Kleiner a Hoher Gjaidstein s ferratou

Hora Gjaidstein se nachází v pohoří Dachstein nad hallstattským ledovcem v Rakousku. Hlavní vrchol pojmenovaný Hoher Gjaidstein dosahuje nadmořské výšky 2794 m. Druhým nejvyšším místem je Kleiner Gjaidstein s výškou 2734 metrů nad mořem. Na oba vrcholy se dá dojít značenou turistickou cestou, která je částečně zajištěná ve formě ferraty. Obtížnost ferraty je skutečně snadná, jde většinou o A, maximálně A/B. Na Gjaidstein se dá dostat ze dvou směrů – my jsme tam došli od horní stanice lanovky Dachstein. Protože cesta od lanovky k hoře vede po ledovci, jde se i teď v srpnu po sněhu. Cesta je upravená a vyznačená, chodí tu docela dost turistů. Samotný Gjaidstein pak byl kompletně bez sněhu a suchý.

Takhle vypadá Gjaidstein právě od stanice lanovky:

Obrácený pohled ze začátku cesty na Gjaidstein na horní stanici lanovky Dachstein.

Jak už bylo řečeno v úvodu, cesta na vrcholy Gjaidsteinu je turistická, avšak v některých úsecích přijištěná ocelovým lanem ve stylu ferraty. Někteří lidé chodili bez ferratového vybavení, někteří s vybavením, někteří bez vybavení se poměrně brzy obrátili zpět.

Značení cesty bylo skromné, jen občas namalovaná červená skvrna nebo rakouská vlajka. Ale směr je jasný a není kam uhnout.

Tohle je vrchol Kleiner Gjaidstein (2734 m.n.m.) s kamennou mohylou a naučnými cedulemi.

Cesta pokračuje dále na Hoher Gjaidstein.

Jištění pomocí ferratového setu v úsecích, kde je k dispozici jistící ocelové lano, není úplně nezbytné, ale je to vhodné pro případ, že by se člověku zamotala hlava nebo špatně uklouznul na nějakém kamení. Cesta často vede na špičce skalního masivu a dalo by se lehce uklouznout a spadnout na jednu nebo druhou stranu. Asi se to dá jít i bez jištění, ale proč zbytečně riskovat. Pravda je, že cvakání karabin ferratového setu turistickou cestu zdržuje.

Na následující fotce je vidět jedna ze značek turistické cesty.

Na vrcholu Hoher Gjaidstein je ocelový kříž s vrcholovou knihou. Nadmořská výška 2794 m.n.m.

Celá cesta s ferratou na Gjaidsteinu od lanovky a zpět k lanovce nám trvala zhruba 3 hodiny. Podle průvodce by to mělo jít i rychleji, ale je možné, že nám zdržení vzniklo focením a hledáním dvou kešek na vrcholech. Z celé tůry jsou nádherné fotky na úžasné okolí. Na horu Gjaidstein má smysl jít současně s návštěvnou dalších atrakcí kolem lanovky Dachstein, jako jsou schody do prázdna (Treppe ins Nichts), visutý most (Hängebrücke), vyhlídka Sky Walk a nebo palác z ledu (Eispalast).

Lanovka od městečka Ramsau am Dachstein stojí přes 40 EUR pro dospělého (za oba směry) a navíc je nutná rezervace místa dopředu. Bez rezervace se nedá dojet ani k dolní stanici lanovky autem – silnice je v mýtném režimu, kde se rezervace kontrolují již na začátku. Více info k lanovce Dachstein.

Při plánování výpravy na Gjaidstein doporučuji zkontrolovat předpověď počasí a nutnou výbavu na hory a do nepohody s sebou. Viděli jsme, jak se počasí dokáže strašně rychle měnit. Na hřebenu hory není kam uhnout a není se kam schovat. Cesta s ferratou je vhodná i pro začátečníky i pro děti, není tam žádný technický problém. Vzhledem k nadmořské výšce se trošku hůře dýchá. Při přechodu přes ledovec se můžou hodit sluneční brýle.

Praktické informace

Obtížnost: A/B.

Časová náročnost: od horní stanice lanovky Dachstein – jednosměrně 1,5 hodiny, celkem i se zpáteční cestou 3 hodiny.

Cesta z parkoviště: lanovkou na vrchol Dachstein – pozor na rezervační systém.

Souřadnice ferraty: 47.477270674204384, 13.629209516715143.

Parkování: 47.45022905262166, 13.616958978194262.

Další informace: popis a obrázek topo.