Příměstský tábor HoroAkademie 2. turnus

Tady je pár fotek z dalšího turnusu příměstského tábora HoroAkademie, který proběhl na Gutovce v týdnu 18. až 22. července 2022. Původně jsem po prvním článku už další psát nechtěl, ale protože některé aktivity byly jiné, tak mi přišlo zajímavé to společně s fotkami sepsat. Na tomto turnusu jsme měli 8 dětí na dva instruktory. Celý týden jsme prokládali lezení dalšími aktivitami, tentokrát s většími pauzami, protože vedro bylo zničující.

Na položené (lehčí) straně stěny jsme byli jen první den. Svítí tam přímé sluníčko celé dopoledne a nedalo se to moc vydržet, tak jsme se přesunuli na zbytek týdne na převislou stranu, kde je alespoň stín. Starší kluci umí cvakat a tahat cesty, takže s lezením v převisu nebyl problém. Mladší děti tak alespoň mohly zkoušet pořádné cesty s pády místo odsednutí.

Dětem jsme postavili podobné atrakce jako minulý týden. Lanovka byla tentokrát mnohem delší, téměř 55 metrů. Díky průvěsu se ale nedalo dojet až na konec a pro jistotu jsme brzdili druhým lanem, aby si nikdo neodřel zadnici o zem 🙂

Takhle vypadá lano (statické) bez zátěže, když nikdo nejede.

A tady už vidíte prvního jezdce 🙂

Ve volných chvílích jsme s některými účastníky nacvičovali i lezení na ferratě a také slaňování.

Starší kluci soutěžili v uzlování: některé úkoly byly na rychlost a s různými omezeními (poslepu, jednou rukou, na jedné noze apod.), některé na zreprodukování zadání kombinace uzlů, expresek a karabin, tedy úkoly náročnější na paměť. Procvičili si tak hlavně osmičku, loďák, půlloďák, vůdcák, alpského motýlka a autíčka.

Druhou velkou atrakcí byl lanový most. Tentokrát most nevedl na budovu, protože jsme se báli, že by sluníčkem rozpálené kovové konstrukce a zábradlí mohly negativně působit na lano. Proto most vedl ze stěny na stěnu v převisu. Po přejití mostu následovala houpačka jako způsob spuštění dolů.

I na tomhle mostě některým účastníkům instruktor Libor simuloval bouřku 🙂

Odvážnější dokázali i zamávat oběma rukama 🙂

Výhodou příměšťáku na Gutovce je možnost využívat všechno, co Gutovka nabízí. Třeba malý lanový park pro rozcvičku.

Během týdne děti daly okruh na velkém lanovém parku několikrát, někteří myslím až tak mockrát, že znají každou překážku nazpaměť a mohly by jít poslepu 🙂

Stihli jsme také minigolf, i když na tom sluníčku to byla hodně pekelná hra.

Ve středu, kdy teploty vystoupily nejvýše, jsme na poslední dvě hodiny vyrazili na koupák. Tady ilustrační fotka z bazénu Slavia – zkuste v tom milionu lidí najít naše malé lezce 🙂 Lidí hodně, ale voda chladila a to bylo důležité 🙂

Teploty byly celý týden vysoké, takže nebylo divu, že o přestávkách děti odpočívaly ve stínu pod fíky… pod převisem.

Na závěr celého týdne jsme dětem nabídli možnost skočit si velkou houpačku – big swing. Někteří skočili a dokonce i dvakrát.

V pátek ráno místo rozcvičky proběhla bojovka o tenhle poklad – nemyslím lékárničku, ale sladký obsah uvnitř. Samotnou krabici jsme dětem dali hned, ale měly za úkol najít klíček k otevření.

Najít všechny lístečky podle indicií se nakonec povedlo a tak mohli vyluštit nápovědu k pokračování.

Pak našli i klíček – vysoko nahoře na konstrukci – je tam vidět tenisák.

No jo, ale jak se ke klíčku dostat? 🙂

Řešení vymyslely obratem a tak Maty vyšplhal na strom, že tedy sundá provaz držící míček… No chvilku to trvalo, ale povedlo se.

A tady už probíhá spravedlivé dělení pokladu 🙂

Musím říct, že všichni účastníci příměstského tábora byli úžasní. Dost jsme se nasmáli – třeba u oběda, když na zemi pod stolem byly žížalky 🙂 Snažili jsme se, aby děti nesoutěžily primárně mezi sebou, ale spíš aby každý dokázal sám sebe kousek posunout. A myslím, že se to povedlo u každého.

Ještě bych využil příležitost a poděkoval bych Liborovi, díky kterému byl celý příměšťák o velký level výš než jen obyčejný lezecký příměšťák. Dokázal připravit unikátní zážitkový týden. Bez Libora by to nebylo ono. Vlastně i tak trochu závidím, že nejsem dítě a že se nemůžu takového tábora zúčastnit… 🙂