Vaude Schmugglersteig Klettersteig – 2. část – sestup

V prvním dílu povídání o ferratě Vaude Schmugglersteig Klettersteig jsme vylezli k vrcholovému kříži. Končil jsem polemikou, že se informace o vrcholu Gargellner Köpfe rozcházejí. Ferratový průvodce říká, že tenhle dřevěný vrcholový kříž (viz fotka) je ten vrchol a že jsme ve výšce 2559 metrů nad mořem. Podle dostupných map je však skutečný vrchol o nějaký kus jinde a úplně mimo ferratu. Kříž se nachází podle vrstevnic v mapě jen v nadmořské výšce přibližně 2425 metrů. To ale nic nekazí na zážitku z ferraty a na nádherné přírodě všude kolem.

Co je u téhle ferraty nevýhoda, je její velká návštěvnost. Třeba tady u vrcholu je problém udělat fotky se samotným vrcholovým křížem, protože tu všude sedí dokola spousta lidí tak, že není žádný prostor volný. Sednout na kámen a odpočívat je také nereálné. Proto volíme okamžité pokračování a sestup z vrcholu ferraty dolů.

Přidám ještě dvě fotky rozhledu od kříže.

Sestupová trasa je notný kus opět s ocelovým jistícím lanem. Tady vidíte skupinu lezců před námi, jak pomalu slézají po ferratě dolů.

Obtížnost sestupové části ferraty je kolem úrovně B, ale je tu i jeden těžší úsek B/C.

Ohlédnutí na vrcholový kříž ferraty Vaude Schmugglersteig. Vidíte, že hned za námi slézají další lezci. Je tu opravdu velká návštěvnost.

Protože sestup s cvakáním v lehčím úseku je pomalý, volíme místy alternativní pěší cestu bez cvakání, kde se dá zrychlit.

Ocelové lano bude stejně za chvíli končit a pak už je sestup bez jištění.

Ještě další ohlédnutí na vrchol s křížem.

A na téhle fotce je vidět sestupová cestička, kterou se budeme vracet zpátky k horní stanici lanovky.

Jistící lano končí a vidíme opět varovnou cedulku, která je u začátku každé ferraty.

Takhle vypadá skála s vrcholovým křížem dost drsně. Ale mrkněte hned na další fotku, že je to optický klam.

Trajektorie cesty dolů je jasná.

Tady to místo vypadá dost uklouzaně. Raději použijeme na skále připevněné kramle.

Úplně přímo direkt dolů to od vrcholu nejde, proto se jde po klikaté sestupové cestičce.

Další ohlédnutí na sestupovou cestu se skupinkami vracejících se lezců. Na fotce vpravo na nejvyšším vrcholu je vrcholový kříž.

Následuje fotka se záběrem vlevo od předchozí fotky. Tam někde na horizontu je pravděpodobně pravý vrchol Gargellener Köpfe s nadmořskou výškou 2559 metrů. To ale zjišťuji až doma při studiu map.

Vrchol ferraty s dřevěným křížem poznáte jako jasně nejvyšší místo celého hřebenu.

Na téhle fotce je hřeben, po které z velké části vede lehčí varianta ferraty Vaude Schmugglersteig.

Uměle vybudovaná jezírka dole mají hezkou barvu, tam se určitě budeme chtít podívat.

Hřeben s ferratou, vlevo nejvyšší bod s vrcholovým křížem.

Podle směrem na obec Gargellen: uprostřed fotky horní stanice lanovky Kristallbahn (kolem které jsme šli k nástupu ferraty), vpravo dole na fotce: horní stanice kabinkové lanovky Schafbergbahn, kterou jsme vyjeli na kopec z údolí.

Umělé nádrže slouží pro zasněžování sjezdovek, které leží níže.

Při sestupu jsme trošku odbočili z trasy a šli se k jezírkům podívat.

Následuje fotka přes jezírko, kde zhruba uprostřed fotky v nejvyšším bodě je vrcholový kříž ferraty. Ano, tam jsme dnes byli.

A přidám ještě pár momentek z cesty 🙂

Tady už se vracíme na návratovou cestu k horní stanici lanovky Schafbergbahn.

K horní stanici lanovky jsme dorazili za dlouho. Protože jsme cestou od vrcholu odbočili k vodním nádržím, tak následující časový údaj jen odhaduji. Cestu od vrcholového kříže k lanovce bych odhadoval na 1 hodinu a 10 minut, přičemž průvodce bergsteigen.com uvádí 45 minut. Oproti průvodci my jsme naměřili výlez ferratou o 15 minut kratší. Takže možná je to tím, který úsek se přesně měří. Protože celkový čas od lanovky zpět k lanovce nám vychází stejný: 3 hodiny.

Ferrata Vaude Schmugglersteig Klettersteig je hezký trek v nadmořské výšce kolem 2200 – 2500 metrů nad mořem. Výhodou ferraty je, že na ní není nic nebezpečného a je tak vhodná i pro rodiny s dětmi. Je časově krátká, méně než půldenní, takže se dá i lépe odhadnout vývoj počasí a v případě nepříznivé změny z ferraty odejít. Výhodou je také existence 2 variant: kromě pohodového standardního Céčka si můžou pokročilejší lezci dopřát adrenalin ve variantě C/D (na cedulkách píšou D), kde nejtěžší je jen jeden úsek ve formě ani ne moc dlouhé kolmé (možná lehce převislé) stěny s kramlemi. Bonusem na těžší variantě jsou dva (lehké) lanové mosty.

Největší nevýhodu ferraty jsem již zmiňoval: je hodně navštěvovaná. Další lehkou nevýhodou je jízda lanovkou: což znamená platbu za dvě jízdy a také dávat pozor na provozní dobu lanovky. Ještě si vzpomínám na placené parkování dole v obci u lanovky, přičemž jinak zaparkovat nešlo. Na druhou stranu denní parkovací tarif není přemrštěný a protože po téhle ferratě zbude ještě čas, dají se v obci Gargellen stihnout dvě krátké ferraty Röbischlucht Klettersteig a Rongg Wasserfall Klettersteig kolem vodopádů: to už bez potřeby lanovky, takže není nutné hlídat čas.

Jako perličku bych k ferratě uvedl rozporné informace o vrcholu. Nejvíc mě na tom zaráží, že si toho nikdo moc nevšímá a všechny další servery automaticky přejímají informace z průvodce bergsteigen.com. Tohle je zrovna rozdíl, který ničemu nevadí, ale už jsme viděli u popisu ferraty např. větší rozdíl v časových údajích a to už může mít dost zásadní vliv na plánování cesty a její třeba dokončení včas.

Praktické informace

Obtížnost: C nebo C/D

Časová náročnost: přístup k ferratě od lanovky 40 minut, samotná ferrata na vrchol 75 minut, sestup k lanovce 60-70 minut, doba celého treku od horní stanice lanovky zpět k horní stanici lanovky 3 hodiny, celkem trek včetně cest lanovkou 3,5 hodiny

Souřadnice ferraty: 46.959265595224, 9.8867914784813

Parkování: 46.968898900591, 9.9187941555754

Další informace: popis a topo na bergsteigen.com