Hangar Brno

Boulderovka Hangar Brno má ještě přídavek ve svém názvu „climbing playground by Adam Ondra“, což přeloženo volně v češtině znamená „lezecké hřiště podle Adama Ondry“. Hangar Brno byl slavnostně otevřen v lednu 2019 speciálním lezeckým závodem za účasti Adama Ondry a řady top lezců z blízkého zahraničí.

Boulderovka Hangar má rozlohu 1000 metrů čtverečních lezecké plochy. Je postavena v novostavbě haly, které se běžně používají pro sklady a supermarkety, nejde tedy o žádnou špinavou a desítky let existující industriální budovu s různými omezeními a problémy. Vnitřní uspořádání Hangaru plně vyhovuje potřebám lezeckého hřiště.

Pojďme si projít interiér stěny po jednotlivých profilech a začneme u velkého převisu v popředí haly.

Před velkým převisem na začátku haly je posezení v patře, odkud je možné pozorovat dění téměř na celé boulderovce.

Vpravo nahoře nad bouldery v patře vede chodníček do zadní části haly, kde jsou umístěné šatny, sprchy a toalety.

Následující fotky jsou pořízené právě z onoho zmíněného chodníčku.

Na všech profilech končí lezení pod hranou, tedy nikde se nevylézá nahoru s jedinou výjimkou: tou je balvan na následující fotce vpravo – na něm jsou bouldery vedoucí i nahoru.

Následující pohled je ze zadní části haly směrem dopředu.

Používají se tu přenosné modré matrace pro zmírnění dopadu. Ale osobně to nepovažuji za nutné, standardní (šedé) dopadiště je docela měkké. Možná právě měkkost dopadiště způsobuje velké víření prachu, takže v hale je za většího provozu téměř mlha prachu a magnézia. Nebo možná je to způsobené možnostmi/nemožnostmi vzduchotechniky nebo něčím ještě dalším, každopádně postesky nad prašností v Hangaru je slyšet dost často.

Na Hangaru najdeme neskutečné množství různých sérií chytů a struktur, většina z nich jsou spíš moderní a nové, což bude souviset s tím, že hala byla postavena nedávno. Na webu píšou, že počet boulderů převyšuje 200.

V přední části haly je krátký úsek stěny s expreskami, kde je asi možné postavit i lanové cesty, ale hodně hodně krátké, spíš tak možná pro děti.

Úplně vpředu u výlohy je i dětský koutek s patřičně pestrobarevnými profily a chyty a samozřejmě klouzačkou 🙂 Při naší dnešní návštěvě jsme oproti minule objevili, že Hangar obsadil i část sousední provozovny v budově a je tam vytvořený větší volnější prostor, který je vhodný buď pro cvičení, posilování nebo třeba pro pořádání dětských oslav a besídek. Jsou tam i lezecké profily s chyty, ale takové rozlezové nebo spíš pro děti. Dělá to na mě dojem, že se na tomhle prostoru ještě pracuje.

Při každé naší návštěvě jsme objevili sérii boulderů označených jako Hangar challenge. Je to série 30 boulderových problémů očíslovaných od 1 do 30. Problémy mají stupňující obtížnost odpovídající pořadí tedy od nejlehčího po nejtěžší. Bouldery kolem poloviny (tedy 15 a 16) jsou odhadem obtížnost 6B nebo 6C. Série Hangar challenge se přestavuje v měsíční periodě.

Boulderové problémy jsou tu stavěné po barvách chytů s vyznačením startovních chytů pomocí pásek a cedulky. Na cedulce je specifikace startu a konce boulderu, datum vytvoření a jméno stavěče. Staví tu obvykle bratři Stráníci a Štěpán Volf. Obtížnost boulderů je vyznačená číslem podle francouzské stupnice.

V zadní části v horním i dolním patře je umístěný spray wall, v horním patře ještě menší posilovna.

Ve spodním patře najdeme i standardní moon-board.

Hangár využívá svůj brand ve spojení se jménem Adama Ondry na všech místech. To obrácené A mi přijde dost dobré.

Ještě přidám fotku recepce s barem, kde nabízejí pár položek k jídlu, pití a samozřejmě dobrou kávu. Funguje tu i obchůdek s lezeckým vybavením.

K parkování je k dispozici několik míst přímo před vchodem do haly a pak vyhrazená místa za závorou na ploše za halou. Je zakázáno parkovat na sousedních místech před dalšími provozovnami, protože by tam asi nemohli zaparkovat jejich zákazníci. Nevadí, v případě zaplnění vyhrazených míst pro Hangar, je vlevo od areálu další velká (bohužel ale nezpevněná) plocha, kde se dá také zaparkovat zdarma.

Hangar Brno je luxusní místo pro bouldering. Část úspěchu určitě tkví v nové budově, část kvality ovlivňují moderní chyty a struktury a velkou měrou za to určitě můžou stavěči a samozřejmě i jméno Adama Ondry. Podmínky pro trénink boulderingu jsou tu bezesporu vynikající. Doplňující výhody jsou možnost parkování a jednoduchá cesta autem z města nebo z dálnice D1/D2. Jako nevýhodu bych označil velkou prašnost, kterou jsem tu zažil při každé návštěvě. A druhou nevýhodou může být ne úplně jednoduchá (ne úplně hezká) cesta z centra Brna při variantě chůze pěšky.

Praktické informace

Název: Hangar Brno

Co nabízí: boulder

Adresa: Pražákova 1027/53, 619 00 Brno-střed

Souřadnice: 49.16738855063325, 16.60189791358075

Webovky: hangarbrno.cz