Element Boulders München

V německém Mnichově jsme už navštívili několik stěn a všechny byly dost zajímavé. O to víc dnešní návštěva předčila očekávání. Zavítali jsme na boulderovku Element Boulders. Nachází se v nově postavené hale, u které odhaduju, že byla účelově postavená pro potřeby tohoto sportoviště. To, že je to novostavba, se projevilo už při příjezdu – navigace v mobilu neukazovala příjezdovou ulici a vjezd do areálu, prostě pusto, nicméně samotný cílový puntík v mapě byl správně. Podle webu jsem už věděl, že ze zadní strany haly je privátní parkoviště. Zaparkovali jsme a tak se můžeme jít podívat, co tahle boulderovka nabízí.

Po průchodu recepcí a šatnami jsme se nedočkavě vrhli do prostoru mezi profily.

Stěna Element Boulders nabízí lezení na ploše 2400 metrů čtverečních.

Celý vnitřek ještě září novotou: jak samotné profily, tak dopadiště a odkládací prostory.

Tohle je místní největší převis s možností lezení ve stropě.

Už při prvním pohledu na stěnu je vidět výrazné zastoupení moderních chytů a velkých struktur.

Najdeme tu zastoupené všechny možné profily: kromě převisů i hodně kolmic a položených rajbasů. Tuhle větu sice píšu téměř u každé stěny, ale není to tak samozřejmé na všech stěnách. Když jsme naposledy byli na zahraniční stěně a to bylo před měsícem v XXL Kletterhalle v Drážďanech (odhadem existuje už 20+ let), tak tam je vidět velký rozdíl v zastoupení profilů: rajbas (pokud to tak vůbec lze nazvat) tam byl hodně kratičký, pár kolmic a většinu tamní boulderovky tvoří převisy. Je to ovlivněné stářím stěny: dřív bylo lezení hlavně o té síle v převisech. Kdežto dnes se dá lézt i řada zajímavých a balančních problémů v položených stěnách. Tady na Element Boulders si příznivci balančních, vyvažovacích a parkurových boulderů přijdou na své.

Bouldery jsou tu stavěné standardně po barvách chytů. Obtížnost boulderů je vyznačená cedulkami s číslem (obtížnosti) u startovních chytů a u topu.

Zajímavostí je, že místní obtížnostní stupnice má 7 úrovní a není tu převodní tabulka na standardní lezecké stupnice.

U pár boulderů není číslo obtížnosti, ale cedulka „trénink repre“. Běžný návštěvník má problém v nich vůbec nastoupit 🙂 Zahlídli jsme tu trénovat nějakou zahraniční mládežnickou reprezentaci.

Tady se díváme „zezadu“ na největší převis se stropním lezením.

Nad námi v patře je posilovna a campus, tam se podíváme za chvíli. Tady dole je takový zastrčený kout, vhodné místo pro introverty 🙂

Po schodech se dá vyjít do patra, kde jsou mimo jiné vchody do dětské sektoru, rodinného sektoru a také se tu nachází posilovna.

V logu boulderovky je využito obrysu písmene E. Když jsme tu lezli, pořád mi připadalo, že jsem to logo už někde viděl. Při pozdějším psaní tohoto článku jsou zkoušel hledat a našel. Tahle firma má totiž více aktivit. Podle webu element-boulders.de provozuje kromě Mnichova ještě boulderovku ve městě Kassel a připravuje nové stěny v Kolíně nad Rýnem (Köln) a ve městě Essen. Vedle toho zřejmě zkoušeli kdysi postavit stěnu v Lipsku (Leipzig), ale soudě podle staršího data posledních zpráv (rok 2019) to nedopadlo.

V horním patře je ještě další sektor s klasickými dospěláckými bouldery.

Na opačné straně haly v patře je posilovna s celou řadou užitečných tréninkových prostředků a cvičebního nářadí. Dominantou jsou dva kilter boardy, tedy plně nahozené naklápěcí stěny, kde se bouldery „staví“ rozsvícením chytů.

Vpravo pak překvapuje obrovský campus s různými typy chytů.

Z opačné strany campusu je hustě osazený spray wall.

A na další tréninkové stěně vidíme několik kolečkovacích boulderů, každé kolečko na jiném typu chytů.

