Avatar Krakow

Firma Avatar provozuje (nebo provozovala) v polském městě Krakow několik sportovišť. V únoru 2021 jsme navštívili lezeckou stěnu na adrese Sikorki 21A, kde je k dispozici stěna k lezení na laně o výšce 9 až 13 metrů a středně velká boulderovka. Kromě toho je k dispozici i posilovna a ještě takzvaný Fun Climb. Hlavní boulderovka je vybudovaná na půdorysu ve tvaru čtverce s možností odpočinku uprostřed na starých kinosedačkách. Budova je součástí průmyslového areálu, takže u stropu můžete obdivovat původní provozní vybavení haly včetně halového jeřábu.

Bouldery jsou stavěné po barvách chytů s označením začátku a topu. K dispozici jsou všechny druhy profilů – od nakloněné stěny, přes kolmici až po různé druhy převisů. V této hale se konají i závody Evropského poháru mládeže.

Mimo hlavní čtverec je k dispozici také spraywall.

Na boulderovce jsme našli řadu známých chytů. Subjektivně řečeno oproti pražským stěnám jsme tu nenašli žádné překvapující typu chytů. Ale je nutné říct, že druhů chytů a také hlavně struktur tu mají opravdu hodně.

Bouldery byly postavené zajímavě. Vzhledem k rozsahu by se sem dalo chodit trénovat docela často.

Obtížnost boulderů se pozná podle cedulek na startovních chytech – podle barvy a hlavně podle číslování od nejlehčí 1 nahoru k vyšším číslům.

Vedle boulderovky jsou pak lanové profily. Jak už je v Polsku obvyklé, je tu řada navijáků (minimálně 5) a také řada přednatažených top-rope lan.

Tohle je profil s největším převisem.

Osobně mám docela problém si zvyknout na spoustu natažených top-rope lan, je jich fakt hodně – zřejmě jako pobídka a ulehčení pro začátečníky. I tyto cesty lze lézt s vlastním lanem a cvakat – cestou jsou volné expresky a nahoře je volná jedna nebo dvě karabiny, takže ke konfliktu s předzavěšeným lanem nedochází. Nicméně visící lano komplikuje lezcův pohyb. A když je stěna převislá, tak mi to osobně přijde ještě komplikovanější.

Na modro-šedé stěně byly cesty hodně namačkané u sebe.

Dokonce jsme tu našli rychlostní cestu – ale nejde plně o standardku vzhledem k nedostatečné výšce.

Součástí lezecké stěny Avatar je i takzvaný Fun Climb. Jde o „jednoduché“ a atraktivní lezecké profily s hravými prvky. Všechno na navijáku. Největší atrakcí jsou schody do nebe a skok na banán. Po schodech do nebe se vystupuje bez jakéhokoliv držení a zábradlí až nahoru, kde nezbývá než skočit do prostoru.

Úkol atrakce banán spočívá ve vylezení po žebříku na sloup a z traverzové podesty skočit do prostoru směrem k zavěšenému banánu a ten se snažit chytit a udržet se na něm. Tyhle dvě lahůdky se dají absolvovat pouze od dozorem obsluhy. Na ostatní atrakce Fun Climb je možné jít zcela samostatně.

Lezení po kostkách tetrisu není složité. Zato lezení vpravo je asi nejtěžší „zábava“, protože jak žlutá tak modrá plocha jsou hladké a tedy lezení s použitím tření bot nefunguje.

Děti můžou závodit v lezení na čas.

Následující levá stěna vypadá jednoduše, ale je potřeba osvětlit, že chyty kulatého tvaru se otáčejí na šroubu. Všechny.

Levá stěna obsahuje relativně ploché dřevěné balónky, které se hodně špatně drží. Visí z nich ale provázek s chytem – a to je způsob, jak lze cestu vylézt.

Vstup do sekce Fun Climb je součást vstupného na lezeckou stěnu nebo je také možné zakoupit zvlášť pouze a jenom Fun Climb – což je levnější než klasické vstupné na celou lezeckou stěnu..

Lezecká stěna Avatar Krakow Sikorki 21A není rozhodně malá a stojí za návštěvu. Jediným negativním postřehem bych označil špinavé (a tím pádem kliouzavé) chyty, především na lanových cestách u navijáků – a to je zřejmě způsobené vysokou návštěvností. A myslím si, že důvodem vysoké návštěvnosti bude určitě zaměření (nebo jinými slovy přístupnost nebo atraktivnost) stěny pro nováčky a začátečníky, prostě pro veřejnost, ať už pro dospělé nebo rodiny s dětmi. A jak jsme zjistili, tak to tak dělají v Polsku na více místech. Docela rozdíl oproti českým stěnám nebo velkým stěnám v Německu a Rakousku. Generují tím nepochybně vyšší návštěvnost.

Webovky lezecké stěny Avatar Krakow jsou https://myavatar.pl/wspinaczka/.

Stěna Avatar Krakow má podle webu asi více poboček, tahle byla na adrese Sikorki 21A, 31-589 Kraków. Navigace nás dovedla spolehlivě až k hale do průmyslového areálu. Parkovat se dalo zdarma u vchodu. Cesta autem z centra od hlavního nádraží Krakow trvala přes 15 minut.

Praktické informace

Název: Avatar Krakow

Co nabízí: boulder, lezení na laně, fun climb.

Adresa: Sikorki 21A, 31-589 Kraków

Souřadnice: 50.061625750924, 20.016992860228

Webovky: myavatar.pl/wspinaczka/