Hochjoch Klettersteig – 1.díl – přístup

Nad obcí Schruns v rakouském Vorarlbergu se nachází ferrata Hochjoch vedoucí na stejnojmenný vrchol v nadmořské výšce 2520 metrů nad mořem. Ferrata má přiřazenou obtížnost C, ale Céčkové úseky jsou jenom dva a krátké, jinak je ferrata lezecky lehčí. Co dělá ferratu náročnější, je její celková délka a převýšení. Začíná se v nadmořské výšce 2250 metrů, během nástupu k začátku ferraty se klesne na úroveň 2050 metrů, aby se vzápětí vystoupalo ferratou na vrchol 2520 metrů. Z vrcholu pak pokračuje delší hřebenový úsek ferraty téměř po vrstevnici s následným sestupem k lanovce opět do výšky 2250 metrů. Celý trek zabere 5 až spíš 6 hodin. Když připočteme potřebné jízdy lanovkou, dostáváme se na celkovou dobu téměř 7 hodin měřeno z parkoviště zpět na parkoviště.

Protože je ferrata dlouhá, rozdělil jsem povídání na 3 články: tenhle první díl je o přístupu k ferratě, druhý díl se věnuje vlastní ferratě na vrchol Hochjoch a třetí část je návratová hřebenová ferrata a sestup k lanovce.

Již jsem se zmínil o lanovce. Na celý kopec by se dalo teoreticky vyšlapat pěšky, ale jednodušší je vyvézt se lanovkou. Z obce Schruns vedou nahoru dvě lanovky: z centra velkokabinová Hochjochbahn a kousek jižněji kabinková Zamang Bahn, kterou jsme použili my. Obě lanovky končí u chaty Kapellrestaurant. Tady je nutné přesednout na otevřenou sedačkovou lanovku Sennigrat, která nás veze dalších téměř 15 minut vzhůru do nadmořské výšky 2250 metrů. A tady začíná naše dnešní putování. Krátce po vysednutí z lanovky nacházíme rozcestník, který nás směruje k ferratě Klettersteig Hochjoch.

Teď ještě úplně netušíme, kam jdeme. Protože článek píšu po skončení výletu, můžu prozradit, že teď slezeme dolů kolem prvního jezírka k druhému jezeru, které obejdeme a za ním budeme stoupat vzhůru. Vrchol Hochjoch je ten nejvyšší vrchol, co vidíte na fotce za jezery – momentálně téměř v mraku 🙂

Na fotce na skále vpravo je další ferrata s názvem Klettersteig Kälbersee, která nabízí na 70 metrů vysoké skále 3 cesty různých obtížností (B, C a C/D). Průvodce bergsteigen.com o ní mluví jako o tréninkové krátké ferratě, kterou si můžete dát jako rozcvičku před ferratou Hochjoch nebo pokud hledáte jen nějakou krátkou ferratu třeba pro rodinu s dětmi. Může to také být alternativa, pokud na ferratu Hochjoch nemáte dostatek času nebo když je špatná předpověď počasí na nadcházející hodiny.

Pokračujeme z kopce a cesta dolů ubíhá i s velkým batohem docela svižně. První jezírko se jmenuje Kälbersee.

U prvního jezírka je nějaká občerstvovací chata, ale ještě není otevřená.

Zakrytá sněhová děla potvrzují, že louky slouží v zimě jako sjezdovky.

Míjíme skupinky kraviček, které cinkají typickými zvonky.

Blížíme se k druhému jezeru s názvem Schwarzsee. Tady jsme v nadmořské výšce kolem 2050 metrů nad mořem.

Pastviny pro kravičky jsou obehnané elektrickým ohradníkem, takže čas od času procházíme v ohradníku vytvořenými vrátky.

Krajina je tu nádherná a kromě cinkajících kraviček je tu naprostý klid.

Jezero Schwarzsee jsme obešli a začínáme stoupat do kopce.

Stoupání je poměrně prudké.

Vede nás jasně vyšlapaná cestička. Další směr postupu naznačuje skupinka lezců před námi.

Konečně jsme došli k začátku vlastní ferraty: začíná tu ocelové jistící lano a vidíme informační cedulku. Jsme v nadmořské výšce asi 2190 metrů nad mořem, od jezera Schwarzsee jsme se vyškrábali za 20 minut o 140 metrů výš. Celkově od vysednutí z lanovky Sennigrat jsme sem potřebovali asi 50 minut.

Oblékáme sedáky a ferratové sety. Bereme si helmy, rukavice a vyrážíme cvakat. Pokračování povídání o vlastní ferratě je v dalším článku.

Praktické informace

Obtížnost: C

Časová náročnost: přístup k ferratě od lanovky 50 minut, samotná ferrata na vrchol 135 minut, ferrata z vrcholu po hřebeni 70 minut, potom návrat k lanovce 40 minut, doba celého treku od horní stanice lanovky zpět k horní stanici lanovky téměř 6 hodin, celkem trek včetně cest lanovkami téměř 7 hodin

Souřadnice ferraty: 47.068929145603, 9.9832022703188

Parkování: 47.068652431223, 9.9293696925519

Další informace: popis a topo na bergsteigen.com