Boulderwelt München Ost

Tahle boulderovka v Mnichově mě doslova ohromila. Tak úžasně velké, kvalitně vybavené a moderní místo pro bouldering jsem doposud neviděl. A přitom jsme se tu stavili úplně „náhodou“ při cestě z lyžování z rakouských Alp. Pojďte se podívat na pár fotek z naší návštěvy, abyste viděli, co také existuje.

Když jsem prolézal web, zjistil jsem, že firma Boulderwelt provozuje v Německu v současnosti celkem 7 boulderovek, z toho 3 v Mnichově. Tahle konkrétní Boulderwelt München Ost, tedy Východ, je z mnichovských stěn rozměrově ta největší. Fotky jsou seřazené od nejzajímavějších míst. První dvě ukazují závodní stěnu, v němčině Wettkampfwand.

A hned na dalších fotkách jsou dva sektory s dalšími převislými profily. Ten levitující balvan – to je prostě bomba – na to jsem koukal dlouho a s otevřenou pusou..

Balvan samozřejmě nelevituje, ale je zavěšený shora na konstrukci. Vcelku jednoduchý nápad, ne tak složitá realizace a přitom fotogenická záležitost.

Další profil, který se objevuje podle fotek i na sesterských stěnách Boulderweltu, je ve tvaru zeměkoule a to včetně barevných ploch. Taková blbůstka, ale zaujme to návštěvníka hned první na pohled.

Když už jsme si ukázali ty největší perly, projdeme si teď postupně celý Boulderwelt. Začali jsme prohlídku v 5. patře. Hned vysvětlím.

Na úvod bych měl začít tím, kde se stěna nachází. Boulderwelt München Ost je poměrně v centru Mnichova, kousek pěšky od vlakového nádraží München Ost. Fyzicky je sportoviště umístěné ve 3 (ano, ve třech!) podlažích jednoho z křídel obchodně-administrativního komplexu budov. V tomhle komplexu je řada obchodů včetně supermarketů Lidl, Rewe a třeba DM drogerie. Jsou tu také kanceláře a dokonce i 2 hotely, jedním z nich je Residence Inn by Marriott.

Boulderovka Bouldewelt München Ost působí na tomto místě od října 2019, kdy se sem do nově otevřeného komplexu budov přestěhovala ze svého předchozího působiště, které bylo klasicky ve staré industriální budově. Fakt, že se nacházíme v nově postavené budově, je tu vidět na každém kroku. Všechny věci, příčky, vybavení a funkce jsou tu postavené plánovitě pro potřeby sportoviště. Nejsou tu žádné zakryté kolejové jeřáby nebo pozůstatky předchozího průmyslového provozu.

Jak jsem již psal, nyní se procházíme po 5. patře. Tady jsou ty nejlepší a nejvýstavnější profily a chlouby zdejší boulderovky. Pod námi ve 4. patře jsou další profily k lezení a také dětský svět. Ve 3. patře je pak recepce, bistro, obchod, šatny a veškeré zázemí. Výška tohoto patra je 6 metrů, takže profily k lezení dosahují pěkné výšky až 4.5 metru. Samozřejmostí je tu kontinuální dopadiště. V prostředních koridorech jsou pak chodníčky pro procházení. Nepoužívají se tady žádné přenosné žíněnky.

K dispozici jsou tu na každém patře ještě sedačky, odkládací regály a dokonce i zamykací skříňky. Skříňky jsou samozřejmě také v šatnách, ale tady jsou jaksi navíc i v boulderovacích patrech. Zamykání se provádí 4-místným číselným zámkem.

Ještě musím říct podstatnou informaci tady k tomu 5. patru: děti sem smí až od 14 let. Mladší děti sem můžou ale pouze s takzvaným lezeckým řidičákem (německy „Boulderführerschein“) – po prokázání schopnosti bezpečného pohybu na stěně, což se děje krátkým zaškolením a prokazuje se razítkem na ruce.

Všude v celém Boulderweltu jsou nápisy, informační tabule a naváděcí cedulky. Tady je přehled patra s vyznačením jednotlivých sektorů. Na další tabuli je pak aktualizovaná informace, který sektor byl postaven nejnověji a který sektor se bude brzy přestavovat.

Pro značení obtížností tu používají vlastní škálu číslic 1 až 9, kdy k jednotlivým úrovním jsou přiřazené obtížnosti francouzské stupnice. Cedulky s číslicemi obtížnosti jsou pak u každého boulderu: dvě cedulky s číslicemi označují nástupní chyty a třetí pak značí topový chyt. Ze své zkušenosti musím konstatovat, že označení obtížností dost dobře odpovídalo u všech mnou lezených boulderů. A taky všude byly cedulky na svých místech, nikde nic nechybělo, takže se lezec může dobře orientovat.

Celý Boulderwelt je hezky tematicky vyzdoben. Někdo možná namítne, že to celé tady je přeci jasná komerce. Ano, je to komerce, ale vypadá to fakt dost dobře.

Nepřekvapilo mě, že je tu i moon-board a také campus.

A nyní se přesuneme do 4. patra, kde jsou další lezecké profily. Nejsou tu levitující balvany, ale spousta dalších metrů čtverečních k lezení. Část 4. patra je také vyhrazena dětem.

