Walter Keiderling Klettersteig Erlabrunn

Ferrata Walter Keiderling se nachází u městečka Erlabrunn v německém Sasku kousek od hranic s ČR. Jde o krátkou ferratu s převýšením 50 výškových metrů, kde se zabavíte na necelou hodinu. Výhodou je blízké parkoviště, přístup na ferratu je do 5 minut.

Nástup na ferratu je označen cedulkami a první kroky vedou nahoru po ocelovém žebříku. Hlavní cesta ferraty má obtížnost B/C kvůli některým pasážím Céčkového typu – hlavním důvodem této vyšší obtížnosti je nutnost odšlapu na skálu v místech, kde nejsou nainstalované ocelové kramle nebo tyče. Nejde o nic extrémně těžkého, skála nabízí přirozené stupy a není ani moc oklouzaná.

Od nástupu se jde dlouhý traverz doprava, z neustálého držení lana začnou docela brzy bolet ruce. Pak následuje výlez nahoru, který je už jednodušší. Celá traverzovací část obtížnosti B/C se dá vynechat – když se zvolí jiný nástup na ferratu zcela vpravo, je to možné vylézt choďákem o obtížnosti A.

Na vrcholu je možné slézt a vyrazit pěší cestou zpátky k nástupu a k parkovišti. Nebo je možné pokračovat na lanový most o 3 lanech: klasicky jedno pro nohy a dvě pro ruce. Obtížnost mostu je značená B a není to nic složitého.

Na druhé straně mostu pokračuje ferrata slézáním směrem dolů a u téhle pasáže bych potvrdil obtížnost C/D, respektive lehčí D-. Pro zkušené lezce to je hračka, ale neustálé držení ocelového lana rukama dá dost zabrat. Kdo se necítí mít dost energie, tomu bych doporučil přelézt lanový most zpátky a z ferraty odejít pěší cestou. Při sestupu na ferratě by byl případný pád velmi nebezpečný, protože lezec musí cvakat jistící karabiny ferratového setu směrem dolů pod sebe.

Jedno přelezení celé ferraty i s přestávkami na focení trvá 45-60 minut. Skála je neoklouzaná a proto jde o velmi hezké lezení. Přístup z vyhrazeného parkoviště je do 5 minut. A když budete mít štěstí, projede kolem vlak na místní lokálce.

Ferratu bych doporučil začátečníkům i pro děti. Cesta z Prahy trvá 2,5 hodiny a vede přes Karlovy Vary, Pernink a hraniční přechod Potůčky – Johanngeorgenstadt.

Praktické informace

Obtížnost: hlavní část B/C, možnost obchozí trasy A/B, lanový most B, volitelný sestup C/D.

Časová náročnost: ferrata 40 minut.

Cesta z parkoviště: 5 minut.

Souřadnice ferraty: 50.471702277143585, 12.719998085676824.

Parkování: 50.47255782771142, 12.718954386675808.

Další info: Popis na klettersteig.de nebo německé PDF nebo český popis na ferraty.unas.cz.