HIS Nové Město nad Metují

Pod názvem HIS najdeme skalní oblast v Novém Městě nad Metují vlastně přímo ve městě, resp. kousek od historického centra. HIS se nachází v údolí řeky Metuje. Skály z opuky jsou na soukromém pozemku, který vlastní místní lezecký oddíl HOVRCH. To je zkratka z plného názvu Horolezecký oddíl Vrchoviny, což je jméno místní části (vesnice) severně od Nové Města. Oddíl se o skály a okolí stará, což dělá lezení tady velice příjemné. U skal je k dispozici zázemí a louka, na které můžou řádit děti, ale nesmí se stanovat – viz návštěvní řád oblasti.

Lezli jsme tady v HISu již vícekrát, ale až dnes jsem konečně udělal několik fotek pro tenhle web.

Na louce před skalami je vybudované posezení, domeček pro děti a velká houpačka. Vpravo (už mimo fotku) stojí trampolína.

O kousek dál blíž ke skalám je vytvořené mezi stromy další posezení kolem ohniště. Zásoby dřeva jsou určené pro členy oddílu, nicméně sehnat další dřevo na oheň není složité, stačí sbírat v okolí.

Na jednom ze stromů si můžeme přečíst jednoznačný návštěvní řád.

A na dalším ze stromů najdeme mapu oblasti s lezeckými cestami. Mapa je starší a není tím pádem úplná, v mezičase přibyly další sektory.

Nejdříve se podívejte na fotky z celého areálu postupně zleva doprava. Později vypíchnu některé konkrétní cesty, které jsme dnes lezli. Sektor nejdál nalevo se jmenuje Nový svět a byl zpřístupněn poměrně nedávno. Členové oddílu odtěžili zeminu, odnosili množství kamení a zpřístupnili tak stěny skal pro lezení. Kamenná mohyla na louce dává tušit, že volných kamenů tu bylo moře.

Všechny cesty v HISu jsou na skále označené černou barvou obtížností a svým názvem, někdy i doplňující informací jako třeba, jestli se má lézt jen stěnou nebo koutem apod.

Postupně se přesuneme kolem sektoru Zátiší a dalších sektorů směrem k centrální části HISu.

Přístupová cesta vede na hraně břehu řeky Metuje. Tady zřejmě nedávno břeh ujel a spadly stromy, takže se to opravuje.

Skála z opuky tvoří horizontálně vrstvené police a poličky. Často jednotlivé vrstvy nedrží pevně pohromadě a jednotlivé kamenné desky můžou vypadnout, nejvíc to samozřejmě hrozí, když zabere lezec.

Obecně bych tady v HISu doporučoval nosit helmu v podstatě úplně pořád – jak lezec, tak jistič a stejně tak divák.

Další sektory se jmenují Kýl, Sokolík a Humusová.

A tady už jsme u sektorů (zleva): Špalek, Psí víno a Protišpalek.

Cesty v HISu jsou dobře odjištěné, borháky jsou od sebe na vzdálenost téměř jako na umělé stěně. V topu je obvykle řetěz s jednou karabinou. Karabina je praktická, protože není potřeba měnit konfiguraci na slanění. Na druhou stranu je potřeba dávat pozor, aby se karabina zavřela, někdy má západka tendenci zůstat nedoklapnutá.

Pokračujeme v prohlídce HISu dál. Většina stěn je tvořená dost podobnými horizontálními policemi, ale občas je povrch a struktura skály jiná, což dělá místo zajímavější, jako třeba tahle linie:

Nebo tady vyhlazené spodní části stěny, kde jsou cesty samozřejmě o to těžší.

Některé stěny jsou kolmé, některé lehce položené a některé lehce převislé – v podstatě všechny možné profily jako na umělé stěně. Každopádně v kombinaci se stromy nad skalami vytváří relativně kryté prostředí, takže je tu možné na řadě míst lézt i za lehkého deště.

Na fotce najdete vlevo mezi stromy skrytou HIS kadibudku 🙂

Pod některými sektory jsou staré koberce a tak je podlaha hezky zarovnaná a pohodlná.

V topu několika cest je zvon, na který se dá zazvonit – super atrakce zvláště pro děti.

A teď se podívejte už na konkrétní příklady cest, co jsme dnes lezli. Protože pro kluky z kroužku to bylo první lezení na skalách vůbec, lezli jsme hodně lehké cesty. Sektor Protišpalek: vlevo Varianta Protišpalek koutem 4, uprostřed sokolem kolem spáry cesta Protišpalek 4, vpravo hranou cesta Obojek 4. Výška asi 8 metrů.

Lezli jsme v koutě Obojek 4 a spáru úplně napravo (na fotce je vidět jen část) Vyvanutý sprej 5. Délka 9 metrů.

Cesta Ukradnutý koberec 4+, délka 13 metrů – je to ta levá spára.

