Boulderbar Linz

Do pobočky rakouského Boulderbaru v Linzi nás zavála (jako často obvykle) náhoda. Protože v noci na dnešek pršelo, neměli jsme již v plánu další lezení po skalách a v přírodě, ale chtěli jsme se stavit na nějaké boulderovce cestou ze směru od Zell am See do Prahy. Původní idea byla udělat zastávku nejspíš v Salzburgu buď na tamní pobočce Boulderbaru (kde jsme již jednou byli a líbilo se) nebo na svazové stěně, která se ale mnohem víc zaměřuje na lezení na laně než bouldering. A úplně náhodou na mě z googlu vypadla informace, že od roku 2023 existuje nový Boulderbar v Linzi. Tak bylo rozhodnuto. Sjeli jsme z dálnice a podle navigace směřovali k vybranému cíli. Uvedu na pravou míru, že adresa boulderovky je oficiálně ve městě Leonding, které tvoří řekl bych souměstí s Linzem. Od centra Linze je to hodně na jihozápad. Na fotkách to vypadá, že je kolem už jen pole, ale nenechte se zmást – hned za loukou jsou domy, nákupní centra, průmyslové stavby a rozsáhlá parkoviště a infrastruktura.

Když jsme se již blížili k cíli podle navigace, nevěřil jsem svým očím.

Stejný záběr s přiblížením detailu: vidím venkovní boulderovku.

Parkoviště před budovou ještě asi není úplně dokončené a i na vlastní budově se ještě pracuje. Nicméně nápis v betonu nás ubezpečil, že jsme správně.

Hned po vejití dovnitř byla cítit novota na každém kroku.

Celá budova patří Boulderbaru. Ve dvou patrech (v celém přízemí a na půlce prvního patra) je vlastní boulderovka. V dalších 3 patrech na obou krajích budovy jsou další prostory, přičemž v levé věži už funguje hotel. Pod budovou jsou navíc ještě podzemní garáže.

Nyní si pojďme projít spodní patro boulderovky, které je opravdu rozsáhlé. Podle webu nabízí linecký Boulderbar přes 2100 metrů čtverečních lezení na ploše 2000 m2.

Najdeme tu logicky všechny možné profily k lezení.

Vtipné místo je třeba kolmice, kde je překližka přerušovaná pruhy průhledných skleněných průzorů.

Budova je hodně dlouhá, až skoro není vidět na druhý konec boulderovky 🙂

Nechybí ani lezení v převisech a v delším stropě.

Vzhledem k obrovskému rozsahu celé boulderovky tu najdeme široký sortiment chytů.

Lezení pokračuje v prvním patře. Další kolmice, rajbas i převisy.

Mají tu samozřejmě další hračky pro lezce jako naklápěčku.

A nemůže chybět Kilter board a campus.

Bouldery jsou stavěné po barvách chytů a obtížnost je označená na startovních chytech lístečkem s číslem obtížnosti. Používá se tu francouzská stupnice, tedy například 6A+, 6B+ apod.

K dispozici je tu posilovna s nářadím.

Když jsme měli prolezené prsty, dostali jsme se teprve konečně z budovy ven na venkovní sektor. Mimochodem, ta tři patra nahoru jsou již zmiňovaný hotel. Evidentně už funkční, na parkovišti stála dodávka srbské reprezentace.

Tady venku jsme toho už moc nelezli, už to nešlo, ale lezení by tu bylo parádní. Stěna je perfektně osvětlená a čerstvý vzduch je super. Když se tak rozhlížím na parametry stěny, stupňovité schodiště a volnou plochu… dochází mi, že to celé je záměr a že je to ideálně postavené pro konání závodů. Část plochy před schodištěm je zatravněná, část je vyasfaltovaná, každopádně je tu obrovský prostor pro diváky a další zázemí při závodech.

Vlevo od venkovní stěny je terasa s posezením. A za ní vidíme ještě něco osvětleného… jdeme se tam podívat.

Páni, to se picnu. Další lezecký profil, ne velký, ale určitě použitelný. A už mi to dochází. Rozlezovka pro izolaci. Odsud není vidět na venkovní boulderovku. A přitom je to pár kroků. Navíc vzadu jsou dveře vedoucí do chodby k toaletám, šatnám, baru… Super!

Otvory ve střeše zajistí přirozené světlo přes den. Teď už se smráká, takže se navíc svítí.

Pro vstup dětí na boulderovku tu nemají žádná věková omezení jako na některých jiných boulderovkách v Rakousku nebo Německu. Pro menší děti tu mají speciální dětský svět. Stěna bez převisů je nahozená mnoha pestrobarevnými chyty, hustotou vzdáleně připomíná spray-wall.

Bistro nabízí obvyklý sortiment občerstvení. Posezení u stolů a také u baru působí útulně a na vysoké úrovni. Vtipný je barový pult odlitý taktéž z betonu jako celá stavba.

Přes prosklenou stěnu je možné pozorovat snažení dalších lezců uvnitř.

A k baru patří také část terasy s posezením venku. Jedním slovem paráda.

Jedna fotka prostoru u recepce. Před prvním vstupem je (standardně jako dnes všude) potřeba se zaregistrovat. Pro permanentky a prokázaní identity se tu používají čipy, které jsou společné pro všechny filiálky Boulderbaru v Rakousku.

Za těmi prosklenými dveřmi je obrovská terasa. Byla přes den bez omezení přístupná.

Tak jo, bylo to úžasné, ale máme nejvyšší čas vyrazit dál na cestu.

Filiálka Boulderbar Linz byla otevřená v zimě roku 2023 jako šestá pobočka rakouského Boulderbaru. Čtyři stěny jsou ve Vídni, jedna v Salzburgu a nejnovější je tahle. Lezení na obrovské ploše 2000 m2 bylo skvělé ať už všemožnými profily, pestrostí chytů a struktur a také zajímavými boulderovými problémy. Co bych vyzdvihnul úplně nejvíc, je architektonický počin: postavit budovu pro účely nejen boulderingu, ale s potřebným zázemím. Hotel, podzemní garáže, prostory pro cvičení. Obdivuju, že to někdo rozmyslel do detailu a naprojektoval všechny související věci: venkovní boulderovka, prostor pro diváky, izolace s rozlezovkou, koridor pro lezce, koridor pro diváky, přístup k toaletám i z izolace atd. atd. Jedním slovem nádhera. Chápu, že je v tom komerce, ale výsledek vypadá fakt použitelně. Jediná (ale opravdu snad) jediná nevýhoda pro mísťnáky je asi lokalita boulderovky – je hodně mimo centrum vlastního Linze – ale podle informací je nedaleko stanice mhd. Do takových míst bych se rád podíval častěji. Držím palce, ať se tady daří.

Praktické informace

Název: Boulderbar Linz

Co nabízí: boulder

Adresa: Doktor-Hermann-Thurner-Straße 1, 4060 Leonding, Rakousko

Souřadnice: 48.24746064752097, 14.23288577276487

Webovky: www.boulderbar.net/linz