Ferrata Schlegeis 131

Ferrata Schlegeis 131 je umístěná na betonové zdi alpské přehrady jménem Schlegeis. Ta se nachází na konci údolí Zillertal v rakouském Tyrolsku.

Výška zdi přehrady je 131 metrů. Délka ferraty je zhruba 200 metrů. Přístup na ferratu Schlegeis je zdarma. V kiosku na přehradě je možnost zapůjčení vybavení a také možnost objednat další aktivity.

Ferrata Schlegeis 131

Pro začátečníky je k dispozici ještě maličká ferrata na zkoušku na kraji přehrady (modré stupy).

Modré stupy patří k cvičné ferratě. Hlavní ferrata pak začíná uprostřed pod přehradou.

Začátek hlavní ferraty je v nejnižším místě přehradní zdi, kam se dojde klikatou lesní pěšinkou od parkoviště a od kiosku. Na rozdíl od většiny ferrat tahle přístupová cesta je příjmená, vede totiž směrem dolů. Pod přehradou zbývá zkontrolovat vybavení, nasadit helmu, nadechnout se a vyrazit.

Překvapivě zeď přehrady není rovná (kolmá) ani položená, má takový zvláštní prohnutý tvar – odborně se nazývá klenbový. První polovina cesty je položená a zhruba od poloviny je lehce převislá. Celkově má ferrata obtížnost A/B, přičemž skoro rovnoměrně graduje z počátečního pohodového A do Béčka, kde není úniku a nezbývá než dolézt až nakonec nahoru. Ferrata se leze nahoru a doprava, tedy vlastně diagonálně a proto je délka lezení (200 m) delší než výška samotné zdi (131 m).

V místě odhadem tak čtvrtinu délky před koncem je možné zvolit těžší variantu C/D, která z daného místa vede přímo vertikálně nahoru. Finální výlez z C/D varianty nahoře je fakt o síle, protože je potřeba překonat převislou hranu se zábradlím. Na obou ukončeních ferraty jsou u zábradlí samozáklapná víka, která brání, aby někdo slézal přes zábradlí z přehrady dolů proti zamýšlenému směru lezení ferraty.

Odbočka C/D přímo nahoru, zatímco A/B pokračuje vpravo.

Celá ferrata je lezitelná v pohodě – všude je dostatek železných stupů na nohy a ocelové lano na přídrž. Dokonce jsou k dispozici odpočinkové plošiny, kde se dá případně předběhnout nebo naopak počkat. Jediný problém celé ferraty je v nemožnosti cestu přerušit a utéct 🙂 Doporučil bych lézt s dostatečnou silovou rezervou.

Kromě ferraty je na přehradě k dispozici i lezecká cesta pro zkušené lezce. Je to vícedélka s 5 délkami a obtížností gradující od 5 do 7+ (viz výše o tvaru zdi přehrady).

Lezecká vícedélka – jsou tam malé barevné chyty

Kromě ferraty a lezení je možné na přehradě slaňovat, absolvovat volným pádem giga-skok (giant swing) nebo přeletět údolí na ziplině (v zavěšení na kladce). To už jsou placené aktivity.

Plošina pro giant swing a slaňování

Parkovat se dá přímo u kiosku na kraji přehrady. Cesta z údolí Zillertal z Mayrhofenu trvá autem zhruba půl hodiny. Na silnici k přehradě se platí mýto. Navíc provoz je řízen kyvadlově semaforem, aby se nepotkávala protijedoucí vozidla na serpentinách a v úzkých tunelech, které vedou skálami nahoru na přehradu. Už cesta na přehradu je trošku challenge 🙂 Kdo si netroufne, tak z Mayrhofenu jezdí na přehradu i autobus.

Voda v přehradě má nádhernou barvu
Pohled z přehrady do údolí a na příjezdovou serpentinu.
Praktické informace

Obtížnost: B. Možnost zakončení variantou C/D.

Časová náročnost: ferrata 45 minut.

Cesta z parkoviště: 20 minut, cesta zpět 5 minut.

Souřadnice začátku ferraty : 47.03790382090185, 11.706534007901997.

Parkování: 47.04061103892777, 11.70386797037868.

Další informace: Popis cesty a topo. Webovky ferraty Schlegeis 131 jsou www.schlegeis131.com