Steinbock Boulderhalle Konstanz

Město Kostnice (německy Konstanz) jsme navštívili o jarních prázdninách, kdy v jednom dni hustý déšť neumožňoval lyžovat. Prohlédli jsme si centrum města, které je pro Čechy známé díky mistru Janu Husovi. A po turistické prohlídce následovala návštěva místní boulderovky Steinbock Boulderhalle Konstanz. Jak už název napovídá a je to vidět i z designu uvnitř haly, patří do „řetězce“ boulderovek používající název Steinbock. K tomu se ještě vrátím později. Pojďme si boulderovku projít.

Jednopodlažní hala slouží pouze účelům boulderingu. Nejsou tu vidět žádné historické mostové jeřáby apod. Prostor působí čistě a relativně nově. Našel jsem, že Steinbock Konstanz byl otevřen v listopadu 2019. Co jsem ale nenašel na webovkách ani jinde, je rozloha samotné boulderovky. Jen jeden nějaký článek v novinách referuje o čísle 750 m2 plochy pro bouldering. Ve skutečnosti to určitě není méně.

Postupně tu najdete fotky jednotlivých profilů. Začínáme u rajbasu a kolmice.

Vlevo pak stojí samostatný blok s možností top-out výlezu. Uprostřed monolitu jsou převislé a stropní bouldery.

Na levém konci haly je „závodní“ stěna s kombinací všech typů profilů.

Tady pohled na samostatný monolit z druhé strany.

Mají tu dnes již standardní řešení pod dlouhým převisem: dopadiště také postupně klesá (stoupá), aby zmírnilo pád z převisu.

Další pohled na začátek „závodní“ stěny.

Pohled zpět k recepci a vchodu ukazuje, že nad recepcí jsou šatny a sprchy.

Ještě detailní pohled na konec „závodní“ stěny.

Bouldery jsou tu stavěné standardně po barvách chytů. Rozlišuje se zde 8 úrovní obtížnosti, které se značí číslicí od 1 do 8. Lísteček s označením obtížnosti je u startovních chytů a také u topového chytu.

Používají se tady chyty různých sérií, včetně struktur. Mix je standardní, ale přesto to tady explicitně píšu, protože pořád ještě někde existují boulderovky, na kterých to tak úplně není a využívají jen nějakou užší množinu (podmnožinu) možných typů chytů.

A za zatáčkou je ještě část stěny s kolmými profily, na které navazuje prostor pro cvičení, o kterém ještě napíšu níže.

Co říkáte na ten světle modrý boulder po zajímavě zkroucených strukturách? 🙂 Po příchodu na místo zaujme určitě každého na pohled.

A ještě pár fotek na samostatný blok uprostřed haly a na rajbas.

Tím jsme prošli celo halu. Na webu se píše, že je tu k lezení přes 180 boulderů. Nepočítal jsem je, ale pro naší jednorázovou návštěvu to určitě stačí. Zopakuji, že bouldery mají očíslovanou obtížnost na škále od nejlehčí 1 do nejtěžší 8. Dětské bouldery se poznají podle obrázku maskota. Dřevěné struktury jsou součástí stěny a můžou se používat ve všech boulderech.

Startovní chyty i topové chyty jsou označení lístečkem s obtížností.

U cvičebního plácku najdeme i další klasické tréninkové nástroje jako campus a moon-board.

V prostoru pro posilování je řada dalších pomůcek a cvičebního nářadí.

Vpravo od moon-boardu je krátká stěna v převisu s kolečkovacími bouldery. Chyty jsou označené lístečky s pořadovým číslem pro lezení, ideální na rozlez nebo trénink výdrže.

Na druhé straně haly se dá projít do dětského světa plného barev. Lezecké profily jsou pokryté velkým množstvím chytů. Nechybí prolézačka, lano pro šplh, tunely ve stěně a za stěnou a také samozřejmě skluzavka 🙂

Pro nejmenší tu je uzavřený bazének s míčky. Naštěstí pro klid lezců je dětský svět relativně stranou od hlavní haly.

Boulderovka tady v Kostnici (Konstanz) používá název Der Steinbock. Protože hodně podobný design už jsme někde viděli, zkoušel jsem pátrat, jestli je to náhoda nebo různé pobočky jedné firmy nebo snad nějaký typ franšízy. Na webu jsem našel, že firma Steinbock z městečka Zirndorf provozuje celkem 6 boulderovek s tímto jménem ve městech: Zirndorf, Nürnberg, Erlangen, Passau, Linz a tady místní Konstanz. Na boulderovce Steinbock v Norimberku už jsme byli a porovnat shodnost designu si můžete v jiném mém článku z 28. 5. 2022. Vedle toho podobný design má i stěna v ne tak dalekém rakouském městečku Dornbirn, o které si můžete přečíst v článku z 15. 8. 2022 – aha, ale ta se jmenuje Steinblock Dornbirn – je tam v názvu navíc písmeno L. Zajímavé.

Přidal jsem fotky poliček pro odkládání věcí a také pro ilustraci, jak je zorganizovaná samoobslužná půjčovna lezeček a vracení použitých bot do truhly.

Ještě přidám tradičně fotky recepce a baru. Nabídka občerstvení nijak nevybočuje z dnešního standardu. Samozřejmostí je dobrá káva a možnost platby kartou.

Součástí je i prodejna lezeckého vybavení, stejně jako v Norimberku i tady tvoří velkou část nabídky česká značka Ocún.

A ještě přidám fotku logu boulderovky a detailní portrét maskota 🙂 Ani nebudu říkat, kde je tahle zarámovaná fotka umístěná 🙂

U haly se dá bez problémů zdarma zaparkovat, jak auto tak kolo.

Boulderovka Steinbock Boulderhalle Konstanz se dá zařadit do skupiny novodobých standardních boulderovek, kde vlastně asi nic nechybí a nabízí vše, co by lezec mohl chtít na takové stěně dělat. Postavené bouldery, které jsme lezli, mi přišly zajímavé, byly mezi nimi kreativní kousky. Našli jsme bouldery se skokem, balanční a vyvažovací, silové i různě technické na procvičení třeba patování. Neumím z jedné návštěvy posoudit, jak probíhá obměňování, ale předpokládám, že to má také svá pravidla. Naší návštěvu jsme ukončili pro zničenou kůži a celkové vysílení. Nenašli jsme žádná negativa jako třeba točící se chyty nebo divný boulder, kde chybí chyt(y) nebo nesouhlasí cedulky. Co je asi z článku patrné, tak návštěvu Steinbock Boulderhalle Konstanz i samotného města Kostnice doporučuji.

Praktické informace

Název: Steinbock Boulderhalle Konstanz

Co nabízí: boulder

Adresa: August-Borsig-Straße 20, 78467 Konstanz, Německo

Souřadnice: 47.675164668977, 9.1437742833283

Webovky: www.dersteinbock-konstanz.de