Einstein Boulderhalle Neu-Ulm

Boulderovka Einstein v německém městě Neu-Ulm nás přilákala k zastávce na cestě ze Švýcarska do Čech. Sjeli jsme z dálnice A7, podle navigace dojeli až ke stěně a zaparkovali. Až uvnitř jsem zjistil, že boulderovky Einstein jsou tu dvě. Starší Einstein Boulderlhalle Ulm je v provozu od roku 2014 ve městě Ulm. My se ale nacházíme ve městě Neu-Ulm, které s Ulmem tvoří souměstí. A tahle sesterská boulderovka Einstein je výrazně mladší, byla otevřená v červenci letošního roku (2023), takže máme tu čest lézt na stěně fungující teprve jen několik týdnů. Pojďte se podívat na pár fotek, jak to tady vypadá.

Boulderovka se rozkládá v přízemí průmyslové haly. Rozměr se mi nepovedlo na webu najít, ale odhadem bych řekl takových 1500 m2.

Lezecké profily jsou na obou delší stěnách haly a uprostřed na dvou samostatných blocích.

V koutě haly hned v těsné blízkosti lezeckého profilu nacházíme Kilter board.

Z druhé strany Kilteru je campus.

Na protější dlouhé stěně haly je i táhlý převis s možností stropního lezení.

Hala je poměrně přehledná a vzdušná. Je tu dostatek prostoru ve všech směrech, příjemný i vyšší strop, takže hala nepůsobí stísněně.

Detail převislého profilu.

Dlažba na podlaze je asi z původního provozního využití haly, vypadá použitě, ale relativně čistě.

Ve stropě jsou okna, takže sem proudí přirozené světlo.

Bouldery jsou tu stavěné po barvách chytů. Výlez top-out je tu teoreticky možný na jednom ze dvou prostředních bloků, ale prakticky se asi nepoužívá soudě podle toho, že je tam vrstva netknutého prachu.

Obtížnost boulderů je označená barvou lístečků na startovních chytech. Zároveň je na lístečku indikace pomocí ikony dlaně, zda se startuje z jednoho nebo ze dvou chytů. Jak je na stupnici vidět, úrovně obtížnosti se lehce překrývají. Z našeho dnešního lezení můžu potvrdit, že zobrazená klasifikace odpovídá. Kromě tohoto standardního značení jsme tu dnes narazili na sérii boulderů označených čísly od 1 do 30. Jak mi na recepci řekli, byl tu nějaký závod, patrně související s oficiální oslavou otevření stěny. Obtížnost se stupňuje od nižších čísel k vyšším a čísla 14, 15 odpovídají odhadem stupni 6a/6b. Každopádně ty závodní bouldery jsou o něco hezčí než ty nezávodní: některé jsou relativně dlouhé, myslím tím do stran.

Příklad: zelený chyt je startovním chytem boulderu modré obtížnosti a obě ruce začínají na tomto jednom chytu.

V přední části haly je recepce spolu s půjčovnou vybavení a nabídkou občerstvení. Prostor pro posezení je velkorysý a pořád tu ještě zbývá dost volného místa. Do šaten se vchází z chodby od hlavního vchodu. Nevyužitého prostoru je tu hodně, tak možná se tu ještě něco objeví. Třeba prostor věnovaný dětem, protože ten tu vlastně žádný není.

Na recepci upozorňují (a psali to vlastně už i na webu), že tu neberou hotovost a platit lze pouze platební kartou.

Odkaz Alberta Einsteina se tu objevuje nejen v názvu boulderovky, ale i v citátech umístěných na více místech.

Parkování u haly je zdarma v rámci oploceného areálu. Jen parkovací místa jsou jakoby za halou, takže od auta ke vchodu je potřeba halu obejít. Cestu ke vchodu označují cedule.

Boulderovka Einstein Boulderhalle Neu-Ulm je součástí skupiny Einstein Gruppe, která provozuje celkem 6 stěn. Zřejmě ta nejstarší je nedaleko tady ve městě Ulm. Další jsou pak ve městech Mnichov, Duisburg, Recklinghausen (poblíž měst Essen, Bochum a Dortmund) a Düsseldorf.

Na dnes navštívené stěně v Neu-Ulmu mi přišlo, že provozovatel už ví, jak má taková stěna vypadat. (Jediná ještě lepší varianta by byla budova od začátku přímo postavená pro účely lezení.) Velkorysý prostor, který je vzdušný, kapacitní, v podstatě jednoduchý a ve výsledku přehledný. V jednoduchosti je síla a krása. Nejsou tu žádné (prostorové) kompromisy a boulderovka je připravená na velkou návštěvnost, vlastně by se tu daly pohodlně organizovat i závody. Neumím posoudit dopravní situaci – jak moc daleko to sem mají místní obyvatelé, nejbližší okolí působí jen jako skladovací a určitě nerezidenční oblast.

Bouldery, které jsme tu dnes lezli, se nám líbily, byly postavené hezky a nápaditě, především ta závodní série 1 až 30. Pro českého návštěvníka je příjemné zjištění, že tu používají ve velké míře české chyty a struktury Virgin Grip. Boulderovku můžu jen doporučit.

Praktické informace

Název: Einstein Boulderhalle Neu-Ulm

Co nabízí: boulder

Adresa: Leibnizstraße 12, 89231 Neu-Ulm, Německo

Souřadnice: 48.389564259793104, 10.0295009438627

Webovky: neu-ulm.einstein-boulder.com