Muro dell’asino Laghel

Skalám se složitým názvem Muro dell’asino Laghel se jednoduše říká Laghel. Je to známé místo s položenými cestami od velice lehkých obtížnosti, tedy místo vhodné i pro začátečníky. Vzhledem k velké návštěvnosti je skála hodně oklouzaná, ale i tak je lezení tady příjemné. Dnes je to naše druhá návštěva tady, přičemž poprvé jsme tu byli zhruba před rokem. Nedivte se proto, že fotky jsou z obou návštěv.

Nejprve se podíváme na levý sektor, označovaný v některém z průvodců jako La Placca nebo také sektor A. Lezeme cesty zprava: Calcio D’angolo 5a, Testo finito5c, Boulder con le formiche 5a.

Jsou tu položené cesty začínají od obtížnosti 4c. Délka cesta je kolem 25 metrů, takže při použití 50 metrové lana je nanejvýš vhodné na konci lana mít pojistný uzel. I nám se stalo, že pojistný uzel se přiblížil k jistítku.

Nejtěžší je tu lezení spíš na začátku cest, kde „chybějí“ díry ve skále. Ve vyšších fázích cest se vždycky k použití nějaká ta prasklina naskytne. Fixní jištění na skále je tu skoro jako na umělé stěně, velice blízko u sebe.

Při pohledu shora vidíme ukloněnou skálu a když zvedneme hlavu, máme nádherný rozhled do dáli: vidíme městečko Arco a na obzoru i jezero Garda.

Vpravo v tomto sektoru jsou cesty o délce 15-16 metrů. Tady na fotkách sledujeme cestu 11 dicembre 6a a vpravo cestu Giovanna 5c

Mezi sektorem A (La Placca) a sektorem B Babywood je ještě pár těžších cest. Tady je vidět cesta Saukess 6b o délce 12 metrů.

Úplně vpravo v lokalitě najdeme sektor s názvem Babywood neboli sektor B. Jsou tu vyložené dětské a začátečnické cesty s obtížností 2, 3+ a 4a. Délka cest je 10 metrů. Není problém na skálu vylézt bez jištění a shodit lano dolů a připravit top-rope.

Před sektorem Babywood stojí piknikový dřevěný stůl a hezká louka. Kolem chodí dost často skupinky lidí – až později jsme zjistili, že tudy vede sestupová a návratová cesta z ferraty Sentiero Del Colodri.

Lezení na Laghelu nabízí mimo jiné lehčí cesty včetně dětských trojek. Obtížnosti 5a, 5b jsou tu o délkách 25 metrů s perfektním odjištěním. Skála je lehce oklouzaná, ale dá se to zvládnout. Přístup ke skalám je od doporučeného parkoviště u kostelíka do prudkého kopce po turistické cestě a trvá až půl hodiny. Návrat zpět k autu je znatelně rychlejší. Parkování u kostelíku Santa Maria má kapacitu jen pro několik málo aut, určitě méně než 10, ale záleží, jak kdo zaparkuje – když to někdo postaví blbě, tak se vejdou celkem jen třeba 3 auta. A kolem už žádná možnost není, všechno jsou soukromé pozemky. Možná je lepší vyrazit rovnou pěšky z Arca – ale je to do kopce.

Praktické informace

Lokalita: Muro dell’asino Laghel

Parametry: cesty od obtížnosti 3, 4c, 5a, 5b délka až 25 metrů, dobře odjištěné

Souřadnice skal: 45.93028455103123, 10.887855296362586

Parkování: 45.92812743568651, 10.884610076740216

Cesta z parkoviště: do kopce 25-30 minut ke skalám, zpátky 15 minut

Další informace: seznam cest na arcowall.com nebo na thecrag.com