Lehner Wasserfall Klettersteig

Ferrata pod názvem Lehner Wasserfall nebo také někdy Jubiläums Lehner Wasserfall se nachází v Ötztalském údolí v Alpách v rakouském Tyrolsku. Jde o nádhernou ferratu kolem vodopádu, kde překonáte zhruba 170 výškových metrů za 80 až 90 minut. Z ferraty si uděláte dech beroucí fotky výhledu do Ötztalského údolí.

Ferrata má své vyhrazené parkoviště, odkud je to k začátku ferraty zhruba 15-20 minut do kopce. Hned počáteční výlez po kramlích je klasifikovaný Céčkem – dá zabrat. Ale dobrá zpráva je, že zbytek ferraty už bude jen lehčí – většina potom už je B nebo místy B/C.

Při lezení se částečně šlape je na skálu, ale nebojte se, v druhé půlce už bude k dispozici spousta kovových stupaček na nohy. Nejenom klasické kramle nebo roxory, ale i takové zvláštní stupačky, které jsme na jiných sousedních ferratách neviděli.

Když jsme se přiblížili do míst s převisem, měli jsme prvotní pocit, že to asi bude moc těžké. Ukázalo se, že první pohled klamal a že to jde úplně v pohodě.

Tady jsou vidět ty stupačky (namísto obvyklých kramlí nebo roxorů):

Z ferraty jsou nádherné výhledy, které stojí za zdokumentování. Zvukovou kulisu dotváří hukot padající vody vodopádu.

Kousek před koncem základní ferraty obtížnosti C je možné odbočit a zvolit dolezovou variantu s pasáží D/E. K té silové převislé pasáži se dotraverzuje pomocí jednoduchého Áčka – nicméně doporučuji předem nastudovat topo obrázek, aby nedošlo k mýlce 🙂

Nahoře na konci lezení je ferrata zakončená volitelným lanovým mostem přes hučící vodu. V době naší návštěvy byla zrovna vysoká voda, která procházela přes lanový most tak vysoko, že by byl lezec po průlezu totálně durch… a protože jsme neměli náhradní oblečení, tak jsme do toho nešli.

To fakt nešlo…

Před lanovým mostem je odpočinková lavička a vrcholová kniha. Když to nejde přes lanový most, je tu exitová cestička ústící na turistickou cestu, kterou se pohodlně sejde dolů na parkoviště.

Cestou k parkovišti ještě nezapomenout mrknout na náhon k vodnímu mlýnu.

Ferratu Lehner Wasserfall lze doporučit lehce pokročilým lezcům. Začátečníka bych sem nevzal na úplně první pokus o ferratu, ale pokud bude mít alespoň jednu zkušenost, třeba ze sousední ferraty v Umhausenu, tak proč ne. Jištění je v pohodě a ty výhledy stojí za to.

Praktické informace

Obtížnost: C, možnost zakončení variantou D/E.

Časová náročnost: 80 minut.

Cesta z parkoviště: 20 minut, cesta zpět 35-45 minut.

Souřadnice ferraty: 47.08373087260279, 10.944341656148143.

Parkování: 47.082308219733726, 10.945384688680921.

Další informace: popis ferraty a topo.