Drachenwand Klettersteig – 2. část
Druhá část fotopopisu ferraty Drachenwand zahrnuje úsek od zavěšeného lanového mostu až na vrchol skalního masivu Drachenstein. V prvním dílu jsem popisoval ferratu od parkoviště a nástupu až k lanovému mostu, který je někde za polovinou samotné ferraty. Přestože je mimosezónní termín a v předchozích dnech pršelo, tak je tu dnes překvapivě i dost lidí. Zatím jsem nenarazil na problém, že by se někdo zasekl a že bych musel čekat. Ale kdybych chtěl lézt rychleji, tak to nepůjde, protože přede mnou i za mnou jsou skupinky lezců.
Skalní stěna, na kterou jsem se dostal mostem, je relativně kolmá a na fotce vypadá těžce. Ale není to tak hrozné, obtížnostně je to B/C a na skále jsou ocelové tyče pro nohy – když pozorněte projdete fotku, tak ty tyčky uvidíte (jistící lano je umístěné výše). Pro někoho by mohla být nepříjemná hloubka dolů. Ale to je atribut celé této ferraty.
Vylezl jsem o další kousek výš a teď se dají dělat ikonické fotky mostu s jezerem Mondsee v pozadí.
Ferrata pokračuje vzhůru. Nohama se šlape na skálu, ale výše nahoře vidím řadu ocelových tyčí pro nohy.
Obtížnost je podle topo obrázku na úrovni B.
Za hezkého počasí jsou výhledy luxusní.
Technicky není lezení těžké, jde spíš o výdrž, protože neustále stoupám vzhůru.
Dole pode mnou vidím další lezce.
Následuje traverz napravo kolem takové úzké a špičaté skalky.
Ferrata Drachenwand pokračuje stále nahoru – je tam vidět větší skupinka lezců.
Ohlédnutí na úzkou špičku, kolem které jsem traverzoval.
A opět budu stoupat vzhůru. Pouštím před sebe dva chrty, kteří se x metrů vůbec nejistí a neskutečně se tlačí na skupinku lezců před nimi. Tohle se mi nelíbí.
Ohlédnutí na již přelezený úsek se zmiňovaným traverzem.
Lezení vzhůru má teď obtížnost B/C střídavě s A/B.
Potkávám pokladničku na příspěvky k údržbě ferraty.
Lezení není těžké, jen vytrvalostní. Předpokládám, že v létě k tomu přibývá ještě faktor vedra a přímého sluníčka.
Poslední metry ferraty jsou lehké.
A tady je symbolická fotka konce ocelového jistícího lana ferraty Drachenwand.
Zbývá dojít několik desítek metrů k vrcholovému kříži Drachenstein.
Vrchol Drachenstein měří 1060 metrů nad mořem. Parkoviště ve vesnici dole je v úrovni 500 metrů nad mořem, začátek ferraty v úrovni 675 m.n.m, tedy vlastní ferratou se vystoupá o 385 metrů vzhůru, i když celkově je toho výškového pohybu mnohem více. Mimochodem vrcholek celého masivu Drachenwand je ještě o kousek dál – mimo ferratu – a dosahuje 1176 m.n.m.
Povedla se mi jediná fotka kříže na vrcholu Drachenstein bez lidí. Lidé tu posedávají a korzují všude kolem. Kromě lezců z ferraty sem můžou dojít i normální turisté z druhé strany, použijí sestupovou cestu i směrem nahoru.
Vlastní ferratu od nástupu k vrcholovému kříži Drachenstein jsem zdolal za 1 hodinu 50 minut, což odpovídá dvěma hodinám uváděných v průvodci. Přístup a první polovinu lezení ferraty jsem popisoval v prvním článku o Drachenwand Klettersteig. Celou dobu mám k ferratě jistý respekt, protože na Drachenwandu se stala řada nehod a některé skončily fatálně smrtí. Pořád jsem čekal, kdy se objeví něco rizikového, nějaký úsek, kde by třeba snadno mohlo dojít k nehodě. Kromě blátivého a klouzavého přístupu z vesnice lesem ke skále mi nic takového nepřišlo. Jedině snad první metry ferraty na skále, které jsou ve stínu a tedy také lehce mokré, klouzavé. Takže možná se to tedy týká spíš sestupové cesty – uvidím později – a dočtete se to ve třetím dílu popisu ferraty Drachenwand.