Latschau Klettersteig

Ferrata Latschau je kratičká cvičná ferrata u vodní nádrže Latschau ve stejnojmenné obci. Ferrata je lehce dosažitelná autem, protože u nádrže je obrovské parkoviště, které slouží návštěvníkům lanovky Golmerbahn a dalších atrakcí jako je lanový park, půlkilometrová lanovka flying-fox a bobová dráha. Na stejné skalce je také řada lehkých horolezeckých cest. Ferrata vede na horní hraně skály a viděli jsme borce, kteří si pomocí použití ferraty pověsili lano do kruhu, aby mohli rovnou lézt s horním jištěním top-rope.

Tady je celková fotka skalky – ferrata vede zleva nahoru, pak po hraně skály do nejzazšího místa vpravo a pak diagonálně zpět dolů pod skalku.

Skála je hodně strukturovaná a členitá, takže se dá pohodlně nohama stát na skále.

Ferrata má 2 lanové mosty. V průvodci vypadaly oba mosty mnohem delší než jsou ve skutečnosti. Konstrukce mostů je dvojlanová: jedno lano pro nohy, druhé lano pro jištění a ruce.

Při lezení ferraty je potřeba dávat pozor, abychom neshodili nějaký kamínek dolů, protože mezitím na skále začalo lézt více lezeckých skupinek.

Výhledy ze skalky na vodní nádrž a okolní hory je famózní. Naproti na druhé straně přehrady je vidět parkoviště a stanice lanovky.

Na skalce jsou pod hranou řetězy a kruhy pro lezecké cesty.

Pravá část skály je hodně zajímavě formovaná.

Před námi vidíme sloup, ze kterého vede doprava extra ocelové lano, které se dá za pomoci další výbavy použít jako lanovka.

Z nejzazšího místa vpravo na skále se ferrata stáčí přes pár kramlí směrem dolů a zpět pod skálu.

Tady je druhý lanový most, no spíš mostek.

Lanový most při pohledu zespodu (od konce ferraty).

A tady už je skutečný konec ferraty.

Ferrata Latschau je hodně kratičká, ale jako cvičná ferrata užitečná. Údaje v průvodci bergsteigen mi přijdou nadhodnocené: uvádí 30 minut lezení, my jsme to za 15 minut měli přelezené i včetně četných fotozastávek. Obtížnost bych snížil z B/C na B nebo možná dokonce na A/B. Na skále se dobře stojí díky jejímu strukturovanému a neklouzavému povrchu. Lanové mosty jsou sice konstruované jen ze 2 lan, ale oba jsou hodně krátké a lana hodně natažená. Parkování je u lanovky zdarma.

Praktické informace

Obtížnost: B

Časová náročnost: ferrata 15-30 minut, cesta z parkoviště 5 minut, návrat 5 minut

Souřadnice ferraty: 47.07951727535914, 9.876754596699168

Parkování: 47.07521299820886, 9.872427237582126

Další informace: popis a topo na bergsteigen.com