Boulderwelt München West

Na filiálku firmy Boulderwelt v západním cípu Mnichova jsme zavítali uprostřed léta při cestě z Itálie. Letos už jsme navštívili jiné dvě pobočky boulderovky Boulderwelt a to Boulderwelt München Ost na východě Mnichova a pak ještě Boulderwelt Regensburg. Na obou zmíněných pobočkách se nám moc líbilo a každá něčím jiným příjemně překvapila, tak jsme zvědaví, jaká bude tahle pobočka Boulderwelt München West. Dojeli jsme do čtvrti se zvláštními postaršími průmyslovými a z větší části zrekonstruovanými budovami, zaparkovali a míříme na recepci. Jedna změna oproti předchozím Boulderweltům bude určitě – v zimě a na jaře totiž ještě platila povinnost nošení roušek, zato dneska bude konečně Boulderwelt bez roušky 🙂

Základní fakta: Boulderwelt München West je velká indoor boulderovka s menším venkovním boulderem. Kromě toho je tu dětský boulder svět, posilovna a samozřejmě nechybí kavárna a potřebné zázemí.

Celý „západní“ Boulderwelt v Mnichově se rozkládá ve dvou patrech zrekonstruované industriální budovy. K budově se ještě vrátím později: je to taková zvláštní dlouhá nudle a celá v cihlovém provedení. A v sousedství jsou další podobné budovy jak přes kopírák.

Ve spodním patře je boulderovka pro dospělé. Píšu pro dospělé, protože děti sem mohou až od 14 let nebo pokud vlastní tzv. boulderingový řidičák – v němčině Boulderführerschein. Mladší děti můžou pouze na boulderovku v horním patře s názvem Mixed Bereich a samozřejmě do dětského světa.

Boulderwelt má svůj typický a unikátní lezecký profil ve tvaru zeměkoule. Mají ji na každé filiálce, nejinak je tomu i zde. Nuž pohleďte na Boulder-svět 🙂

Boulderovka nabízí hromadu nejrůznějších profilů. Vnitřní plocha zabírá 2500 metrů čtverečních a podle webu je tu přes 1000 metrů čtverečních matrací.

Web uvádí, že počet boulderů přesahuje číslo 400. Obtížnostně jsou rovnoměrně na stupnici od 2a do 8a.

Najdeme tu různé série chytů i struktur. Jsou tu vidět obrovské investice.

Nejdelší převis má 12 metrů a nejdelší bouldery v převisu dosahují až 15 metrů lezení.

Přelézáme řadu boulderů a musím říct, že lezení se mi tady stejně jako na předchozích dvou filiálkách Boulderwelt moc líbí. Bouldery jsou postavené dost nápaditě a využívají možnosti dostupných profilů. Obrovská velikost celé stěny umožňuje, že bouldery nejsou přeplácané na sobě, kdy občas na menších stěnách jeden boulder překáží v pohybu na jiném boulderu. Tady se dá stavět velkoryse a bez omezování se prostorem. Například tady na rajbasu nechceš z jednoho boulderu padat a bouchat se ještě do chytů z jiného boulderu…

Jsou tu hezky využité obrovské struktury, hrany stěny i kouty.

Letní teplota dnes umožňuje vyzkoušet i venkovní boulder. Projdeme tedy označenými dveřmi a dostáváme se na oplocený dvůr se samonosnou konstrukcí různých profilů: od kolmice přes buben a převisy až po stropní lezení.

Venkovní boulderovka je částečně zastřešená, takže přímo na lezeckou stěnu a chyty by asi nepršelo, ale dopadiště už zastřešené není.

Značení boulderů i chyty jsou stejné jako uvnitř. Rozhodně se nejedná o nějaké vymezené (obvykle horší nebo starší) typy chytů určené pro outdoor použití.

Rozsah venkovní boulderovky mi nepřijde moc velký, možná mě velikost vnitřku haly namlsala 🙂 Na webu se píše o venkovní rozloze 450 metrů čtverečních. Přijde mi, že tu není možné pořádat nějaké závody, protože není dost prostoru pro rozhodčí a pro diváky. Ale prostoru pro lezení je dostatek.

Rozhodně je venkovní boulder zajímavý v teplých dnech jako alternativa lezení uvnitř pod klimatizací. Ještě tři fotky z venku a vrátíme se dovnitř haly.

Značení boulderů je pomocí cedulek: dvě cedulky ukazují startovní pozice rukou (ať už na jednom nebo na dvou chytech) a třetí cedulka označuje topový chyt.

Některé bouldery jsou dneska navíc označené speciální cedulkou, na které čteme, že se jedná o sérii 30 boulderů dětského a mládežnického challenge závodu.

