Panteon Malá Skála

Panteon se nachází v obci Malá Skála mezi Turnovem a Železným Brodem. Patří do pískovcové oblasti Českého ráje. Materiál skály je pískovec, ale zase trochu jiný než na jiných lokalitách. Tady je pískovec hodně do černé barvy a takový pevný, tvrdý, nesype se a hodně chytů jsou vlastně dírky pro jeden-dva prsty. Dokonce na centrální stěně je tu výjimečně oficiálně povolené magnezium. O Panteonu se říká, že po dešti vyschne rychleji než jiné skály.

My jsme dnes jeli lézt na Panteon v doprovodu zkušeného instruktora Matouše a lezli jsme cesty jen na top-rope.

Mezi lehčí cesty patří Smuteční komín V. Délka 25 metrů.

Z lezení na tomhle tvrdém písku po dírkách bolí prsty.

Pozemek u skály je prý soukromý a majitel zatím lezce strpí. Prý lezení strpí, pokud nebude u skal nepořádek. To je bohužel vzhledem k obrovské návštěvnosti asi dlouhodobý problém, například kvůli otázce exkrementů. Proto také na větvi visí lopatka a cedulka s informací „dojdi co nejdál a pořádně zahrab“. Také přístup ke skále je přes soukromý pozemek – člověk skutečně musí otevřít a projít vraty. Lezci říkali, že majitel je také lezec a lezení tady podporuje.

Nahoře na tzv. Vranovském (nebo také Maloskalském) hřebeni jsou zbytky hradu Vranov, kam proudí řady návštěvníků po turistické cestě z centra obce. Od zkušených lezců zazněly historky o tom, jak dolů občas létaly třeba kameny nebo prázdné láhve – právě když turistům nahoře nedocházelo, že by pod skálou někdo mohl být. Zároveň jsme zaznamenali legendu, že kdo doleze po skále nahoru a bude mít na sobě sedák, nemusí platit do hradu vstupné a ještě dostane zdarma jedno pivo.

Tohle je pohled z místa parkování na centrální stěnu Panteonu. Parkuje se tu v úzkém pruhu, není to ani silnice, možná cesta, ale spíš jen na trávě a mezi dvěma oplocenými pozemky. Moc míst tu není. Na obyvatelích dalších pozemků bylo znát, že jim vysoká návštěvnost této lezecké oblasti a zaparkovaná auta nejsou úplně milá.

Panteon je pískovcové lezení na tvrdém písku, hodně chytů ve formě prstových dírek. Výška skály 20-25 metrů. Fixní jištění klasické pro písek – v těžších cestách 3 kruhy, v lehčích cestách žádné jištění.

Praktické informace

Souřadnice: 50.64225017163143, 15.186980095117168

Parkování: 50.64159883096618, 15.186342154760096

Cesta z parkoviště: 5 minut (pokud je volné místo), jinak z centrálního parkoviště v obci cca 20 minut do kopce.

Další informace: seznam cest na horosvaz.cz a průvodce a topo na lezec.cz.