Kletterhalle Wörgl

Na lezeckou stěnu Kletterhalle Wörgl jsme zavítali o odpočinkovém dnu při lyžování v rakouských Kitzbühelských Alpách. Stěna je umístěná v obchodním komplexu v centru města Wörgl, které se nachází přímo u dálnice A12 na trase Kufstein – Innsbruck. Mají tu lezení na laně i menší boulderovku.

Stěna pro lezení na laně má výšku 16 metrů. Na převislých profilech lze lézt cesty až o délce 20 metrů.

Celková lezecká plocha je 1000 m2 na vnitřní stěně na lano, 350 m2 na venkovní stěně na lano a k tomu 250+100 m2 plochy boulderovky vnitřní a venkovní.

Lezecké cesty jsou klasicky po barvách chytů označené obtížností podle stupnice UIAA. Celkem tu najdete 150 cest uvnitř a do 50 cest na venkovní stěně. K dispozici jsou tu také 3 navijáky pro samojištění lezce jednotlivce. Na nejlehčích cestách (obtížnost 3 a 4) jsou přednatažená top-rope lana pro začátečníky a děti.

Boulderovka není moc velká a možná proto je ve stylu nahozeného spraywallu. Nicméně se v tom dá najít série 30 označených boulderů očíslovaných od 1 do 30. Tato série se každý měsíc mění. Obtížnost boulderů stoupá od 1 do 30. Bouldery s čísly 15, 16, 17 mají odhadem podle mě obtížnost 6b+ a 6c, takže si můžete udělat představu o obtížnosti.

Na boulderovce i na lanové stěně jsou chyty a struktury, které z 90% nepřekvapily a které známe i z pražských stěn.

Venkovní stěna je orientovaná na jižní a západní stranu. Teď uprostřed března tu nikdo nelezl, ale umím si představit, že se tady v teplejších měsících leze moc hezky – hlavně se podívejte na ty výhledy. K tomu musím přidat, že se nacházíme ve druhém patře obchodního centra, takže už tak je hezký rozhled kolem.

Venkovní boulderovka teď v březnu nahozená chyty není.

Cesty na laně jsou označené cedulkami s obtížností: v úrovni obtížnosti 6, 6+ a 7- tu mají hodně cest. U všech 8 cest, které jsem tu dneska lezl, mi přišlo, že jsou spíš lehčí než ukazuje číslo na cedulce. Z toho 3 cesty byly moc hezky postavené: střídaly se tam typy chytů (ne jen madla jednoho stejného typu) a líbily se mi kroky, které stavěč zřejmě při stavění zamýšlel.

Celá stěna působí velice příjemně, je tu tak nějak uklizeno a čisto. Asi to souvisí s umístěním, že se nacházíme v moderním obchodním centru, nikoliv v nějaké postarší industriální budově. V šatnách se mi líbí praktické umyvadlo na mytí nohou – to by se mi líbilo i na dalších boulderovkách.

Na stěně je k dispozici obchod s lezeckým vybavením a půjčovna. Samozřejmostí je bar a občerstvení s příjemným posezením.

Parkování na ulici tu není možné, ale pod budovou jsou kapacitní podzemní garáže. Navigace nás donavigovala správně. Jen se nesmí člověk leknout, že jede do garáží nákupního centra – v obchodním domě je tady například supermarket M-Preis a řada dalších obchodů. Parkovné je pro lezce na několik hodin zdarma, stačí parkovací čip pípnout na recepci.

Lezecká stěna Kletterhalle Wörgl nabízí rozumné možnosti pro lezení. Na to, jak je městečko Wörgl relativně malé, je tu nabídka a rozsah lezení na laně dost široký. My jsme tu byli v pracovní den odpoledne, kdy je návštěvnost největší – takže tu bylo dost lezců i účastníků dětských kroužků. Boulder je trošku menší, ale pro naší krátkou zastávku při odpočinkovém dni od lyžování vystačil až až. Hezké tu může být lezení v teplejších měsících na venkovním profilu. Kladně hodnotím výšku stěny 16 metrů a jednoduchou dostupnost z dálnice a komfortní parking. Místní stěna Kletterhalle Wörgl je partnerskou stěnou lezeckého centra v německém Rosenheimu, kde už jsme také lezli před pár dny.

Praktické informace

Název: Kletterhalle Wörgl

Co nabízí: lezení na laně, boulder

Adresa: Salzburger Str. 33, 6300 Wörgl, Rakousko

Souřadnice: 47.488533409053524, 12.071302914349332

Webovky: www.kletterhalle-woergl.at