Dveřmi oddělený samostatný prostor s označením Familien nabízí další várku boulderů. Většina z nich je s obtížností 1 až 3, ale i nějaká čtyřka a pětka se také najde. Rodinné bouldery mají společnou vlastnost, že chyty jsou blíž k sobě, takže jsou snadněji lezitelné pro začátečníky a pro děti.

Bouldery v místnosti Familien na mě působí hezky a zábavně už jen na pohled díky pestrým barvám a zajímavým tvarům, viz třeba chyty ve tvaru lego kostiček.

Další oddělená místnost má označení Kids a kromě boulderů je tu obrovský lanový most a tunelové prolézačky za stěnami.

Bouldery tady nemají označené startovní a topové chyty a jsou stavěné pro malé postavy dětí: jednotlivé kroky jsou krátké a chyty jsou blízko u sebe.

Jsou tu hodně lehké cesty pro mrňata, ale i trošku složitější po těžších chytech.

Zvláštní výjimkou v této Kids místnosti je další Kilter board. Podle mě není pro malé děti v principu vhodný jako posilovací prostředek, ale je fakt, že na tomhle jsou lepší chyty než na dospělácké verzi v posilovně a taky je to kolmý profil bez možnosti naklápění. Možná je to určené pro pokročilejší děti, ale to mi trošku nesedí k té „herničce“ okolo.

Takhle vypadají tunelové chodby a lanový most.

A skluzavka 🙂

Na mapě sektorů jsou datumy plánovaného stavění nových boulderů. Z mapy chápu, že místnost Kids byla otevřená teprve zřejmě nedávno.

Další nápovědná cedule shrnuje místní pravidla, že struktury se můžou použít v každém boulderu a šedé madlové chyty jsou určené pro slézání. Element Boulders používá pro obtížnost svou vlastní stupnici čísel 1 až 7 bez převodní tabulky na jinou stupnici.

Celá hala je postavena velice prakticky. Postavit boulderovku v čisté prázdné novostavbě dá vždycky lepší výsledek než když se dělá vestavba do nějaké staré průmyslové haly, kde zůstávají původní příčky, sloupy a často i vybavení jako třeba portálový jeřáb. A tak tu mají i luxusní bistro s posezením, ze kterého je možné přes sklo pozorovat dění v hale.

Nabídka bistra zahrnuje dobrou kávu, řadu nápojů a samozřejmě i něco k zakousnutí.

Protože jsem v minulosti obdržel kritiku, že v článcích o stěnách nepíšu konkrétnější informace o rozsahu nabídky občerstvení, tak tady je aktuální nabídka bistra z naší dnešní návštěvy.

Největší překvapení je, že Element Boulders má i své pivo 🙂

Ještě přidám fotku recepce, kde samozřejmě půjčují i lezečky. Klasicky tu vyžadují registraci každého návštěvníka do počítače. Když si koupíte vstupné předem online, je levnější (dospělý vstup o 1 EUR). Také je vidět, že se postupně ještě dodělávají některé detaily.

Vyhrazené parkoviště pro boulderovku je za halou a čítá asi 40 míst. Místa označená (ještě) nejsou, předpokládám, že se na tom pracuje.

Boulderovka Element Boulders překvapila moderními bouldery a pestrým sortimentem chytů a struktur. Celá hala voní novotou a místy se ještě dokončují některé detaily. To ale nemá vliv na funkci – zalézt se tu dá parádně. Boulderovka je navržená a postavená tak, jak by to podle mého názoru mělo dneska být. Dal bych jí za vzor dalším místům. Kdyby tohle byl standard, to by bylo super. A to vše za cenu vstupného, která patří spíš do průměru. Rozloha vlastních boulderů, vybavení posilovny, přítomnost tréninkových nástrojů, zázemí, bistro a recepce – nemám vůbec co vytknout. Když bych měl najít alespoň nějakou výtku, tak by to bylo nejspíš k mapám a navigaci, které vzhledem k nově postavené hale a zrekonstruovanému areálu měly trošku problém správně navést. Ale to se určitě spraví.

Praktické informace

Název: Element Boulders München

Co nabízí: boulder

Adresa: Zielstattstraße 23, 81379 München, Německo

Souřadnice: 48.102422101687, 11.532764580624

Webovky: www.element-münchen.de