Tisá – Trubka a Pomocný masiv

V rámci dnešního lezení v Tisé jsme opět zamířili do Bürschlických stěn. Jako první pro rozlezení jsme vybrali masiv Trubka, na kterém je možné hodit lano shora a dokonce lézt na top-rope, protože slaňák je na kraji skály. Výška masivu je asi 12 metrů. Začínáme na cestě Východní hrana II, která je položená a vede ve spáře. Nejtěžší je v podstatě jen jediný krok a to ten první při nástupu :-), protože není moc kam postavit nohu.

Cestou by bylo asi možné něco založit při tahání, ale jde to asi vysólovat bez váhání.

Natažené lano označuje linii cesty Východní hrana II.

A na téhle fotce ukazuje lano cestu Jazz III, která je lehoulinko těžší v začátku, kdy se začíná v komínové díře. Později je opět lehká a dolez nahoře stejný jako u Východní hrany.

Vrcholová knížka ční od skály.

Tady je ještě pohled od slaňáku dolů. Protože je Trubka masiv, lze sem vcelku pohodově dojít ze zadní strany a lano hodit dolů.

Na Trubce jsme ještě lezli cestu Znělka VI, která začíná levou spárou do díry, ve které na fotce pózuje další kolega lezec. Od díry se leze spárou vpravo kolem kruhu a pak na vrchol. Část od země ke kruhu je relativně lezitelná, nad kruhem je to výrazně těžší, vodorovné lišty jsou hodně malé jak pro ruce, tak pro nohy.

Podle českého průvodce se tu lezou celkem 4 cesty, v německém je cest vypsáno více. Každopádně na rozlez to je hezké místo.

Vpravo od Trubky se nachází mnohem rozsáhlejší Pomocný masiv.

Lezli jsme tu cestu Jihozápadní cesta V, která má 2 kruhy.

Popis cesty říká: oblou JZ hranou ke kruhu, dále do žebra a pod převisem doprava ke druhému kruhu a spárou na vrchol.

Vlevo od Jihozápadní cesty V se jsme ještě lezli cestu Hrana z rána V, ve které se nedá víceméně nic založit a je v ní pouze jeden kruh. Ale obtížnost odpovídá, dají se tam nahmatat docela dobré chyty. Začátek obou cest se může nebo nemusí lézt stejně.

Na Pomocném masivu je hodně cest, kolegové lezli třeba ještě Hvězdný prach VIIa a Odvážnému štěstí přeje VIIa. Následující fotky jsou z cesty Široká spára IV, která se nachází na východní straně v zadní části Pomocného masivu. Lano ukazuje trajektorii cesty – spára vlevo od pilíře.

Z Pomocného masivu je možné slanit ze slaňáku v přední části skály. Nebo je také možnost odejít po svých, protože je to masiv napojený vzadu na okolní terén.

V tomto článku jsem povídal o masivu Trubka a o Pomocném masivu. Kromě toho jsme dnes lezli i na Větrnou věž a věž Špion, o kterých jsem dal informace do samostatného článku.

Ještě přidám praktickou informaci, že od místa parkování „u křížku“ na silnici Tisá – Rájec je to sem cca 15 minut chůze.

Praktické informace

Lokalita: Tisá – Bürschlické stěny

Parametry: pískovcové lezení

Souřadnice skal: 50.792923120153084, 14.033829011995232

Parkování: 50.79451370623859, 14.024369574486807

Cesta z parkoviště: 15 minut

Další informace: na horosvaz.cz: Trubka, Pomocný masiv