Via ferrata Vinařská v Ústí nad Labem

Via ferrata Vinařská je kratičká ferrata v Ústí nad Labem. Najdete jí pod Masarykovo nemocnicí, tedy přímo ve městě, dalo by se říct na dohled (20? metrů) od nejbližšího panelového domu na sídlišti.

Nejtěžší na ferratě Vinařská nám přišlo najít cestu, jak se k ní dostat. Uličky na sídlišti jsou úzké a plné aut, takže i parkování byla challenge. Navíc na začátku ulice byla zákazová značka. Když už člověk překoná „složitost“ přístupu, dojde pod stromy ke skalce, objeví ocelové lano a informační cedulku o ferratě, tak ví, že je správně.

Skála je tvořena vyvřelinou. Tipuju to na čedič nebo spíš xenolit, protože částečně jsou to takové víceboké hranoly. To na jednu stranu dělá skálu hodně členitou, takže jsou možnosti, kam šlapat nohama, ale zároveň se řada kamenů viklá a některé mají tendenci vypadnout. V tomto ohledu bych doporučoval helmu, opatrnost a určitě nestát pod skalkou.

Ferrata začíná traverzem zleva doprava a později trasa stoupá nahoru. Než se člověk rozkouká, tak je na konci. Ferrata je opravdu hodně krátká. My jsme šli podle ocelového lana a to nás navedlo po krátkém okruhu zpět k počátečnímu traverzu, takže jsme se po ferratě vrátili zase na začátek. V průvodcích na webu se ale píše o konci ferraty a návratu pěšky po lesní cestičce.

Nepovedlo se nám udělat další fotky, protože množství stromů a keřů bránilo udělat nějaký rozumný celkový záběr.

V průvodci k ferratě je napsaná obtížnost B. Souhlasím, že počáteční traverz není úplně Áčko, ale zbylá část je určitě jednoduchá, tedy spíš A.

Ferratu Vinařská lze doporučit na zpestření, když by měl člověk cestu okolo. Určitě se nevyplatí sem cíleně jezdit jen kvůli ferratě: parkování, oblečení sedáku a příprava na lezení zabere možná více času než samotné lezení 🙂

Praktické informace

Obtížnost: A/B.

Časová náročnost: ferrata 10-15 minut.

Cesta z parkoviště: 5 minut.

Souřadnice ferraty: 50.67931853886891, 14.01764469884361.

Parkování: 50.678803608159484, 14.01803158256371.

Více informací: průvodce na webu třeba zde nebo zde.