Boulderwelt Regensburg

Když jsme před třemi týdny navštívili Boulderwelt München Ost, byl jsem z návštěvy téhle mnichovské boulderovky tak nadšený, že jsem začal hned hledat, jak se znovu co nejdříve do Boulderweltu podívat. Zjistil jsem, že nejbližší pobočka je v Regensburgu, kam je cesta z Prahy relativně snesitelná i na otočku (autem lehce přes 2 hodiny). Protože předpověď na dnešní sobotu hlásala zimní počasí se sněhem a na outdoorový výlet se nám nikam nechtělo, tak jsme vyrazili. A nebyli jsme zklamaní.

Na začátek sem musím dát pro Boulderwelt typickou fotku a to je profil ve tvaru a barvách zeměkoule. Prostě Welt (svět).

Boulderwelt v Regensburgu se nachází v dvoupoudlažní relativně nové hale v obchodně-industriální části města a zabírá 1900 metrů čtverečních plochy. Tak jako v Mnichově je tu několik sektorů, kdy každý týden je přestavován určitý sektor. Prohlídku začínáme sektorem Wettkampfwand, tedy závodní stěnou.

Relativně větší volný prostor před dopadištěm tady umožňuje pohodlně konat závody s přítomností diváků.

Uprostřed haly je zvýšené patro pro další diváky. Samozřejmě po obou stranách schodiště se na profilech také leze.

V jednotlivých sektorech jsou různé druhy profilů: kolmé, položené, převislé v různých úhlech a samozřejmě také stropy.

Celkový počet boulderů uvádějí na webu přes 550 kousků. Délka největšího převisu je 10 metrů, nejdelší boulder může být až 20 metrů.

Následující profil vypadá na první pohled „divně“, ale jsou na něm hezké boulderové problémy lezení v koutě nebo přes hranu nebo hrany.

Stejně jako v Mnichově jsou tu všude informační tabule a cedulky. Tady je plán haly s jednotlivými sektory.

Bouldery jsou tu stavěné po barvách chytů, přičemž startovní chyty jsou stejně jako topový chyt opatřené cedulkami s číslem obtížnostní úrovně, kterou lze převést na francouzskou stupnici podle této tabulky.

Značení začátků boulderů je jednoznačné: každé číslo znamená jednu ruku, když jsou dvě čísla na jednom chytu, pak se na tomto chytu začíná oběma rukama.

Velkou zajímavostí jsou tu tréninkové profily pro různé speciální lezecké techniky. Jako první například lehce položená stěna pro lezení jen nohama po strukturách, tedy ideální balanční trénink.

Pak je tu místo pro trénink skoků vzhůru: chyty různých tvarů v různých výškách a pod nimi vždycky startovní madla i struktura pro nohy.

Další profil je zaměřený na patičkování.

Když už máme dost patičkování, můžeme se vrhnout na špičkování.

U daného tréninkového profilu je vždycky návodná cedulka s popisem, co se trénuje a jak se má postupovat. Pro nás škoda že jen v němčině.

Další profil je na téma balancování na strukturách, náběhů a vzlínání vzhůru.

Zpestřením dnešního lezení určitě je profil pro trénink běhání a skákání pro strukturách. Chyty jsou tu v několika barevných sériích, přičemž každá série má jiné tvary, jiný počet chytů a jiné vzdálenosti.

Pak je tu třeba tréninkový profil lezení v koutě nebo přes hranu.

Stejně jako v mnichovském Boulderweltu tu mají možnost traverzovat po kolečkovacích boulderech, ve kterých jsou chyty označené čísly od 1 vzestupně až do konce.

Traverzovacích boulderů v kolečku je tu více obtížností na různých typech chytů, vše samozřejmě označené. Některé jsou v kolmici, jiné v převisu.

Ani tady v Regensburgu nechybí kampus, peg-board a spray-wall.

Spousta věcí je tady systematicky organizovaná, má své místo a popisky – jako například i kartáče.

Nacházím i sklad struktur, zaprášené to nevypadá úplně super, ale chápu, že využívají veškeré dostupné místo.

I tady mají venkovní boulderovku. Přestože už je duben, dneska zrovna bohužel sněží a teplota je stěží kolem nuly, takže i kdyby byla venkovní stěna už nahozená, tak se stejně dnes nedá využít.

Na závěr návštěvy se ještě jdeme podívat do dětského světa Kinderwelt. A nevycházíme z údivu, protože to není jen tak nějaký odkládací koutek pro mrňata… ale regulérní další velká plocha boulderovky (na webu uvádí 500 m2), zaměřená na děti ve smyslu lehčích obtížností boulderů a výrazně krátkých vzdáleností mezi chyty. Ale kombinace různých profilů je fakt famózní. No podívejte se sami. A i děti tu mají svou zeměkouli 🙂

A v předsálí dětské boulderovky je pak ještě dětský koutek, ale spíš bych měl říct dětský kout – rozsah je opět značný.

Maskotem je tu příšerka Yaffi. A stejně jako v Mnichově, hrají tu na pravidlo povinného řidičáku pro děti do 14 let, pokud chtějí do velké haly. Nestojí žádné peníze a získává se po prokázání schopnosti samostatného bezpečného pohybu na boulderovce.

Na závěr přidávám ještě pár fotek z oblasti baru a posezení.

V nabídce tu mají pizzy, pannini, koláče, řadu zdravých produktů a také dobré kafe.

Na kraji u vchodu funguje obchůdek s lezeckým vybavením.

Moc se mi líbí struktury pro vystavení lezeček, hezký nápad a vypadá to suprově.

Parkovat se dá přímo před halou a pak na parkovištích přes ulici a na všechny strany. Systém parkování je tu v celé obchodně-průmyslové čtvrti stejný: v pracovní dny zdarma maximální délka stání 3 hodiny, o víkendech bez omezení.

Boulderovka Boulderwelt v Regensburgu je famózní a skoro tak dobrá jako její sestra Boulderwelt München Ost, ale ta v Mnichově mi přišla ještě o stupeň lepší. Asi to dělá stáří: tady v Regensburgu jsem našel, že je v provozu už 7 let, kdežto ta Mnichovská Ost je v současné budově krátce jen přes 2 roky (od října 2019). Co má Regensburg navíc, jsou vyhrazené velkorysé tréninkové profily pro různé specifické techniky: balanc po strukturách, běhání a skákání po strukturách, skok vzhůru, patičkování, špičkování, lezení přes hranu a v koutě a podobně. To jsem v takovém rozsahu ještě nikde asi neviděl.

Návštěvu Boulderwelt v Regensburgu vřele doporučuji, ať už při cestě kolem (Regensburg leží na dálnici v trase Rozvadov – Mnichov) nebo cíleně jako výlet. Mimochodem i historické centrum města je zajímavé a nebývale rozsáhlé.

Praktické informace

Název: Boulderwelt Regensburg

Co nabízí: boulder

Adresa: Im Gewerbepark A46, 93059 Regensburg, Německo

Souřadnice: 49.03233136830489, 12.12878458317872

Webovky: www.boulderwelt-regensburg.de