Lezecká stěna Kobra Plzeň

V Plzni není moc možností k lezení laně. Největší stěnou je Lokomotiva, která je přes letní prázdniny zavřená. A pak je tu žlutá Kobra ve Štruncových sadech v centru města. Jedná se o venkovní stěnu s kratičkým přesahem zastřešení. Stavba připomíná tvarem kobru, proto to zvláštní jméno. Ze tří stran jsou stěny kolmé (resp. téměř kolmé) a na čtvrté straně je obrovský táhlý převis. Zajímavé je, že přístup na stěnu je zdarma. Bohužel možná právě tenhle aspekt má vliv na kvalitu lezeckých cest a celého lezení.

Stavba kobry je kovová, takže plechový povrch lezeckých profilů na omak a odšlap dost klouže. Docela neobvyklé. A těžce se na to zvyká.

Vedle stěny na lano je i malý bratříček, takový kompaktní boulder. K tomu se dostanu později.

Co se týče výšky, našel jsem informaci, že maximální výška by měla být 17 metrů a zároveň informaci, že obvykle stačí 30metrové lano. Takže bych tipoval, že 17 metrů je délka lezecké cesty ve velkém převisu. A výška stěny bude kolem 12 metrů od země. Na zádech Kobry samozřejmě o něco kratší.

Záda Kobry tvoří jednoznačně kolmý profil. Oba boky vypadají sice jako kolmý profil, ale jsou lehce, opravu jen lehce převislé.

V kolmých a téměř kolmých profilech, tedy na 3 stranách Kobry, nejsou erární expresky a je potřeba cvakat své vlastní. V převisu jsou erární expresky standardně pověšené. Zřejmě by z lehce přístupných profilů mohly díky zlodějům zmizet.

Chyty používané tady na Kobře jsou takové ty typické série používané na venkovních stěnách, takže nic moc moderního.

Pod stěnou na zemi je štěrkové lože. V oploceném areálu se společně se stěnou nachází ještě skatepark. Na krajích tohoto areálu jsou lavičky. Nenašli jsme tu ani poblíž žádné otevřené toalety, natož šatny nebo jiné zázemí. Areál je volně přístupný brankou jako bývá dětské hřiště.

Podle dostupných informací byla Kobra postavena a otevřena v roce 2012. Vlastníkem je město.

Vyznačení obtížností cest je řešené souhrnnou cedulkou vždy pro jednu stranu Kobry. Barevné pozadí čtverečku s číslem obtížnosti odpovídá barvě chytů. Tady je tabulka pro převislý profil: nejlehčí cesta v převisu je za 7.

Tady příklad tabulky bočního profilu, kde je nejlehčí cesta od úrovně 5. V kolmém profilu zádíček Kobry je i cesta obtížnosti 4.

Na fotkách si všimněte děr pro upevňování chytů, které jsou rozmístěné v pravidelné čtvercové síti. Cesty, které jsem tady dnes lezl, se mi moc nelíbily. Přišlo mi, že předem dané možnosti upevnění chytů do čtverců dost omezují kreativitu stavěče. Zároveň jak je tu více cest v jedné linii a linie blízko sebe, tak chytů na stěně vedle sebe (a v pravidelných rozestupech) je docela hodně.

Co považuju trošku za problém, je rezivění stěny. Přijde mi to nebezpečné třeba v místě přimontovaných chytů, když lezec chytá nějakou lištu nebo obecně menší chyt, tak si může něco zadrápnout za nehet nebo do prstu…

Menší bratříček se tváří jako boulderovka. Ano, jsou tu různé profily od kolmého po převislý. Boulder je nahozen hromadou chytů, ale bez vyznačených cest. Je to vlastně takový spray wall s chyty v pravidelných rozestupech.

Trošku jsem neporozuměl, proč je nahoře zábradlí a zboku boulderu žebřík vedoucí nahoru.

Lezecká stěna Kobra se nachází v těsné blízkosti fotbalového stadionu Viktorky Plzeň. Našel jsem informaci, že tu ještě původně stála velká zděná Brána borců. Ta byla v minulosti (asi 2017) zbourána a nahrazena moderním pamětním místem (nová Brána borců) o pár desítek metrů severněji.

V diskuzích na internetu jsem našel postesky lezců, že se tady cesty moc nemění. Můžu se jen domnívat, jak staré cesty jsme dnes lezli – jestli pár měsíců, jeden rok nebo možná více let? Těžko říct 🙂 Údržba stěny je asi pro město oříšek. Odpovídá tomu i fakt, že na internetu není žádná oficiální stránka s informacemi o stěně. Z kusých komentářů jsem odvodil, že lezecká stěna Kobra je otevřená pravděpodobně každý den zřejmě od rána do 21 hodin. Ale pravidelně je zavřeno v každý den, kdy se koná fotbalové utkání na stadionu. Možná i při jiných akcích na stadionu nebo v okolí. Těžko říct. Nejde si stěžovat, když je to zadarmo. Škoda. Trochu péče by mohlo zvýšit stěně atraktivitu. A myslím, že by lezci byli ochotni i vstupné platit, ale to by ta péče musela být garantovaná na nějaké úrovni. Odjíždíme s rozpaky.

Praktické informace

Název: Lezecká stěna Kobra Plzeň

Co nabízí: lezení na laně, boulder

Adresa: U Prazdroje 2606, 301 00 Plzeň 3-Východní Předměstí

Souřadnice: 49.75019732972635, 13.386779838238105

Webovky: nejsou