Boulders.dk Odense

Při letním cestování po Dánsku jsme zavítali do třetího největšího dánského města Odense, známého jako rodiště spisovatele Hanse Christiana Andersena. Protože dopoledne pršelo, zašli jsme na boulderovku s názvem Boulders.dk. Firma Boulders.dk provozuje v Dánsku v současnosti celkem 8 poboček: kromě této v Odense ještě tři v Aarhusu (viz pozdější článek o Boulders.dk Aarhus South) a čtyři v rámci kodaňské aglomerace. Pojďte se podívat na pár fotek z Boulders.dk v Odense.

Boulderovka se nachází poblíž nádraží v ulici, kde sídlí různé provozovny firem. Vchod není z ulice, ale z vnitrobloku. Boulderovka v jednopodlažní budově okupuje dvě velké „místnosti“. V první místnosti je recepce, posezení, šatny a první lezecký sektor. Vlevo je krátký velký převis, hlavní stěna je lehce převislá a vpravo je kolmice. Výhodou tohoto sektoru je možnost pohodlného sledování diváky z prostoru recepce a posezení.

V druhé „místnosti“ jsou všechny další lezecké profily. Prostoru pro lezení je tu o hodně víc, ale zase tu není moc prostoru pro diváky. Vlevo v jeskyni za „oknem“ je dětský sektor – hodně maličký. Nad ním je zachovaná nějaká industriální výbava – detailní fotka bude později níže.

Detailní pohled do dětského koutku.

V této druhé místnosti jsou všechny možné druhy profilů stěn: kolmice, rajbas i převis. A také campus.

Bouldery jsou tu stavěné po barvách chytů, stupnice je vyfocená níže.

Celkově má mít Boulders.dk v Odense 1120 metrů čtverečních, což ji řadí oproti sesterským místům k těm menším. Uvidíme ještě za pár dní v Aarhusu, máme v plánu zajít na Boulders.dk Aarhus South, což by měla být jedna z těch větších a hlavně nejnověji otevřená.

Tenhle sektor dneska stavěči nově postavili.

Směs chytů je relativně pestrá: jak menší chyty, tak větší chyty a struktury. Jenom mi přijdou ty stěny takové prázdnější – chci říct, že tam nejsou ty bouldery přeplácané přes sebe.

Hodně chytů je docela špinavých od lezení, vidíte, jak některé jsou téměř z poloviny nebo i víc bílé od magnezia.

Když se podíváte pozorně, zkuste se zaměřit na počet chytů v jednotlivých boulderech. Že jich není moc? Ano, bouldery jsou spíš kratší než delší. Někdy stačí jen čtyři nebo pět kroků a lezec je v topu.

Startovní chyty jsou označené dvěma kolečky ve stejné barvě chytů. Tady zrovna všechny tři bouldery začínají oběma rukama na jednom chytu (struktuře).

Stupnice obtížnosti boulderů od nejlehčí zelené barvy až k růžové nejtěžší.

Zkusil jsem ze zvědavosti spočítat všechny bouldery. Mám pocit, že je tu boulderů relativně málo. Na některých místech stěn jsou mezi bouldery docela rozestupy, určitě nejsou přeplácané přes sebe.

ObtížnostPočet boulderů
Zelená8
Žlutá11
Oranžová9
Modrá14
Fialová9
Červená13
Černá16
Růžová3

Celkem jsem spočítal 83 boulderů, takže můj pocit byl správný. Nepočítám ty dětské v dětském koutku. Zajímavé je, že nejtěžší úroveň má zastoupení pouze třemi bouldery.

Co se týče dalšího vybavení, tak jsem našel moon board.

Hezky nahozený spraywall.

A malou posilovnu s nářadím.

Ještě přidám fotku z průběhu stavění. Přišlo mi, že moc chytů navíc tu nemají, že při stavění použijí téměř všechno, co mají k dispozici.

Klasické testování stavěčem po dostavění, vidíte ty lezečky 🙂

A druhého stavěče (routesettera) jsem si také musel vyfotit (samozřejmě jsem se zeptal na souhlas). Konečně jsem viděl na živo krotitele duchů Ghostbuster 🙂

A ještě přidám fotky recepce s barem. Kafe tu mají vynikající.

