Geierwand Klettersteig Haiming

Ferrata Geierwand Klettersteig se nachází v rakouském Tyrolsku u městečka Haiming, přímo nad dálnicí mezi městy Innsbruck a Imst. Leze se po téměř kolmé stěně skály, která se mohutně tyčí nad dálnicí a je k nepřehlédnutí. Na ferratě se překonává cca 350 výškových metrů, ale s dolezem je to téměř 400 m. Během celého lezení jsou z ferraty nádherné výhledy do údolí řeky Inn a také na protější kopce.

Stěna skály je orientovaná na jih a celou dobu na ferratu svítí a paří slunce, proto se v průvodci doporučuje vzít s sebou opravdu hodně tekutin (vody). K tomuto doporučení se připojuji a dovolím si poznamenat, že jakékoliv velké množství vody s sebou je pořád málo: vezměte si ještě víc. I nám došla chvíli po výstupu někde začátkem zpáteční cesty. Druhé doporučení je helma – tady si určitě vezměte helmu, protože občas může spadnout nějaký kamínek od lezce před vámi. Taktéž rada: pokud uvidíte jiné lezce již na ferratě před vámi, nechte velký rozestup nebo se vydejte na ferratu až později.

Od doporučeného parkování se k začátku ferraty jde asi 15 minut. Cestu ukazuje také rozcestník, protože vedle ferraty se na skále dá taktéž lézt na laně.

Výchozí bod ferraty poznáte podle dřevěné konstrukce se stříškou. Odsud se leze obtížnost A/B. Kdo chce začít o maličko těžší variantou (čisté B), jde pod skálou několik desítek metrů doleva. Po krátkém lezení se obě cesty spojují a dále pokračuje jen jedna varianta.

Na skále je dostatek ocelových kramlí pro nohy. Jistící ocelové lano je k dispozici neustále.

Celá ferrata má napsanou obtížnost C, ale těch Céčkových úseků je jenom pár, většinu tvoří úseky A/B nebo B. Navíc jištění je opravdu dobré a nikde není žádný neřešitelný krok. Největší výzvou při lezení této ferraty je výdrž – nikde totiž nejde z ferraty odejít, až nahoře, takže je potřeba ji dolézt.

Zhruba uprostřed ferraty je odpočinkové místo, německy Rastplatz. Tady se můžete posadit na dřevěnou lavičku. Kdy jste naposledy seděli na lavičce a měli cvaklé jistící karabiny ferratového tlumiče? 🙂

Po odpočinku se opět pokračuje vzhůru. Tentokrát se leze chviličku ve stínu samostatné skalní věžičky. Za ní se lezec dostane ke krátkému lanovému mostu složeného klasicky z jednoho lana na nohy a dvou lan pro jištění a ruce.

S postupující výškou jsou výhledy stále hezčí a fotogeničtější. Jediné, co neutichá, je neustálý homogenní hluk z dálnice, která vede pod skálou. Dálnice sice částečně vede v tunelech, ale to na hluk nemá bohužel žádný vliv.

Po dolezení ferraty si člověk oddechne a může se vydat na zpáteční cestu. Ta je u této ferraty poměrně náročná. Jde o turistickou cestu vedoucí paralelně od ferraty jen kousek vpravo. Bohužel dost velká část vede po suťovém poli, po kamínkách a štěrku, který zatraceně klouže. Doporučuji nesundávat sedací úvazek ani další vybavení, bude se hodit.

Notnou část zpáteční cesty je k dispozici jistící lano podobně jako na ferratě, takže chvílemi je lepší se cvaknout pro svou vlastní bezpečnost.

Bohužel stejně jako celá ferrata, tak i návratová cesta je na sluníčku a o stín tu člověk nezavadí. Maximálně u nějakého stromku.

Po návratu k parkovišti si nezapomeňte udělat fotku s dřevěným maskotem ferraty. Kousek od parkoviště je kemp s hospodou, kde se dá občerstvit.

Ferratu Geierwand bych zařadil mezi střední ferraty, protože na její přelezení budete potřebovat celkem minimálně 4 hodiny času – z toho 2,5 hodiny trvá samotná ferrata. Je dobře zajištěná, není na ní nic těžkého a je vhodná pro začátečníky i děti. Jediné důležité varování je: vezměte si sebou opravdu hodně hodně vody. Nemusím dodávat, že vzhledem k délce lezení má smysl se na ferratu vydat pouze za dobrého počasí s dobrou předpovědí.

Praktické informace

Obtížnost: C.

Časová náročnost: ferrata 2,5 hodiny.

Cesta z parkoviště: 15 minut, cesta z vrcholu zpět 60-90 minut.

Souřadnice ferraty: 47.26210376334077, 10.879274077832052.

Parkování: 47.26041146390075, 10.879065300173707.

Další informace: na webu bergsteigen.com.