Ferrata Hausberg Kraslice

O existenci ferraty Hausberg jsem se dozvěděl náhodou z geocachingu. Nachází se na kopci nad Kraslicemi, což je město v Karlovarském kraji, kousek od Sokolova, směrem na sever k německým hranicím. Město Kraslice je známé firmou Amati, která proslula výrobou dechových hudebních nástrojů. Zpátky k tématu: ferrata se nachází v místech bývalého hradu Hausberg. Jde o relativně krátkou ferratu, takže při plánování výletu určitě přidejte do itineráře kromě ferraty další cíle.

Na internetu se v době našeho výletu nenacházel žádný topo obrázek ferraty, pouze a jenom tato fotografie z informačních cedulek na místě. K lezení jsou dispozici 3 barevně rozlišené cesty: modrá A B, červená C a černá D.

Nejdelší cesta je nejjednodušší ferrata označená modrou barvou s písmeny A B. Jde opravdu o jednoduchou ferratu, kde je dostatek míst, kam pokládat nohy. Uměle vytvořené kovové stupy jsou jen na začátku cesty, později se šlape jen na skálu – ale vzhledem k vodorovným vrstvám skály je to jednoduché. Tuhle cestu lze doporučit i dětem a úplně všem začátečníkům.

Modrá cesta A B končí na vyhlídce se zábradlím. Nebo je možné z vyhlídky pokračovat na lanový most – k tomu se dá dostat také později z ferratové cesty černé barvy D. Z vyhlídky se díváte na údolí říčky Svatava. Výhled je v pohodě díky pokáceným stromům – tento průsek je v celém okolí ferraty, takže vyfotit se můžete při lezení v podstatě v libovolném místě.

Ferrata označená červenou barvou a písmenem C je pár desítek metrů vlevo od modré ferraty. Je to kratičká cesta po skále směrem doprava nahoru. Písmeno C by mohlo znamenat, že jde o těžší cestu – ale zase tak těžká není – osobně bych to obtížností C neoznačoval, spíš takové B+. Nejsou tu žádné kovové stupy na nohy, šlape se celou dobu na skálu. Kdo se umí (opakovaně) přitáhnout rukama k železnému lanu, má vyhráno. Odšlapy nohou na skálu jsou jen někdy hodně vysoko (výhodné pro menší postavy) a někdy hodně nízko (funguje spíš pro dlouhány). Ale celkově tohle lezení není nijak nebezpečné.

Ferrata označená černou barvou a písmenem D je cesta kolmo vzhůru – vlastně je to taková rychlá zkratka namísto lezení modré cesty A B. Označení D určitě neznamená obtížnost téhle cesty – osobně bych to označil jako C- nebo možná ještě spíš B+, protože celou dobu se šlape úplně v pohodě na skálu – pouze poslední jeden krok je těžší – je potřeba se vyhoupnout na poslední „patro“ nahoru. Cesta D nahoře končí na plošince, kde se dá pokračovat na lanový most. Na lanový most se dá dojít také z modré cesty A B a to z již dříve zmíněné vyhlídky.

Lanový most ferraty Hausberg má jedno na lano na nohy a dvě vodící lana pro ruce a jištění. Most se klasicky houpe, ale důkladný a zdvojený způsob ukotvení mostu člověka uklidní, že je bezpečný.

Na výše zmíněnou vyhlídku je možné přijít i turisticky mimo ferratu.

Přístup k ferratě Hausberg je doporučován z Kraslic od evangelického kostela z ulice Horní po červené turistické značce v kombinaci s naučnou stezkou Stopami horníků. Je to ale hustý krpál do strmého kopce. Jednodušší přístup je od hřbitova Tisová ze severní strany. Parkování u hřbitova přímo na Tisovském rozcestí nebyl žádný problém.

Cesta z Prahy k ferratě Hausberg trvala 2 hodiny 20 minut a to po dálnici D6 a silnici I/6 do Karlových Varů a pak buď přes Chodov nebo Sokolov na sever.

Ferratu Hausberg bych doporučil bez problémů všem začátečníkům a také dětem. Jde o bezpečné lezení, v hezkém prostředí a s výhledem. Škoda, že je tahle ferrata docela krátká. V popisu uváděnou obtížnost C a D bych označil za přehnanou – celkově bych ferratu označil pouze jako B/C.

Praktické informace

Obtížnost: B/C.

Časová náročnost: ferrata 30-60 minut.

Cesta z parkoviště 30 minut, cesta zpět 30 minut.

Souřadnice ferraty Hausberg Kraslice: 50.33820703481146, 12.51724652394542.

Parkování: u hřbitova 50.34828357470475, 12.516200059131782.

Více informací o ferratě Hausberg je na stránkách alpskyvudce.cz.