Ferrata Havranka Český Krumlov
Ferrata Havranka v Českém Krumlově byla oficiálně otevřena 20. září 2021. Samotná ferrata je relativně krátká a určitě nemá smysl sem jet jen kvůli ní. Naštěstí je v Českém Krumlově řada památek a prohlídkou historického centra člověk stráví hodně času. V den naší návštěvy se konal Krumlovský vodácký maraton, takže řeka, celé nábřeží a také parkoviště byly okupovány vodáky a jejich doprovodem.
Ferrata Havranka se nachází na Havranní skále na druhé straně řeky při pohledu od pivovaru. Normálně tam asi auta neparkují, ale dneska díky maratonu výjimečně parkují auta všude možně. Doporučené parkoviště je P2 U Pošty. Protože je dneska díky vodákům obsazené, parkovali jsme na třídě Míru. Všechna tato vyznačená parkoviště jsou placená. Bezplatně se dá parkovat například u autobusového nádraží.
Pohled na Havranní skálu od nástupního místa ferraty – jistící ocelové lano není vidět, protože se leze těsně za tou hranou skály.
Tady je nástup na ferratu, který není nijak označený – ani názvem, ani bezpečnostními instrukcemi. Možná, že to dodělají časem, přeci jen je ferrata otevřená teprve krátce 3 týdny.
Počáteční lezení traverzem doprava přímo nad vodou má obtížnost asi B/C – odšlapovat na skálu se dá, ale je potřeba se hodně přidržet rukama.
V místě, kde končí traverz a cesta pokračuje směrem vzhůru, je hodně těžký krok. Postesk na tohle těžké místo se objevuje i v prvních recenzích ferraty. Obtížnostně bych to označil za C+. Přelézt se dá za použití síly a výšvihu hodně vysoko. V místě hodně převislého kamene totiž dole chybí něco použitelného na nohy. Dopomoc tak může být formou třeba jednoduché smyčky – s takto vytvořeným umělým stupem je krok už jednodušší.
Další lezení vertikálně nahoru je výrazně jednoduché, jde se částečně po skále, částečně po lesním terénu. Obtížnostně bych to označil maximálně za B.
Z ferraty je hezký výhled na Vltavu.
Po skončení vertikálního lezení pokračuje cesta traverzem doprava směrem k lanovému mostu. V jednom místě tohoto traverzu je také těžší krok, ale protože je tu dost možností odšlapu do skály, je to tady mnohem snazší než ten C+ krok dole u vody.
Nyní přicházíme k lanovému mostu tvořenému 3 ocelovými lany v klasickém uspořádání: 1 lano pro nohy, 2 lana pro ruce a jištění. V popisu ferraty autoři píší, že jde o nejdelší zavěšený most v ČR – k tomu jen podotknu, že určitě delší most je k lezení ve ferratovém parku Velká dohoda v Moravském krasu.
Po vlezení na most zjišťujeme, že spodní a pravé lano jsou hodně volná a houpají se děsně moc. Naštěstí levé lano je napnutější a stabilnější.
Lanový most je opravdu dlouhý, v tom autoři nelhali.
V druhé polovině mostu je hezký výhled. Teď v pozdní odpoledne na podzim sice proti sluníčku, ale i tak jsou vidět špičky věží a střech historického centra Českého Krumlova.
Za mostem se má pokračovat ještě pár metrů po skále na vrchol, kde má být konec ferraty. Ale jak bylo v informacích uvedeno, tento kousíček cesty je zatím dočasně uzavřen – zřejmě tam něco není dodělané – nevím – každopádně cedulka nás odrazuje od dalšího lezení. Pod cedulkou vede dočasné klasické lano po skále dolů a traverzem doleva k sestupové lesní cestě, ale odšlapy na skále vypadají dost klouzavě, takže raději volíme cestu přes most zpátky. Z místa na začátku mostu se také dá odejít na sestupovou cestu. Jinými slovy: kdo nechce přes most, nemusí a může skončit již před mostem. Ale byla by to škoda.
Tady jsou fotky, jak to vypadá na vrcholové skalce na konci ferraty. I když jsme sem nedorazili ferratou, ale pěšky po lesní cestičce.
A tady pohled z vrcholu konce ferraty dolů na řeku, pivovar, parkoviště a dnes všudypřítomné vodáky 🙂
Sestup z ferraty vede přírodní cestičkou, která končí u silnice označené v mapě názvem Objížďková. Po obejití jednoho domu se dá pak nevábnou cestičkou sejít za a mezi garáže a poté ulicí U Poráků dojít zpět k začátku ferraty a také k parkovišti P2 U pošty. Nebo pokud jste zvolili jako my na začátku parkování na parkovišti na třídě Míru, tak tam se dá nyní dojít po chodníku ulicí Objížďková úplně bez problému a bez nutnosti protahovat se nevábnou stezkou za garážemi.
Ještě zpátky k samotné Havranní skále: jsou tu klasické lezecké cesty, jejich výčet a topo jsou vyvěšené na cedulce pod skálou.
Ferrata Havranka v Českém Krumlově je krátká cvičná ferrata podle mě obtížnosti B/C, bohužel s jedním náročným C+ krokem ve spodní části. Tenhle krok je skutečně těžký a myslím, že může být dost problémový pro řadu nepokročilých lezců. Jinak bych ferratu začátečníkům i dětem doporučil. Lanový most se trošku houpe, ale pokud by se kdokoliv necítil, může ještě před mostem z ferraty uhnout na sestupovou cestu. Délka současné cesty je 110 metrů a lezení samotné ferraty jde stihnout do půl hodiny. Na webu ferraty píšou, že v roce 2022 se chystá rozšíření o další cesty.
Obtížnost: C, pozor na jeden těžký C+ krok
Časová náročnost: 30 minut
Cesta z parkoviště: 5 minut, návrat 5-10 minut.
Souřadnice ferraty: 48.81431229413871, 14.32048578287422
Parkování: 48.81380361484085, 14.319659662494141
Další informace: oficiální web ferraty Havranka a stránka na facebooku.