Rhino Boulder gym Gent

Boulderovka Rhino Boulder Gym se nachází v belgickém městě Gent. Gent je správním městem provincie Východní Flandry, bydlí tu asi 260 tisíc obyvatel a jeho historické centrum je oblíbeným turistickým cílem podobně jako nedaleké Bruggy. Do Gentu se dá dostat vlakem třeba z Bruselu, vzdálenost je pouhých 55 kilometrů. My jsme sem zavítali uprostřed horkého léta při cestování po Belgii. Rhino Boulder Gym na mě vypadl z googlu při hledání lezeckých stěn, přičemž Rhino je v současnosti z těch přímo v Gentu patrně největší co do velikosti.

Rhino Boulder se nachází v západní části města poblíž městského silničního okruhu. Z centra Gentu je to na boulderovku 2 km, tedy asi 10 minut autem nebo 30 minut pěšky. K dopravě autem a parkování se vrátím ještě na konci článku. Pojďme si boulderovku projít na fotkách.

Začali jsme od vchodu po pravé straně haly, kde začínají položené profily.

Na rajbasech tu mají postavené především balanční bouldery.

Stěna pak pokračuje mírně převislým profilem, na který navazuje kolmice.

Bouldery jsou tu stavěné po barvách chytů a obtížnost je vyznačená barevnými cedulkami u startovních chytů a u topového chytu.

Po kolmicích pokračují převisy s možností lezení ve stropě.

Sortiment chytů je docela pestrý včetně určitého množství struktur. Na dnešní poměry bych řekl běžný standard, který určitě neurazí žádného lezce.

Uprostřed haly stojí samostatný blok, který nabízí z jedné strany rajbas, z ostatních stran pak převislé profily.

Boulderovka stojí v jednopatrové budově, resp. hale, která nevykazuje žádné pozůstatky jiné průmyslové činnosti jako jsou mostové jeřáby apod., takže působí čistým dojmem. Na druhou stranu je tu relativně nízká střecha, takže je uvnitř dost horko. Vidím nějaké jednotky vzduchotechniky, ale nejsou zapnuté. Vzhledem k tomu, že venku je aktuálně 30 stupňů, tak se není tomu horku co divit.

Ještě dokončíme pohled na lezecké profily na stěnách haly: opět kolmice a další mírný převis.

Pro odpočívání jsou tu k dispozici kožené sedačky a gauče.

Už jsme prošli všechny standardní lezecké profily, teď se podíváme do posilovacího koutku.

Kromě dalšího nářadí zmíním balkny, hangboardy a také krátký spraywall.

Je tu k dispozici i standardní moon-board a dva campusy s různým sklonem a různými lištami.

Slovo Rhino v názvu boulderovky znamená v angličtině nosorožec, ale nevypátral jsem důvod, proč se tak jmenuje. Nicméně nosorožec je samozřejmě vyobrazen v logu firmy.

Už jsem zmiňoval, že obtížnost boulderů je označená barevnými lístečky u startovních chytů podle stupnice na fotce. Subjektivně odhaduju modré bouldery někde kolem 6B, červené 6C a spíš těžší. K pravidlům ještě dolpním, že dřevěné struktury je možné využít u všech boulderů a nikde se tu nevylézá top-out nad horní hranu stěny.

Údaj o celkové ploše boulderovky jsem nenašel, ale mělo by to být něco přes 1000 m2. Následující fotka je přímo od vchodu, vlevo je Rhino recepce.

Ještě přidám klasicky fotky baru s detaily nápojové nabídky. Jsme v Belgii a i tady mají pestrou nabídku belgických piv. Široký sortiment nabízí i nealko nápoje.

Prolítnul jsem v rychlosti i nabídku malého obchůdku, kde mají průřezově od každého něco.

Tím se dostáváme k závěru povídání o boulderovce Rhino Gym Boulder. Najít halu byl v mapách trošku oříšek, protože je umístěná uvnitř vnitrobloku – takže na streetview nejde najít fotku haly ani vchodu. Přístup k hale vede průjezdem v jednom z obytných domů, přičemž reklamní panel není moc velký a dá se lehce přehlédnout.

Následuje fotka vchodu do haly uprostřed vnitrobloku. Protože Gent je stejně jako velká část Belgie placatý, tvoří kolo častý dopravní prostředek. Kromě parkování kol se tu dá posedět pod slunečníky.

S parkováním je to složitější. Boulderovka žádné své parkoviště nemá a v ulici, ze které se na boulderovku přichází, jsou parkovací zóny, což pro cizince znamená nutnost platit hodinové parkovné v automatu. Ve vzdálenosti 200-400 metrů je několik obchodů včetně supermarketu, kde je zákaznické parkoviště v režimu používání parkovacích hodin za sklem. Nenašel jsem přesně, jak je „krátkodobé“ parkování přesně definováno, ale pro návštěvu boulderovky by to mohlo stačit. Jen mít ty modré papírové parkovací hodiny 🙂

Co se týče příjezdu autem, doplním ještě jednu informaci o nízkoemisní zóně, v angličtině (i vlámštině) LEZ (low emission zone). Tenhle režim platí v Belgii ve 3 městech, mezi která kromě Bruselu a Antwerp patří i Gent. Už to tu funguje několik let a ve stručnosti to znamená, že do zóny vymezené speciálními značkami smí vjet vozidla splňující emisní normu určitého stupně (novější auta, resp. ne příliš stará). U belgických aut to funguje automaticky v registru vozidel, resp. párováním dat z kamerových kontrol vůči registru. U zahraničních aut je nutné vozidlo před vjezdem do zóny zaregistrovat, což se dá udělat přes web a zdarma, hlavním krokem je vložení fotky velkého technického průkazu. Registrace zahraničních aut platí 3 roky a pokud vozidlo splňuje emisní normu, může do zóny vjet bez rizika pokuty. A jak souvisí LEZ s Rhino boulderovkou? Boulderovka je právě uvnitř této LEZ zóny. Na webu mají nápovědu, že je možné zaparkovat i vně LEZ zóny bez nutnosti vjezdu do ní, a to na parkovišti v docházkové vzdálenosti – nicméně na webu není konkrétní adresa nebo GPS souřadnice tohoto doporučeného místa.

Co říci na závěr k boulderovce Rhino Boulder Gym v Gentu. Lezli jsme tu přes 3 hodiny, až jsme prolezli kůži, hlavně díky vysoké letní teplotě a zvýšenému pocení. Jo, vlastně jeden pád (sesmeknutí nohy ze struktury) mi způsobil krvácející pohmožděninu na noze, takže jsem už nemohl lézt a poctivě ránu chladil ledovými kostkami.

Bouldery na Rhino Boulder Gym byly postavené zajímavě. Lezli jsme jak balanční a koordinační bouldery, tak i nějaké silovější kousky. Nejdelší fronta se po celou dobu tvořila u boulderu inspirovaného z nedávného svěťáku. Právě u něj jsem se potkal a začal bavit s chlapíkem, který, jak se ukázalo, je autorem toho boulderu a místním stavěčem. Bylo úžasné sledovat, jak je do boulderingu nadšený. Návštěvu boulderovky můžu doporučit, jen při cestě autem pozor na zónu a parkování.

Praktické informace

Název: Rhino Boulder gym Gent

Co nabízí: boulder

Adresa: Kaarderijstraat 69, 9000 Gent, Belgie

Souřadnice: 51.054852560167255, 3.6992782142516583

Webovky: www.rhinobouldergym.com