Na webovkách stěny jsem narazil na nabídku pátečních Late Night boulders akcí. Jestli jsem to dobře přeložil, jde o kombinaci nejdříve lezení a následné party: hudba, tanec, drinky (prvních 50 zdarma).

Co musím ještě zmínit, že tu nemají sprchy. Dokonce v šatnách není ani umyvadlo, jsou tu jenom skříňky a lavičky. Umyvadlo je uprostřed haly a potom ještě na toaletách. K toaletám jen dodám, že jako obvykle v Dánsku jsou unisexové. Na sprchy jsem se ptal na recepci a odpověď byla v tom smyslu, že pronajímatel budovy nedovolil jejich realizaci. Pravda je, že nepřítomnost sprch je uvedená na webových stránkách. Recepák promptně doporučil náhradní řešení, že asi 3 minuty jízdy na kole odsud jsou městské lázně, kde jsou sprchy k dispozici a zdarma.

Slíbená detailní fotka elektro rozvaděče nad dětským koutkem.

Hlavní vchod na boulderovku.

Parkování jak ve dvoře areálu a stejně tak na ulici je v režimu parkovacích zón. Zahlédl jsem parkovací automat na mince, ale protože jsme potřebné mince neměli, řešil jsem placení parkovného pomocí aplikace. Dokonce si můžete vybrat z více konkurenčních řešení. Měl jsem již nainstalovanou apku Easypark, v ní zadanou SPZku a spárovanou platební kartu. V aplikaci jsem zapnul začátek parkování (číslo zóny je na ceduli a souhlasilo s online mapou) a odhadl dobu pobytu. V průběhu pak aplikace umožňuje parkování libovolně prodlužovat a na konci při odjezdu provést check-out, čímž se z karty uhradí napočtená částka.

Lezecká stěna Boulders.dk v Odense je téměř standardní boulderovka. Rozsah 1150 metrů čtverečních zní jako velké číslo, ale po spočtení všech boulderů mi výsledné číslo 83 přišlo (vzhledem k ploše) jako docela malé. Vysvětlení spočívá v tom, že na stěnách jsou mezi bouldery relativně větší rozestupy. Co je ale horší a důležité, že bouldery jsou tu relativně krátké (někdy i jen 4 nebo 5 kroků). V řadě boulderů (bez ohledu na obtížnost) je jen jeden klíčový „těžší“ krok vyžadující konkrétní lezeckou techniku. Neříkám, že bouldery jsou špatné nebo moc lehké. Jen vypadají trošku jinak, než jsme v ČR a třeba v Německu a Rakousku zvyklí na komplexní vícekrokové bouldery. Při sledování stavěčů i místních lezců jsem nabyl dojmu, že tu nemají asi tolik zkušeností ani vlastně chytů. Myslím si, že je to otázka času, že i sem přijdou komplexnější problémy.

Ve výsledku mě návštěva trošku lehce zklamala, protože jsem končil z důvodu, že nebylo co dalšího v mé úrovní lézt. Zároveň trošku potěšilo, že jsem přelezl a vyřešil kromě asi 3 boulderů v mé úrovni všechno. Nechci to nijak zjednodušovat nebo dehonestovat, ale lezení se tu asi rozvíjí oproti jiným zemím možná s malým zpožděním. Mimochodem, tipnete si, jak vysoká je nejvyšší hora Dánska? 🙂

(Správná odpověď 170 metrů.)

Abych nezapomněl, musím doplnit ještě stejný postesk, který jsem viděl v podstatě jako jedinou kritiku v google recenzích tohoto místa: a to je cena vstupného. Bohužel vstupné odpovídá obecné dánské cenové úrovni, tedy po přepočtení na Kč suverénně zatím nejdražší moje lezení vůbec, i oproti Švýcarsku. Ale to není chyba boulderovky.

Praktické informace

Název: Boulders.dk Odense

Co nabízí: boulder

Adresa: Wichmandsgade 11, 5000 Odense, Dánsko

Souřadnice: 55.40233774525619, 10.372777647448627

Webovky: boulders.dk/odense