Standardní označení obtížností boulderů v Boulderweltu je cedulkami s číslem od 1 do 9. Převodní stupnice je tu vyvěšená.

A tady vidíte plánek haly, resp. obou podlaží.

Pojďme se nyní podívat do horního patra, kde je kromě šaten také dětský boulder svět.

Pro nelezoucí rodiče a doprovod je tu další odpočinkový prostor.

Dětský svět je pestrý nejen barevně, ale také všemožnými zábavnými profily.

Lanový most, totem, schody ve vzduchu – to je super dětské hřiště.

Nesmí chybět tajemné chodby a prolejzačky.

Část dětského světa nabízí klasické bouldery po barvách chytů v různých obtížnostech, samozřejmě přizpůsobené velikosti dětí.

Dětský boulder svět je obrovský sám o sobě.

Krátce nakoukneme do posilovny. Moc se mi líbí tapeta na zdi připomínající původní industriální interiér haly. Vidíte ten tvar budovy: dlouhá nudle? 🙂

Projdeme chodbou kousek dál a objevujeme campus a peg board.

V dalším sektoru (pořád jsme v patře) je hustý spray wall a vedle něj zase klasické bouldery, ale některé fakt zvláštní.

Vyfotil jsem si tenhle balanční po modrých strukturách, co vede zleva doprava nahoru do růžového topu.

Nechybí tu ani sektor s traverzovacími kolečky. Viděli jsme to na těch předchozích dvou filiálkách Boulderweltu.

Leze se kolečko po chytech jedné barvy, přičemž pořadí chytů je dané čísly na lístečkách.

K dispozici je vícero koleček po různých barvách a tedy v různých obtížnostech.

Některé v kolmici a některé na převislém profilu.

Tady vidíte detail číslování chytů z blízka.

A další sektor s klasickými bouldery.

Na začátku jsem zmínil, že Boulderwelt München West se nachází v industriální budově v takové jakoby zvláštně industriální čtvrti. Přišlo mi divné, že budova Boulderweltu, ale i sousední budovy jsou podlouhlého tvaru jako nudle a precizně paralelně vedle sebe. Objevili jsme výstavu fotek, které to celé vysvětlují. I pohled na mapu (a zvláště na historickou mapu) potvrzuje, že se nacházíme v areálu původního železničního depa a opraváren. Budovy sloužily pro účely železnice, proto ty dlouhé a úzké stavby. Zachované jsou asi jen některé z budov, určitě ne všechny. Ale cihlový ráz zůstal zachován. Celá čtvrť prochází zřejmě významnou revitalizací, ale teď se podívejte na ty historické fotky.

Vystavených fotografií je tu více, ale nechci kopírovat úplně všechno. Pokračujeme v prohlídce budovy dál. Jako na jiných filiálkách, i tady je dost naučných a informačních kreseb.

A pomalu se dostáváme k povídání o zázemí, teď již zpátky v přízemí. Takhle vypadá vstup – napravo recepce, vlevo self checkin.

Co se mi na Boulderweltu líbí, že mají všechny věci jasně popsané a zorganizované. Nechci říkat slovo „řetězec“. Ale v podstatě je to zjednodušení v tom, že člověk ví, jak to standardně funguje, protože to tak mají na všech pobočkách stejné. A přitom je každá filiálka jiná.

Funguje tu samozřejmě půjčovna vybavení, tedy především lezeček.

Je tu kavárna s občerstvením a příjemným posezením.

A na závěr ještě pohled na celou budovu z venku.

Myslím, že souvislost se železnicí tu má pořád nějaké stopy. I když už tu nejsou koleje ani lokomotivy, cihlová fasáda dost naznačuje. Parkování je možné ze všech stran budovy – na příjezdové silnici sice jen podélné, ale vpravo od budovy je vyhrazený parking s větší kapacitou. Protože je Mnichov placka, je tu samozřejmě dost lidí na kolech.

Co říci závěrem? I třetí filiálka firmy Boulderwelt příjemně překvapila. A potvrdila nastavený vysoký standard. Všechny tři pobočky se mi moc líbily. Škoda, že to máme z Prahy tak daleko. Boulderwelt München West doporučuju všem k návštěvě. Zaleze si tu každý, jak děti, začátečník, tak pokročilý lezec. Boulderovka nabízí lezení na ploše 2500 m2 uvnitř a 450 m2 venku. K tomu připočtěte dětský boulder svět a posilovnu. Tomuhle místu nejde nic vytknout.

Praktické informace

Název: Boulderwelt München West

Co nabízí: boulder

Adresa: Bertha-Kipfmüller-Straße 19, 81249 München, Německo

Souřadnice: 48.13641629725903, 11.420418377903387

Webovky: www.boulderwelt-muenchen-west.de