. Lezení je vhodné pro začátečníky i pro děti.

Cesta do Jonsdorfu k Jeptišce vede nejlépe přes Liberec, Hrádek nad Nisou a hraniční přechod u Zittau. Celková doba cesty autem z Prahy do Jonsdorfu je 1 hodina 50 minut.

Praktické informace

Obtížnost: C.

Časová náročnost: ferrata 30 minut, může trvat déle při vyšší návštěvnosti.

Cesta z parkoviště: 15 minut, cesta zpět 30 minut.

Souřadnice ferraty: 50.84893398418101, 14.683082447901194.

Parkování:50.85042553663198, 14.691447377417486 .

Další informace: popis ferraty a obrázek topo.