Slánská hora via ferrata
Ferrata ve Slaném je postavená na místní Slánské hoře, která je tvořena čedičem. K dispozici je více cest a 2 lanové mosty. Cesty a mosty lze při výstupu po ferratě do jisté míry kombinovat.
Nástup do všech cest je z jednoho společného místa pod skalou, kam se dá z doporučeného parkoviště dojít během 5-10 minut. Infotabule ukazuje všechny cesty s informace o délkách a náročnosti. K dispozici je také piknikové posezení.
Pro lezce, kteří jsou zde poprvé, doporučuji pro seznámení s místními podmínkami začít nejlehčími cestami označené B/C. Čedičová skála je již značně ošlapaná a původní hrany kamenů na skále jsou již hodně oklouzané. Všechny ferratové cesty mají celou dobu ocelové lano pro jištění, které se dá použít pro vytažení se nahoru rukama. Větší část cest využívá přírodní skálu pro umístění nohou, zatímco kramle a ocelové stupy jsou jen v lehčích cestách a to ještě jen někde.
Závěrečný levý komín, i když umístěný v lehčí cestě B/C, je docela náročný na výlez, protože se předpokládá odšlap pouze do skály. A ta je již hodně oklouzaná. Nejlepší metoda je tedy komínové lezení rozporem o druhou skálu a ještě navíc zády do komína, tedy lezec kouká do volného vzdušného prostoru.
Konec ferratové cesty je už spíš pěšinka, hodně strmá, ale po hlíně, která díky vlhkosti může klouzat.
Druhá cesta B/C je dost podobná první zmiňované. Využívá se hodně odšlapů do skály, která je již značně oklouzaná.
Na plotně jsou kramle pro nohy, ale některé vzdálenosti jsou dost dlouhé na překročení, takže v mezikroku se opět šlape na skálu na tření. Pro zkušeného lezce hračka, pro začátečníka může být tento krok nepříjemný.
Lanové mosty jsou tu dva. Oba mají 3 lana: jedno pro nohy a dvě jistící pro ruce. Nejsou nijak dlouhé a přechod je v pohodě. Všudypřítomné cedulky připomínají, že na mostě se má pohybovat vždy maximálně jedna osoba.
Níže umístěný most se jmenuje Summit bridge.
Výše umístěný most zvaný Charles bridge je hodně podobný prvnímu.
Těžší cesty D/E jsou těžké především tím, že se odšlapává téměř vždy do skály. A ta je hodně oklouzaná. Při první návštěvě před lety jsme viděli borce, který na těchto cestách lezl v lezečkách – to je asi dobrý nápad, přeci jen lezky poskytnou větší stabilitu než běžné outdoorové boty. Normální boty je potřeba vzít nahoru s sebou kvůli návratové obchozí cestě.
Vzhledem k oklouzanosti skály bych zdejší ferratu nedoporučoval začátečníkům. Nejlehčí cesta je kvalifikovaná B/C a ta obtížnost víceméně sedí. Nováčka na ferratě by zdejší podmínky mohly spíše odradit. Naopak pro zkušené lezce je tu dostatek cest pro vyřádění.
Město Slaný všude upozorňuje na vyhrazené parkoviště pro návštěvníky ferraty v ulici Bienerova. A zároveň informuje, že si místní obyvatelé nepřejí parkování návštěvníků v jiných obytných ulicích z důvodu nedostatečných rozměrů místních uliček. Z parkoviště Bienerova je to k ferratě 5 až 10 minut úplně v pohodě.
Ferrata na Slanské hoře je zajímavá svým rozsahem cest včetně 2 lanových mostů. Uvádí se, že místní cesty obtížnosti D/E jsou nejtěžší v ČR. V oficiálním popisu se také uvádí vhodnost i pro začátečníky, ale návštěvu úplným nováčkům bych spíše nedoporučoval, protože skála je hodně oklouzaná a odšlapy do skály se předpokládají ve velké části cest.
Obtížnost: 2x cesta B/C, 1x cesta C, 1x cesta C/D, 2x cesta D/E, 2 lanové mosty.
Časová náročnost: jedna cesta ferraty 20-30 minut, přelezení všech cest několik hodin (nutnost odpočinku mezi cestami).
Cesta z parkoviště: 10 minut, cesta zpět 10 minut.
Souřadnice ferraty Slánská hora: 50.23251242606437, 14.095829078029906.
Parkování: 50.23031106891302, 14.098315868201786.
Další informace: na místním webu summittravel.cz nebo bergsteigen.com.