Dobrodružství na ferratách

Ferraty neboli zajištěné cesty nabízí úžasné zážitky z lezení na skalách, v horách nebo na zvláštních místech (jako třeba zeď přehrady) i nelezcům. Lezení na ferratách nevyžaduje pokročilou úroveň lezení, je to vlastně takový přechod mezi turistikou a skutečným skalním lezením. Na ferratách se používá jistící vybavení a je potřeba dodržovat sadu pravidel. Pak jde o bezpečný sport, který přináší zábavu.

V České republice je ferrat poskrovnu: mezi nejznámější patří Pastýřská stěna v Děčíně, Vodní brána v Semilech, Slánská hora, ferraty v Táboře, Bechyni a Hluboké nad Vltavou. Mnohem zajímavější jsou pak ferraty v Alpách v Rakousku a Itálii. Tam najdeme široké spektrum ferratových cest: od jednoduchých na půl hodiny až po celodenní nebo vícedenní túry vedoucí ve vyšších nadmořských výškách i třeba přes sněhová pole a ledovec.

Pro koho je lezení na ferratách?

Lezení na ferratách je vhodné pro každého: pro jednotlivce, pro dvojici, pro rodinu s dětmi. Pro děti od cca 6 let. Horní věková hranice bez omezení. Předpokladem je alespoň trochu sportovní zdatnost a samozřejmě chuť do toho jít.

Co je na ferraty potřeba?

Sportovní oblečení, vhodné boty a samozřejmě ferratové vybavení. Vybavení na ferraty zahrnuje: lezecký úvazek (sedací a prsní nebo celotělový), ferratový set (tlumič pádů s 2 karabinami), odsedka (odsedávací smyčka s karabinou), rukavice na ferratu a helma.

Kde je nejjednodušší začít?

Nejbližší ferrata u Prahy je ve Slaném (cesta do 30 minut), ale ta není vhodná pro začátečníky. Mnohem hezčí a pro začátečníky přístupnější jsou třeba na severu: Pastýřská stěna v Děčíně nebo Jeptiška v německém Sasku. Na těchto místech jsou nádherné výhledy a taky potom nádherné fotky. Je to sice dál z Prahy (cesta +-2 hodiny), ale výlet na pískovcové skály je vždycky úžasný.

Tady je odkaz na mapu a seznam článků o ferratách, které jsme navštívili. Celková mapa všech lezeckých objektů je pak tady.