Alpiner Grat Klettersteig

Když se mluví o ferratách v Lužických horách, většinou jako první padne jméno Jeptiška v německém městečku Jonsdorf. Ale jen 4 kilometry vedle u městečka Oybin je další ferrata s názvem Alpiner Grat. Oproti Jeptišce je trošku těžší, ale také s hezkým výhledem do kraje. Leze se opět na pískovcovém masivu a celou dobu na jeho severní straně. Z pohledu ČR sice říkáme Lužické hory, ale místní používají označení Žitavské hory (die Zittauer Berge).

Pojďme se na ferratu Alpiner Grat podívat podrobněji. Ferrata se nachází na skále vpravo od vyfoceného vrcholu, na fotce je schovaná za stromy.

K začátku ferraty se projde kousek lesem – ale jak upozorňuje řada průvodcovských textů, odbočka z hlavní lesní cesty není označená a cestička je dost nenápadná, takže může být problém ferratu vůbec najít.

Tady už je vidět za stromy schovaná informační cedule a skála s prvními kramlemi.

Obtížnost Alpiner Grat je označená jako Céčko a docela to odpovídá – na ferratě jsou místa s dlouhými kroky a bez přidaných kramlí. V některých místech by další přidané kramle ferratu značně zlehčily, ale chápu šetrný přístup k pískovci. Informační cedule je trojjazyčná, protože Žitavské hory jsou blízko trojmezí Německo – ČR – Polsko. Dozvídáme se, že ferrata je dlouhá 96 metrů a překonává výškový rozdíl 64 metrů.

A tady už vidíme ocelové lano.

Začátek ferraty se leze pouze po kramlích, které jsou od sebe hodně daleko. Měl by to být takový test – pokud lezec překoná tuhle část, měl by dát pak i celou ferratu. Pokud se tu někdo zasekne, měl by se o dalším postupu rozmyslet.

Další lezení už je celou dobu s ocelovým lanem pro jištění a pro držení rukama.

Ve skále jsou kramle, ale jsou dost daleko od sebe, takže jednotlivé kroky jsou dost dlouhé.

Někde se dá postavit noha na pískovec, na nějakou hranku či plochu, ale dost míst je hodně oklouzaných – asi díky velké návštěvnosti.

A tady už začíná výhled – nad stromy je vidět městečko Oybin se skálou a hradem, které ční nad středem městečka.

Přesně podle topo obrázku se na ferratě střídají úseky obtížnosti A/B, B, B/C a jedna stěna i jako plné Céčko. Díky tomuto střídání je možné dělat pauzy a odpočinout si třeba vždy před těžším úsekem.

Nahoře nad ferratou je vidět vyhlídkové místo, které se pozná podle zábradlí. Tam můžou přijít turisté z druhé strany, z horní turistické cesty vedoucí nad skalním masivem.

Výhled nad sousední vrchol skály. Vpravo nahoře to vypadá jako sedící člověk, ale je to skála.

A dostávám se do sedla, kde je pokladnička a vrcholová knížka ferraty.

Jsem teď ve více než třech čtvrtinách ferraty. Zábradlí vyhlídkového místa už je vidět jasněji (na fotce vlevo).

Zapisuju se do vrcholové knihy.

Tady ještě pohled na vrcholovou knihu po pár metrech dalšího lezení a tedy už jen kousek před koncem ferraty.

A to je konec ferraty 🙂

K turistickému vyhlídkovému místu se buď dojde obejitím skály nebo přeskočením zábradlí.

Ferrata Alpiner Grat při pohledu shora z vyhlídkového místa, jak ferratu vidí turisté. Ocelové lano vede na boku a hraně skály odspodu až nahoru. Podle informací na webu to původně byla lezecká cesta, která ale nebyla mezi lezci moc oblíbená. V letech 2003-2005 jí předělali na ferratu.

Ještě pohled na ferratu s výhledem na Oybin.

Přidávám ještě další fotku – pohled na Oybin při odchodu z vyhlídky.

Průchod mezi vyhlídkou a turistickou cestou je štěrbinou ve skále.

A ještě fotka, jak vypadá turistická cesta poblíž parkoviště. Bohužel ferrata není značená, rozcestníky ukazují na různé jiné turistické cíle, ale ne na ferratu. Doporučuji použít navigaci a zadat GPS souřadnice. Lesní cestičky byly dobře zakreslené například v openstreetmap.

K ferratě je potřeba je připojit informaci, že v oblasti je omezený pohyb po skalách z důvodu ochrany hnízdících ptáků a to každoročně až do konce srpna! Nicméně pro vlastní ferratu omezení neplatí. I tak mají lezci respektovat přírodu a netrávit zbytečně čas hlučnými aktivitami u skal.

Z doporučeného parkoviště se k začátku ferraty dojde do 30 minut. Taktéž z konce ferraty návrat k autu trvá 20-30 minut podle rychlosti chůze. Doporučené parkoviště je v současné době zdarma, kapacita může být určitě aspoň 15 aut. Další možnosti parkování jsou v obci Oybin nebo Lückendorf, ale tam už je placené a také delší a terénně složitější přístup.

Ferrata Alpiner Grat je hezká ferrata střední obtížnosti. Mezi pozitivní stránky patří hezký výhled na Oybin, pískovcová skála, v létě příjemná a ne tak rozpálená severní strana masivu. Nevýhodou může být o trošku těžší obtížnost než Jeptiška a také jednotvárnost lezení – není tu žádný most ani třeba žebřík. Mezi rizika patří problém najít začátek ferraty, protože sem nevedou žádné šipky.

Praktické informace

Obtížnost: C

Časová náročnost: ferrata 30 minut, cesta z parkoviště 30 minut, návrat 30 minut

Souřadnice ferraty: 50.83456596099254, 14.75078405315724

Parkování: 50.83009684633964, 14.741590130905513

Další informace: popis a topo na bergsteigen.com