Röbischlucht Klettersteig

Ferrata Röbischlucht Klettersteig je další krátká vodopádová ferrata u rakouského městečka Gargellen. Její vylezení včetně nástupu od auta, sestupu a návratové cesty nezabere více jak 75 minut. Průvodce udává obtížnost B/C a to odpovídá, určitě není těžší. Máte-li více času, dává smysl přelézt vzápětí rovnou i sesterskou ferratu Rongg Wasserfall Kletttersteig, která se nachází o pár minut chůze vedle v sousední soutěsce. Parametry ferraty Rongg Wasserfall jsou obdobné, jen má jeden úsek nepatrně těžší (C). Z obou ferrat se dojde k chatě Ronggalpe se super servisem občerstvení. Sestupová cesta je pak společná.

Stejně jako k ferratě Rongg Wasserfall i k ferratě Röbischlucht Klettersteig vede značená turistická cesta z centra obce Gargellen. Jen tahle Röbischlucht Klettersteig je situovaná víc na okraji městečka dál od centra.

Červené značky doplňuje i modrá šipka ukazující směr cesty korytem potoka.

Za nedlouho už vidím začátek jistícího ocelového lana. Pověšená cedulka informuje, že se tahle ferrata má lézt výhradně jednosměrně odspodu nahoru, stejně jako ta sesterská Rongg Wasserfall. V průvodci je totiž napsáno, že kdysi se lezly tyto dvě paralelní blízké ferraty okruhem: jednou z nich nahoru, druhou dolů. Zřejmě z důvodu velké návštěvnosti byl zavedený jednosměrný režim.

Ohlédnutí zpět ukazuje koryto potoka a v dáli část obce Gargellen.

Zatím je ferrata spíš takový choďák nepohodlným kamenitým terénem potočního koryta.

V průvodci je první část označená obtížností A a A/B a přiznám se, že mi tady nedává smysl cvakat karabiny ferratového setu. Nicméně helmu jsem dal na hlavu, protože by do soutěsky mohlo něco shora spadnout.

Koryto potoka je hodně zanesené, takže je to takové skotačení po kamenech.

Oproti sesterské ferratě Rongg Wasserfall je tu vidět i tekoucí voda. Možná v jarním a podzimním období může být průtok vyšší, ale teď v srpnu je vody hodně málo.

Konečně to začíná vypadat jako ferrata. Cesta pokračuje na levém boku a ve skále jsou navrtané kramle pro nohy.

Nohama se šlape buď po kramlích nebo po skále. Průvodce nyní říká obtížnost Béčko.

Lezení není těžké, karabiny se dají cvakat vždycky z pohodlné pozice.

Tohle místo s tekoucí a padající vodou vypadá moc hezky. Snažím se udělat fotky a zachytit na nich vodopád, aby to působilo co nejvíc drsně 🙂

Ocelové lano natažené přes potok naznačuje, že ferrata pokračuje na druhém břehu soutěsky.

Dostat se na druhou stranu jde po položeném opracovaném kmeni.

Jo, tenhle úsek byl moc hezký.

Nyní cesta pokračuje opět poskakováním po kamenech. Obrázek v průvodci označuje obtížnost jako A/B, A a A/B.

Blížím se k většímu vodopádu a ferrata opět kříží vodu – tentokrát na levý břeh.

Vlevo od velkého vodopádu ferrata strmě stoupá s obtížností B/C.

Po vystoupání po lehce mokré skále nahoru jistící lano pokračuje lehčím úsekem B a potom ještě Áčkem.

Úplný konec ferraty vede lesní pěšinou po kořenech stromů.

A stejně jako u sesterské ferraty Rongg Wasserfall je i tady kasička na příspěvky na údržbu. A rovněž tu visí cedulka s upozorněním, že ferrata je jednosměrná a dolů se chodit nemá.

Lesní pěšinkou po pár minutách vycházím z lesního porostu a za loukou vidím již chatu Ronggalpe. K chatě přicházím asi po 10 minutách od konce ferraty, možná dřív. O chatě Ronggalpe a následné sestupové cestě tu psát nebudu, fotky i popis najdete u ferraty Rongg Wasserfall. Návratová doba od konce ferraty Röbischlucht Klettersteig na parkoviště k autu je do 30 minut.

Ferrata Röbischlucht Klettersteig je stejně jako její sesterská varianta Rongg Wasserfall lehká a krátká ferrata v soutěsce s vodopádem. Oproti ferratě Rongg Wasserfall, která působí vyschlým dojmem, je tady vidět i v létě vodopád a mnohem více tekoucí vody. Výhodou ferraty je, že se dá stihnout v krátkém čase – celkem z parkoviště zpět k autu do 75 minut. Další výhodou je, že je vhodná pro děti a začátečníky. Nesmím také zapomenout na hezkou chatu Ronggalpe, kde si můžete dát po vylezení ferraty občerstvení. Máte-li více času, doporučuji spojit s lezením sesterské ferraty Rongg Wasserfall – její začátek je jen pár minut chůze vedle a obě ferraty končí u stejné chaty Ronggalpe. A nevýhoda? Možná jen, že je ferrata moc krátká 🙂

Praktické informace

Obtížnost: B/C

Časová náročnost: samotná ferrata 30 minut, cesta z parkoviště 15 minut, sestup 30 minut (až k parkovišti), celková doba 75 minut

Souřadnice ferraty: 46.976852153983124, 9.91962360815614

Parkování: 46.96889890059125, 9.918794155575421

Další informace: popis a topo na bergsteigen.com