Stavění na Gutovce 1. 5. 2024

Jak jinak oslavit svátek práce než prací 🙂 Ve středu na prvního máje jsme stavěli nové cesty na lezecké stěně Gutovka v Praze. Měl jsem možnost být u toho. Povedlo se sehnat celkem 8 lidí a tak to šlo vcelku svižně. V plánu bylo přestavět položenou strany stěny, protože tady už byly cesty dlouho stejné. Začali jsme po osmé hodině ráno. V první kroku se natáhla statická lana do všech linií, v druhém kroku jsme pak šli sundat všechny chyty ze stěny.

Tady jsem sundával třeba červenou a žlutou cestu.

Vlevo ode mě původně zelená, černá a další cesty už jsou sundané.

Neobvyklý pohled na již částečně vyčištěnou stěnu.

Chyty jsme dole třídili podle barev na hromádky. Na vnitřních stěnách obvykle následuje mytí chytů, ale tahle fáze se na Gutovce vynechává, protože se chyty myjí „pravidelně“ přírodním způsobem 🙂 Po sundání chytů se změnil směr práce a začalo se hned stavět.

Vybral jsem si svou oblíbenou lehkou linii a jako první jsem stavěl modrou cestu.

Vpravo ode mě je zatím čistá stěna.

Zato vlevo už se kolegyně a kolegové činí a staví o sto šest.

Netrvalo dlouho a už i napravo se staví nové cesty. Oproti původnímu uspořádání, kdy v liniích byly zpravidla 2 cesty, budou nyní na řadě míst cesty tři.

Svou modrou už mám postavenou.

Byl jsem se mrknout na kolegyni a kolegu v levé části stěny – stihli toho už hodně.

Jako druhou cestu stavím žlutou.

A už jsem skoro u topu. Žluté chyty na stěně na fotce jsou o dvě linie vlevo od mé linie, ale tady se sbíhají nebezpečně blízko díky profilu stěny.

Přestavbou proběhlo i pár krátkých „dětských“ linií.

Cesty rostou jako po dešti a stěna se zahušťuje.

I v levé části rajbasu přibývají cesty a barvičky na stěně.

A tady už fotka po dostavění cest.

Celkem se dnes postavilo 50 nových cest a přestavěl se tak téměř celý rajbas. Původních zůstalo jen pár krátkých „dětských“ cest. Přestavba se povedla docela v dobrém čase a to díky tomu, že stavělo celkem 8 lidí. Větší počet stavěčů může mít vliv i na lezení, protože cesty budou mít různé styly. Díky moc za spolupráci Aničce, Sáře, Kubovi, Vojtovi, Martinovi, Márovi a samozřejmě Liborovi.