Lezení na umělé stěně
Lezení na laně na umělé lezecké stěně je moderní sport. Je to taková příprava a trénink lezců na sezónu pro lezení na skalách, ale řada lidí leze na laně jen uvnitř lezeckých center celoročně – je to časově jednodušší (třeba jen krátce odpoledne po práci) a o něco bezpečnější než výlet do skal. Lezec se snaží překonat složitost lezecké cesty, která je na stěně postavená, a cílem je využít své fyzické možnosti na maximum, aby dolezl co nejvýše, ideálně až na konec. Při lezení na stěně se používá jistící vybavení a dodržují standardní postupy, aby celé lezení bylo bezpečné.
Lezení na laně není jen o síle, i když svalovec má většinou výhodu. Důležitá je technika – umět využít své tělo, pracovat s rovnováhou a těžištěm, spolehnout se na fyzikální zákonitosti typu páka apod.
Pro koho je lezení na umělé stěně?
Lezení na umělé stěně jevhodné pro každého: pro jednotlivce, pro dvojici, pro rodinu s dětmi. Pro děti od cca 6 let. Horní věková hranice bez omezení. Předpokladem je chuť do toho jít.
Co je k lezení na umělé lezecké stěně potřeba?
Sportovní oblečení, lezečky (lezecké boty), lezecký sedací úvazek (nebo celotělový) a pytlík s magnéziem (mágo). A samozřejmě lano 🙂 Pokud jde o jištění, bude potřeba jistítko (kýbl neboli ATC, grigri nebo jiné).
Kde je nejjednodušší začít?
Na nejbližší umělé lezecké stěně, v Praze třeba na stěně Smíchoff nebo v letňanském Jungle Sport parku. Umělých stěn je řada a každá nabízí různé možnosti.
Tady je odkaz na mapu a seznam článků o lezeckých stěnách, které jsme navštívili. Celková mapa všech lezeckých objektů je pak tady.