Kletterzentrum Zillertal

V prosinci 2019 jsme zavítali na lezeckou stěnu Zillertal v městečku Aschau v Zillertalském údolí, které je v rakouském Tyrolsku. Stěna nabízí lezení jak na laně, tak na boulderovce. Budova je součástí velkého kempu, který funguje i v zimě, hlavně tedy pro obytné vozy.

Podle informací na webu má stěna rozsah 1300 metrů čtverečních lezecké plochy a 330 m2 boulderovky. Výška stěny je 16 metrů, ale některé cesty jsou až 21 metrů dlouhé díky lezení ve stropu. Hala má také 8 samonavijáků a řadu již natažených lan na top-rope. U těch již natažených lan je potřeba zmínit, že jsou to nejlehčí možné cesty, tedy vhodné pro začátečníky i pro děti. Recepce nabízí možnost zapůjčení lezeček i dalšího vybavení.

Nás zajímalo hlavně lezení na vlastním laně a také boulderovka. Cesty i bouldery byly označené klasicky, po barvách chytů, s cedulkami. Ve srovnání s pražskými stěnami nás sortiment typů chytů moc nepřekvapil, novinek pro nás bylo nejvýše tak do 10 až 20 procent.

Profily lanových cest byly z větší poloviny kolmé, menší polovina pak s převisem. Jak už bylo výše zmíněno, u několika cest je možné lézt nahoře ještě po stropě.

Stěna celkově působí novým a čistým dojmem, i když už je několik let v provozu. Magnézium se mohlo používat klasicky práškové bez omezení. Chyty docela řezaly do rukou, zřejmě tu není taková návštěvnost jako třeba v Innsbrucku.

Na boulderovy jsou cesty po barvách chytů. Obtížnost je označena barvou lístečků na nástupních chytech.

Během naší návštěvy přišlo zkoušet lezení hodně rodin s dětmi, jen tak, na chviličku, prostě si to zkusit. Proto asi také nabízejí vstupné buď na hodinu nebo na celý den.

Parkovat se dalo zdarma bez problému u stěny, navigace nás dovedla přímo na adresu v pohodě – jen se musí sjet z rychlostní silnice z Zillertalského údolí a pak se dostat místní obslužnou komunikací ke kempu.

Vlastně ještě musím doplnit, že na tuhle stěnu asi člověk nepojede jen tak z Prahy tam a zpět. My jsme se tam stavili v podvečer během vánočního lyžovacího týdne. Ze zimních lyžařských středisek Zillertal arena, Hochzillertal a Mayrhofen / Tux to není daleko. Pokud budete mít stejnou příležitost, určitě návštěvu stěny doporučuji. Zaleze si tady zkušený lezec, ale je vhodná i pro začátečníky včetně úplně první zkušenosti s lezením na laně.

Praktické informace

Název: Kletterzentrum Zillertal

Co nabízí: lezení na laně, boulder.

Adresa: Aufenfeldweg 10, 6274 Aschau im Zillertal

Souřadnice: 47.263039898337, 11.89921464052

Webovky: www.kletterzentrum-zillertal.at