Tisá – Stěna PK

V dnešním článku najdete několik fotek z našeho lezení v Tisé. Zamířili jsme opět do Bürschlických stěn, které mám rád hlavně pro větší klid, protože tu nechodí takové spousty turistů jako na okruhu Malými a Velkými stěnami. Možná i proto sem chodí docela hodně lezců. Úplně na rozlez jsme si dali rajbas na masivu Trubka – z toho najdete fotky v loňském článku. A pak jsme se přesunuli s lanem o pár metrů vedle a lezli na skále s názvem Stěna PK. Právě z této skály tady je pár fotek.

Jedná se o masiv, takže je možné z druhé strany sejít dolů a není nutné po každém lezení překonfigurovat lano na slanění.

Fotky jsou seřazené podle cest, aby byly vidět jednotlivé linie. Nesouhlasí tedy časová souslednost v rámci dne, protože fotek máme jen pár z momentů, když se poštěstilo fotky pořídit. Takže první cesta je Zalomená IV, která sleduje linii větší spáry. Uprostřed cesty je těžší úsek, kde není moc chytů pro ruce, ale je nutné hodně zvedat nohy.

Druhá podobná cesta ve spáře, která se mění spíš na komín, se jmenuje Koutová cesta IV. Dá se lézt více způsoby. Jeden způsob může být komínovou technikou, ať už s opřením o záda nebo rozkročení mezi dvě stěny.

Druhá varianta může vést třeba v pravé stěně, kde je dost horizontálních lišt pro ruce i nohy. Možná je tohle jednodušší cesta.

Měli jsme s sebou holčičku z lezeckého kroužku, kde nebylo jasné, zda cesty doleze až nahoru, proto jsme pro ní konfigurovali lano na top-rope, samozřejmě tady na písku s prodloužením přes hranu, abychom pískovcovou skálu neničili. Tuhle cestu vylezla celkem hbitě.

Nejlehčí cesta Stěny PK může být Tmavý kout III, kde už podle názvu je jasné, že se poleze v koutě. Jistit se dá při využití slaňáku, který je přímo nad touto cestou. Některá místa tu kloužou, protože jsme v severozápadním cípu skály, kam nepřijde moc sluníčko.

Poměrně hezká cesta na západní stěně skály je Ruční spára V, která zespodu vypadá mnohem těžší než ve skutečnosti je.

Ve spodní části cesty jsou hodně dobré chyty – madla, která je ovšem potřeba objevit, na letmý pohled nejsou vidět. Ale jsou tam.

V prostřední části cesty je potřeba využít spáru a samozřejmě stát dobře nohama.

A ještě pár fotek z temene skály.

Tady začali lézt Koutovou cestu IV jiní lezci – vidíte prodloužení přes hranu pro top-rope.

Tady výhled západním směrem, kde se (vpravo) vylézalo z Ruční spáry V.

A tady místo se slaňákem nad cestou Tmavý kout III.

Fotky v dnešním článku jsou jenom o Stěně PK. Na sousedních skalách jsme lezli také, ale ty už jsem fotil dříve – o nich najdete víc informací v samostatných článcích z loňska: Trubka a Pomocný masiv nebo Větrná věž a věž Špion.

Ještě přidám praktickou informaci, že jsme parkovali „u křížku“ na silnici Tisá – Rájec a příchod ke skalám trvá cca 15 minut.

Praktické informace

Lokalita: Tisá – Bürschlické stěny

Parametry: pískovcové lezení

Souřadnice skal: 50.79267991976739, 14.034281840117956

Parkování: 50.79451370623859, 14.024369574486807

Cesta z parkoviště: 15 minut

Další informace: na horosvaz.cz: Stěna PK