Massi di Gaggiolo

Lokalitu Massi di Gaggiolo jsme našli v tištěném průvodci Arco jako doporučené místo s lehkými cestami pro začátečníky a děti. A po naší návštěvě můžeme potvrdit, že je to opravdu tak. Ke skále se jede autem necelých 15 minut z Arca. Zaparkovat se dá na dvou místech poblíž a od auta je člověk u skal do 5 minut a to ještě po rovince. Nevýhoda lokality je její známost a poměrně velká návštěvnost.

Jsou tu 2 sektory k lezení. V průvodci označený jako A nebo 1 je Masso Lorenzo. Tady jsou položené cesty začínající od obtížnosti 4a o délce až 16 metrů. Člověk se naučí pracovat s nohama, protože rukama není moc co držet. Jištění je tu až přehnaně husté – netroufnu si říct vzdálenost mezi jednotlivými borháky, ale cvakal jsem každý druhý nebo třetí, protože jinak to strašně zdržovalo a taky by cvakání každého borháku spotřebovalo hodně expresek. Nahoře jsou erární karabiny v řetězu. Dokonce jsme tu viděli zvyk (zlozvyk) lézt na top-rope více lidí ve skupině a to pořád v erární karabině nahoře.

Kromě výše zmíněných lehkých položených jsou tu ještě dvě cesty za poctivých 6a a jedna 6c+.

Tady z boku byla ještě jedna cesta myslím za 5c. Už to nebylo tolik položené, ale pořád tu nebyly chyty, které by se daly držet – takže opět nutnost práce s nohama.

Druhý sektor je Masso Elena, kde se na skalku dá lézt ze 3 světových stran. Na následující fotce z východní strany jsou cesty v obtížnostech kolem 4c a 5a, docela slušně oklouzané, ale když lezec hledá, tak stupy a nějaký chyt občas najde. Opět dobré jištění a erární karabiny nahoře.

Z jihu je tu trojice cest obtížnosti 5b.

A ze severu jsou nejlehčí 3 cesty psané jako 3a, 3b a 3c, opět hodně položené.

Tohle je výhled z vrcholu skalky směrem na parkoviště.

Na obou stranách lesíka je informační tabule o lezení, takže člověk pozná, že jde správnou přístupovou cestou.

Maličkým problémem bylo severní parkoviště, kam je potřeba přejít silnici, což je vzhledem k hustému provozu oříšek – prostě se musí počkat, až nic nepojede.

Lezeni na Massi Di Gaggiolo je opravdu vhodné pro děti a začátečníky. Nevýhoda je již zmíněná velká návštěvnost. A současně jsou obě skály z velké části na sluníčku, jak pro lezce, tak pro jističe. Stín se dá najít pro odložení věcí a pro případný odpočinek.

Praktické informace

Cesta z parkoviště: 5 minut.

Souřadnice: 45.99169807299748, 10.925787961350885

Parkování: 45.99270859881426, 10.9270702214686

Další informace: popis na thecrag.com nebo na outdooractive.com