Fabryczna Boulder Wroclaw

Na boulderovku Fabryczna v polském městě Vratislav (Wroclaw) jsme se znovu podívali v únoru 2021, ale už jsme tu jednou byli na Velikonoce v dubnu 2019.

Mimochodem Wroclaw má moc hezké centrum města. Najdete tu hlavní náměstí Rynek, řadu historických budov a hlavně super atrakci pro turisty: trpaslíky. Bronzoví trpaslíci jsou všude možně, v různých situacích, které souvisí s lokalitou umístění: například u banky je trpaslík vylézající zdí ven s pytlem peněz nebo u bývalého vězení je trpaslík v okovech 🙂 Celkový počet trpaslíků je v řádu vyšších desítek.

Lezecká stěna Fabryczna Boulder nabízí hodně rozsáhlou boulderovku ve dvou spojených halách. Chlubí se, že je největší ve Wroclavi a jedna z největších v celém Polsku. Podle webovek je k dispozici 800 metrů čtverečních boulderové plochy.

Z naší zkušenosti jsme tu našli řadu známých typů chytů a struktur, těch neznámých oproti pražským stěnám pro nás nových bylo do 20 procent.

Co se týče profilů, boulderovka je hodně členitá s různými typu převisů, což se vzhledem k rozloze stěny dá očekávat.

Při obou našich návštěvách jsme tu byli s lezením hodně spokojení: hezky postavené bouldery včetně lištiček, struktur, technických boulderů na položených profilech nebo i dynamické s nějakým tím skokem.

Pro trénink je k dispozici samozřejmé také spraywall.

Značení boulderů je obvyklé po barvách chytů, startovní chyty označené páskami. Obtížnost boulderů je odstupňovaná barvami startovních pásek. Zvlášností je bílá barva pro čistě dámské bouldery. A pak žolíková růžová barva, která skýtá překvapení 🙂

Na dobré česko-polské vztahy si člověk vzpomene u rozcestníku, kde jsou zastoupené české lezecké lokality mezi těmi světovými.

Fabryczna se nachází mimo centrum města, dojezd autem podle navigace v pohodě, ale na ťapání pěšky to třeba od nádraží není. Parkování u haly je zdarma. Těsně před areálem je Lidl, takže pokud nestačí občerstvení na boulderove, dá se jednoduše skočit nakoupit: jen pozor, v Polsku jsou zavřené obchody v neděli, jen několikrát do roka jsou tak zvaná „niedziele handlowe“, kdy je výjimečně otevřeno.

Cesta autem z Prahy vede po D10 přes Liberec, kolem Chrastavy a Hrádku nad Nisou do Polska, kde se ve Zhořelci najede na dálnici A4 vedoucí až do Wroclawi. Když není silný provoz, dá se to zvládnout pod 4 hodiny času. V případě silného provozu (jako jsme zažili o Velikonocích 2019) je úzká dálnice (starší části polské dálnice totiž nemají odstavný pruh, ale u čáry stojí panelové svodidlo) peklo a jeli jsme o 2 hodiny déle.

Boulderovku Fabryczna bych bez debat doporučil pokročilejším lezců pro trénink.

Praktické informace

Název: Fabryczna Boulder Wroclaw

Co nabízí: boulder.

Adresa: Grabiszyńska 241D, 53-235 Wrocław, Polsko

Souřadnice: 51.09735964647083, 16.982400390523733

Webovky: www.fabryczna-boulder.pl