Najdeme tu všemožné profily: kolmice, položené rajbasy i převisy. A ještě jednu věc musím vypíchnout, kterou jsem zapomněl zmínit už při průchodu v 5. patře. Je tu dobře vidět při lezení – prostory jsou perfektně osvětlené. A své dělají i velká okna – ano, jak jsme zvyklí na velká okna open space kanceláří nebo obchodů moderních business center. K tomu přičtěte nádherný vzdušný rozhled z budovy do okolí – přeci jen se pohybujeme ve 4., resp. 5. patře budovy. Prostě je to úplně jiná návštěvnická zkušenost než nějaká potemnělá industriální hala.

V jednom sektoru ve 4. patře jsem narazil na kolečkovací traverzovací bouldery. Jsou tu rovnou 3 stěny, na kterých jsou bouldery postavené z chytů stejné barvy a s čísly označujícími posloupnost lezení. Jednoduchý nápad, jednoduchá realizace a přitom dobrý tréninkový prostředek.

Nechybí tu také tabule s přehledem celého patra a rozlišením jednotlivých sektorů, aby si lezec mohl zjistit, který sektor je nově postavený a který se bude první přestavovat. Každý týden se přestavují bouldery v jednom sektoru.

Dorazili jsme do dětského světa, tzv. Kinderwelt. Jsem překvapený, že to není jen nějaký ušmudlaný kout pro odložení těch nejmenších. Ale jak uvidíte sami na fotkách, je to rozsáhlý a profesionálně udělaný sektor speciálně pro děti.

Je tu i odpočinková zóna s křesílky a televizí. Neběží v ní pohádky, ale samozřejmě lezení.

Dětský svět nabízí různé tunely, chodby, schovávačky a zákoutí, lanový most a cestičky v patře, a to vše v pestrých barvách a s vkusnými dekoracemi.

Nesmí tu chybět ani skluzavka.

Na další fotce jsme pořád ještě v dětském světě – jen v tomhle sektoru jsou už klasické bouldery.

Když jsem popisoval 5. patro, zapomněl jsem zmínit outdoorový sektor. Dveřmi se projde na střechu, kde je velký samostatný blok s mírně převislým profilem. Samozřejmě je tu dopadiště a také řada sedaček. Momentálně tu profil není nahozený chyty – je taky půlka března. Ale umím si představit, jaká tu může být příjemná atmosféra o letních večerech.

Když už jsme si dost zalezli, podíváme se ještě na zázemí ve 3. patře. Mají tu bistro – kavárnu – občerstvení – nazvěte to, jak chcete – pravda je, že nabídka pití i jídel je tu dost široká: káva (včetně různých druhů mléka), nealko pití, saláty, pečivo, jogurt, pizza a pannini.

Recepce u vchodu a u výtahů nabízí všechny služby: kromě vstupu a půjčení vybavení si tu můžete objednat účast v kurzech nebo třeba narozeninovou oslavu pro děti. Pro pravidelné návštěvníky je tu i možnost bezobslužného odbavení při příchodu (check-in).

V obchůdku pořídíte lezecké vybavení včetně merchandising oblečení a předmětů značky Boulderwelt.

Celá tři patra jsou komplexně vybavena a pečlivě nadesignována. Značka Boulderwelt je tu všude a všechny věci tu dávají smysl: aby se dalo přijít a perfektně si zalézt.

Pohled z ulice na budovu, kde horní 3 patra okupuje Boulderwelt. Vpravo na střeše je vidět špička outdoorového sektoru.

V suterénu budovy se nacházejí 2 podzemní patra parkování. Pro Boulderwelt je vyhrazené místo v -2 a navigační šipky vás doprovodí do sektoru v blízkosti výtahů vedoucích právě k recepci do 3. patra. Slevu hodinového parkovného pro lezce vám aktivují na recepci.

Při popisování jednotlivých pater jsem skoro zapomněl napsat čísla. Takže celková vnitřní plocha je 3000 metrů čtverečních, venkovní plocha 322 m2. Bouldery zabírají plochu 1500 m2 (plus 100 m2 venku) a jejich celkový počet přesahuje 400 kousků. Nejdelší převis má délku 15 metrů a nejdelší boulder 20 metrů. K tomu můžeme připočítat 200 m2 plochy dětského světa s boulderovací plochou 250 m2. Zajímavé je vstupné, které zásadně nevybočuje z cenové úrovně jiných stěn v Německu a Rakousku – při naší návštěvě stálo jednorázové vstupné pro dospělého 13,90 EUR. V nabídce jsou různé možnosti permanentek a kombinací slev.

Jak jsem napsal na začátku, návštěva Boulderwelt München Ost mě dost nadchla. Přijde mi to jako super místo pro boulderování. Mraky boulderů na moderních chytech a strukturách. Zajímavě postavené různorodé boulderové problémy. Vše dobře a viditelně označené. Dostatek prostoru: na lezení, na padání, na odpočívání, na svačinu. Kompletní zázemí: šatny se skříňkami na číselný zámek, sprchy, obchod, občerstvení, kapacitní parkování v budově. Je tu vidět velká investice, velké peníze. A ano, je to obrovská komerce, ale fakt s profesionálním výsledkem. Návštěvu Boulderwelt München Ost vřele doporučuji!

Praktické informace

Název: Boulderwelt München Ost

Co nabízí: boulder

Adresa: Hanne-Hiob-Straße 4, 81671 München, Německo

Souřadnice: 48.12586565742327, 11.61110934871677

Webovky: www.boulderwelt-muenchen-ost.de