Vpravo HISákův pilíř 4 jsem nakonec nelezl, kameny byly dost volné a hrozilo vypadnutí.

Ukradnutý koberec 4+.

Vpravo od kouta jsme lezli lehkou cestu Malárie 5. Spodek vypadá hladký, ale nějaké stupy se tam dají najít a není to tak těžké, jak to na první pohled vypadá.

Horní půlka je klasicky po poličkách, jen je potřeba nahmatat stabilní chyty a vynechat takové, co vypadají, že se možná hýbou. Výška 13 metrů.

Položená cesta Oloupený otakárek 4, výška 14 metrů.

Asi nejzajímavější dnešní cesta byla Žlutá řeka 5+, která je hodně vpravo v sektoru Třetí svět. Výška 14 metrů.

Spodní půlka cesty tady má úplně jinou strukturu než ty klasické opukové poličky. Dlouhé kroky, využily se tady chyty ve spáře a taky se hodilo mágo, protože to bylo oklouzané.

V polovině cesty se z převisu přelézá doleva traverzem. Horní polovina je pak klasika po opukových poličkách.

Vtipnou atrakcí HISu je klavír, přístupný pouze lezecky, jiná cesta k němu nevede. Samozřejmě tam všichni chtěli a že bude koncert. Tak jsme tam na závěr dne skoro všichni vylezli.

Místní oddíl Hovrch se o své skály hodně dobře stará. Tady vidíte ohniště s posezením a grilovací mříží.

Když se detailně podíváte na fotku, tak uprostřed najdete v koutě jednoho sektoru trubku – jakoby okapovou rouru. Ta slouží pro tvorbu ledopádu v zimním období. Ano, dá se tu trénovat ledolezení. Tedy za podmínky, že bude dostatečný mráz a voda ledopád vytvoří.

Ještě přidám fotku sektoru Mordor, který se nachází trošku stranou HISu. Prochází se kolem něj, když se jde od parkování z centra města do HISu – je to skalka taky u Metuje, ale na druhém břehu, za cvičákem. Zvláštní je materiál – není to opuka, ale fylit. Bývaly tu minimálně 3 cesty k lezení (možná více) a kdysi jsem tady jednu cestu lezl – podle záznamů to byla Psychomasáž 5c o délce 10 metrů. Dneska je sektor hodně zarostlý.

Fylit vytváří zajímavé obrazce ze zvláštních soustředných hranek.

Lezení v HISu v Novém Městě nad Metují mě baví. Opuka svými horizontálními poličkami nabízí úplně něco jiného než žulové, čedičové nebo pískovcové skály. Pro nohy jsou tu parádní stupy. Chyty pro ruce jsou typově spíš lišty a stisky než madla, takže ruce a prsty začnou brzy bolet. Ale lézt se má nohami, že?

Pozitivní je, že je tu obrovské množství cest. I při případné vyšší návštěvnosti se dá pohodlně vybrat. Dalším plusem je perfektní odjištění, karabina v řetězu (nemusí se slaňovat), dobré značení cest a vůbec celkově dobře udržované skály a okolí. Výška skal je nejčastěji 9 až 14 metrů. Dá se využít ohniště. A pro děti jsou tu atrakce pro zabavení: dřevěná houpačka, lanovka, trampolína, domeček a co já vím ještě. Lézt se dá i za lehkého deště. Skály jsou spíše ve stínu stromů, takže ani v horkých dnech se člověk negriluje jako v jiných lokalitách. Třešničkou je možnost osvěžení v Metuji.

Mezi rizika bych zařadil možnost pádu kamení. Nejvíc při lezení, když může zůstat něco lezci v ruce nebo spadne od nohy. Helmy bych viděl jako nutnost a děti by si měly hrát spíš na louce než přímo u skály.

Parkování je doporučené v centru města na parkovišti Farská zahrada, případně v ulici Českých legií. Dříve se dalo dojet dolů ulicí K Sirkárně až ke cvičáku přímo u Metuje, ale to už je zakázané dopravní značkou. Od parkoviště do HISu trvá pěšky cesta 10-15 minut, takže to není problém. Na louku přímo do HISu se může jen při výjimečných příležitostech, jako je třeba HIS Maraton. HIS Maraton je tradiční závod dvojic obvykle začátkem září, jehož cílem je vylézt ve stanoveném čase (téměř 24 hodin z pátku do sobotního večera) co nejvíce metrů cest, které jsou bodované podle speciálních detailních pravidel. Kromě toho tu pořádají i dětský HIS Maraton, což jsou klasické závody pro děti v lezení lanových cest a boulderů.

Praktické informace

Lokalita: HIS Nové Město nad Metují

Parametry: opuka, řádově přes 140 cest s délkou až 15 metrů

Souřadnice skal: 50.34764964909, 16.145208538571

Parkování: 50.345767429946, 16.148118835386

Cesta z parkoviště: 10-15 minut

Další informace: na horosvaz.cz nebo stránkách oddílu Hovrch