SBB Kletterhalle Dresden

Lezeckých stěn je v Drážďanech vícero, ale o téhle není moc vědět. Nemá totiž samostatnou značku a svou vlastní prezentaci, pravděpodobně z důvodu, že to není klasický komerční business. Stěna patří Saskému lezeckému svazu (Sächsischer Bergsteigerbund, zkratka SBB) a zmínku o ní najdete v rámci jejich svazového webu jako jednu položku z mnoha dalších informací. Prakticky je ale stěna otevřená pro veřejnost a funguje úplně normálně jako jinde: recepce, vstupné, šatny, lezení, půjčovna, občerstvení.

Stěna nabízí lezení na laně ve velkém rozsahu: uvnitř haly o výšce 15 metrů mají více než 300 lezeckých cest na ploše 1300 metrů čtverečních a k tomu venku dalších téměř 700 m2.

Zřejmě díky zázemí Saského lezeckého svazu tady najdete obrovskou škálu typů chytů včetně hodně moderních oblin, lišt a struktur. Jako příprava pro závodní lezení je to tu parádní.

Zajímavostí je, že nahoře na konci cest nejsou řetezy s karabinami, ale zařízení ve stylu Petzl Easytop wall.

K dispozici jsou také 2 rychlostní standardní cesty na certifikovaných chytech.

V patře jsou pak kratší cesty s nataženými top-rope lany. V této sekci mají i hezký komín, kde se dá trénovat následně i slaňování. Navijáky tu nemají, vlastně jen u těch 2 rychlostních cest.

Z naší zkušenosti víme, že sem jezdí stavět cesty i stavěči z Čech. Když pak narazíte na popis cesty s uvedeným autorstvím Viktor, pak víte, který VIktor tu stavěl.

Kromě vnitřní stěny tu mají i lezení venku, kdy je překližka instalovaná na plášť budovy. Při našich návštěvách jsme zjistili, že venkovní lezeckou stěnu neustále rozšiřují – přistavují další metry dál kolem pláště budovy.

Budova s pozemkem se nachází bezprostředně u železniční trati, takže kdo má rád mašinky a vláčky, přijde si na své.

Boulder (vnitřní) je hodně malý a nenabízel v době naší návštěvy žádné rozumně lezitelné cesty. Nemám vlastně ani žádnou fotku. Rozhodně sem kvůli boulderu nepojedete – boulderovka je vhodná tak možná jako rozlezová stěna před lezením na laně. Vedle je campus a posilovna.

Před budovou je vyhrazené vlastní parkoviště odhadem pro 20 aut. Pak je také možné parkovat v ulici, ale míst není moc vzhledem k různým vjezdům do dalších areálů. Zvláštní bylo v době naší návštěvy v červnu 2019 i v říjnu 2020, že stěnu nešlo najít na Google mapách – na streetview bylo vidět ještě něco divného (možná autovrakoviště?), co tu bylo před tím, než halu postavili. Zadaná adresa v navigaci nás ale dovedla správně.

Hala celkově působí hodně čistě a jako novostavba. I zázemí je praktické. Je prostě rozdíl, když se lezecká stěna vybuduje ve speciální budově projektované a určené přímo pro lezení.

Lezení na SBB Kletterhalle v Drážďanech doporučuji, je tu velké množství cest na různých chytech. Vhodné pro trénink závodních lezců, tak i úžasné lezení pro hobby lezce.

Praktické informace

Název: SBB Kletterhalle Dresden

Co nabízí: lezení na laně, maličký boulder.

Adresa: Papiermühlengasse 10, 01159 Dresden, Německo

Souřadnice: 51.04773748841125, 13.718954439582095

Webovky: bergsteigerbund.de/kletterhalle/